Quantcast
Channel: Kakopedija
Viewing all 760 articles
Browse latest View live

Kako se osloboditi akni

$
0
0

Akne predstavljaju termin koji pokrivan širok spektar čvorića na licu sa crnim (mitiseri) ili belim vrhom (gnojanice/pustule). Iako su poznatije kao problem tinejdžera, akne mogu pogoditi ljude bilo koje dobi. Pored toga što postoje mnoge preventivne mere za izbegavanje akni, evo saveta kako da lečite postojeće.

kako se osloboditi akni

Kako se osloboditi akni

  1. Otpušite vaše pore salicilnom kiselinom. Akne počinju da se formiraju kada se pore zapuše “čepovima” od keratina i sebuma. Salicilna kiselina slabi čepove omekšavanjem keratina (ona je keratolitik). Međutim, obavezno istovremeno koristite preparate za sunčanje zbog toga što salicilna kiselina čini vašu kožu osetljivijom na UV zračenja.
    • Nije preporučljivo da preterano perete lice ili koristite pilinge jer na taj način ne samo da iritirate vašu kožu, već dovodite do nagomilavanja izumrlih kožnih ćelija koje mogu zapušiti vaše pore.
  2. Uništite bakterije koje pogoršavaju akne. Bakterija se prirodno javlja na vašoj koži i po celom telu; jedna takva bakterija je Propionibacterium acnes koja je uglavnom bezopasna. Međutim, kada se pore zapuše, ove bakterije počnu da se množe na tom mestu stvarajući hemikalije koje narušavaju zid pora i igraju značajnu ulogu u formiranju onoga što je nama poznato kao bubuljica. Iskorenjivanjem ovih bakterija, takođe se možete rešiti akni. Neki od načina da to uradite su:
    • Koristite gel, kremu ili sapun koji sadrže benzoil peroksid dva puta dnevno. Benzoil peroksid je baktericid koji je posebno efikasan protiv Propionibacterium acnes. Mana upotrebe benzoil peroksida je česta iritacija kože, izazivanje isušenosti i crvenila kože, tako da bi uz ovaj lek trebalo da koristite moisturizer (ovlaživač) za otvaranje komedonskih čepova. Ako vam je koža i dalje iritirana, koristite proizvod sa manjom koncetracijom benzoil peroksida. Takođe, morate biti pažljivi pri upotrebi preparata sa ovim sastojkom jer on izbeljuje tkanine i kosu.
    • Potražite proizvode sa triklozanom ili hlorheksidin glukonatom koje takođe ubijaju Propionibacterium acnes. Oni su manje delotvorni od benzoil peroksida, ali su nežniji prema vašoj koži.
    • Takođe, poznato je da je ulje karanfilića delotvorno u borbi protiv Propionibacterium acnes.
  3. Potražite preparate sa sumporom i natrijum sulfacetamidom kao aktivnim sastojcima. Ova kombinacija (u pojedinačnim koncetracijama od 5% i 10%) pokazala je rezultate u smanjenju akni sa samo blažim pratećim efektima. Iako se ne zna na koji način tačno sumpor smanjuje akne, poznato je da je keratolitik kao i salicilna kiselina.
  4. Budite uporni i strpljivi. Kod najvećeg broja lečenja akni potrebno je vreme. Obično je potrebno između dve i osam nedelja dok se ne pokaže značajno poboljšanje. Dakle, morate biti istrajni u korišćenju preparata.
    • Preparati za lečenje akni mogu imati za posledicu da vaša koža najpre “bukne” jače nego pre njihove upotrebe jer svi preparati sa benzoil peroksidom, salicilnom kiselinom, sumporom prouzrokuju bržu regeneraciju vaše kože. Na ovaj način postojeće bubuljice koje se već nalaze ispod vaše kože (ali nisu vidljive) izlaze na površinu što izaziva masivno, ali na sreću njihovo privremeno izbijanje. Potrebno je da uporno koristite preparate i u ovoj pomalo obeshrabrujućoj fazi.
  5. Ako želite da istisnete bubuljicu, naučite da to radite pravilno. Ne bi trebalo da cedite bubuljice jer svaki put kada namerno učinite da vaša koža puca, postoji rizik da ćete napraviti ožiljak ili dobiti infekciju kroz pukotinu u koži. Ako se bubuljica pojavi na nekom posebno neugodnom mestu, naučite kako da se rešite samo te jedne bubuljice. Ali ako ste ipak odlučni da je istisnete, to morate raditi bezbedno i pravilno.
  6. Konsultujte vašeg dermatologa. Postoje mnogi efikasni preparati za problem akni koji se mogu dobiti samo na recept, pošto prateći efekti mogu biti štetni. Na primer, blagi antibiotici mogu pomoći u smanjenju pojave akni, ali njihova preterana upotreba (u slučaju da vam nisu potrebni ili za nešto što oni ne leče) ili pogrešna upotreba (ne uzimanje leka u tačno određeno vreme) može dovesti do razvoja bakterija koje su otporne na antibiotike (i koje dovode do posebno upornih, neizlečivih akne).

The post Kako se osloboditi akni appeared first on Kakopedija.


Kako napraviti biljni lek za bronhitis

$
0
0

Bronhitis je bolest koja napada pluća. Neki od simptoma su produženi kašalj ili teško disanje (šištanje). Lekari obično prepisuju antibiotike, ali oni vas ne oslobađaju odmah od bolesti.

Za neke slučajeve bronhitisa potrebni su meseci da se izleče. Ako bolujete od bronhitisa, poznati su neki biljni lekovi koje možete da napravite i kod kuće, a koji vam mogu poboljšati stanje. Postoje dva biljna leka sa kojima možete probati.

bronhitis biljni lek

Kako napraviti biljni lek za bronhitis

Ovo su instrukcije za pravljenje čaja od đumbira, karanfilića i cimeta pomoću kojeg možete ublažiti simptome bronhitisa.

  • Potrebni sastojci. Sastojci koji su vam potrebni za pravljenje ovog čaja su mleveni đumbir, mleveni karanfilić i cimet u prahu.
  • Kuvajte dve šolje vode u maloj šerpi (čajniku). Kada voda prokuva, sipajte je u šolju. Dodajte ¼ kašičice svakog od sastojaka – cimeta, đumbira i karanfilića. Pustite sastojke da odstoje potopljeni u vrućoj vodi oko 5 minuta. Nakon 5 minuta, već možete piti čaj. Ako vam se baš previše ne sviđa ukus ovog čaja, možete dodati malo meda da biste poboljšali njegov ukus.

Čaj od đumbira, karanfilića i cimeta može vam ublažiti simptome bronhitisa, pošto ovi sastojci imaju hranljive materije koje potpomažu pravilnu cirkulaciju krvi. To je važno da bi telo moglo brže da se oporavi od infekcija. Bitno je da pijete čaj dok je još vruć, jer vrelina pomaže u topljenju sluzi sa pluća, što olakšava disanje.

Drugi biljni lek koji možete koristiti za bronhitis jeste flaster od slačice. Naučite kako da napravite ovaj flaster prateći sledeće korake.

  • Sastojci i potreban materijal. Sastojci koji su vam potrebni su crno semenje slačice, brašno, voda, maslinovo ulje i belanca od jaja. Pripremite malu pamučnu krpu koju kožete koristiti kao flaster.
  • Uzmite malu činiju za mešanje. Sipajte u nju 4 kašike brašna i kašiku crnog semenja slačice. Pomešajte ova dva sastojka. Nakon toga, dodajte belance od jajeta i ponovo sve promešajte. U sledećem koraku dodajte toplu vodu ovoj smesi. Sipajte taman toliko vode da smesa bude kao pasta. Pažljivo nanesite smesu na parče krpe. Drugo parče krpe iskoristite da pokrijete slačicu i napravite flaster.
  • Korišćenje flastera od slačice. Namažite grudi maslinovim uljem, a onda stavite flaster preko njih. Držite flaster sve dok se ne ohladi.

Flaster od slačice je dobar za bronhitis, jer vam može otvoriti krvne sudove na grudima. To onda olakšava disanje. Vrelina je važna za flaster od slačice jer blagotvorno dejstvo sastojaka onda može da prodre dublje u pluća, a ne da se zadrži samo na površini grudi.

Ako bolujete od bronhitisa, ne bi trebalo da se oslanjate samo na biljne lekove. Ovi lekovi će vam samo pomoći u smanjenju simptoma bronhitisa, ali neće moći da vas oslobode bolesti.

The post Kako napraviti biljni lek za bronhitis appeared first on Kakopedija.

Kako se pravi koktel margarita

$
0
0

Ne postoji „savršena“ margarita – čak ne možemo tačno ni da utvrdimo poreklo ovog popularnog pića! Međutim, mnogi poznavaoci koktela će vam reći da jednostavna upotreba već gotove mešavine za spravljanje margarite sa jeftinom tekilom nije baš ohrabrujući način.

Postoje mnogi, mnogi drugi načini da pripremite ovo osvežavajuće piće. U ovom članku će biti predstavljene različite varijante pripreme ovog koktela tako da možete eksperimentisati i napraviti savršenu margaritu za vas.

margarita koktel

Kako napraviti margaritu

Kao meru možete koristiti malu čašu.

  • 1 čaša tekile
  • 1 čaša svežeg soka od limete
  • 1 čaša likera “Triple Sec” (npr. „Cointreau“)
  • krupnozrnasta košer so
  • limeta za garniranje
  • tabasko sos
  • led
  1. Stavite led u šejker.
  2. Izmerite određenu količinu tekile i sipajte je u šejker.
  3. Dodajte istu količinu “Triple Sec”-a koji predstavlja liker sa ukusom narandže napravljen od sušene kore pomorandže. Da bi vaš koktel margarita bio plave boje, umesto gore navedenog likera možete koristiti i plavi liker „Blue Curacao“ (napravljen od sušene kore citrusa laraha koji je po ukusu sličan pomorandži, samo je više gorak).
  4. Dodajte određenu količinu svežeg soka od limete. Da biste dobili originalan meksički ukus, koristite key limete (posebna sorta poreklom sa ostrva Key, mnogo manja nego standardna limeta) koje su više oporog i gorkog ukusa nego krupnije persijske limete. Ako želite da vaše piće ima blaži ukus, kao alternativu, možete koristiti svež sok od limuna (probajte slađe limune sorte mejer).
  5. Snažno promućkajte.
  6. Isecite krišku limete i pređite njom po ivici čaše. Vodite računa da ovlažite spoljni rub čaše jer je to mesto na kome želite da se zadrži so.
  7. Sipajte krupnozrnastu so na tanjir, držite čašu za stalak, prevrnite je na tanjir i vrtite je tako da se so nahvata na ivicu navlaženu sokom limete. Napunite čaše ledom i isipajte piće iz šejkera u čašu. Kao altrenativu, za rub čaše možete koristiti šećer umesto soli.
  8. Ukrasite piće kriškom limetom i poprskajte tabasko sos po njemu. Uživajte!

Alternativne razmere sastojaka

Ukoliko vam baš ne odgovara da koristite sastojke u odnosu 1:1:1, probajte sledeće razmere:

tekila: Triple Sec: sok od limete

  • 2:1:1
  • 3:2:1
  • 3:1:1
  • 7:4:3
  • 8:1,5:3 – ovu proporciju koristite ako vam je previše likera „Triple Sec“ u gore navedenim proporcijama.

Alternativna varijanta sa pivom „Corona“

  1. Popularna alternativna varijanta je koktel margarita sa pivom. Potražite pivo blažeg ukusa – „Corona“ je zaista dobar izbor. Ako koristite 1 čašu tekile, onda će vam za pripremu koktela biti sasvim dovoljno 1/2 – 3/4 čaše piva.
  2. Koristite “zlatnu” ili “oro” tekilu za pripremanje ovog koktela, jer se “bele” tekile (koje su poželjnije za pravljenje standardne margarite) ne mešaju dobro sa pivom.
  3. Zadržite se na „Cointreau“ likeru od narandže (ukoliko želite, možete dodati par kapljica likera „Triple Sec“); što je slađi liker, to bolje po vaš koktel.
  4. Sok od limete: pokušajte da iscedite pola limete ako želite da dobijete kiseliji ukus.
  5. Dodajte veliku kašiku šećera – dobro promešajte.
  6. Par kapi gazirane mineralne vode takođe će učiniti da koktel dobije mehuriće i osećaj “uzavrelosti”.
  7. Dodajte par ledenih kocki i dobro promešajte; poslužite piće sa ledom.
  8. Savet: nemojte koristiti šejker pošto su pivo i mineralna voda gazirana pića.

“Baja” margarita

  1. 150 ml „reposado“ ili “odležale” tekile
  2. 70 ml likera od biljke damiana (tradicionalnog likera iz Donje Kalifonije u Meksiku) – možda će biti potrebno da prilagođavate količinu koju koristite u zavisnosti kiselosti/slatkoće vaše limete ili limuna)
  3. 7 velikih isceđenih limeti bez koštica i voćne pulpe (preporučuju se persijske ili „Bearss“ limete; meksičke ili key limete su ukusne, ali zahtevaju previše truda da bi se dobila mala količina soka)
  4. 1 isceđen limun bez koštica i voćne pulpe (limun sorte „meyer“ ili „improved meyer“ učiniće da vaš koktel bude sladak bez dodavanja šećera)

Ledena margarita sa limunadom od limete

Sjajan, jednostavan recept za velike količine izvrsne ledene margarite! Nisu vam potrebni blenderi ili led za ovaj recept! Pomešajte sve dole navedene sastojke u plastičnu kesu ili plastičnu posudu sa poklopcem, a potom ih stavite u zamrzivač. Kada se mešavina dostigne određenu gustinu, ali je i dalje žitka, vadite je i služite pomoću kutlače.

  • 2 konzerve limunade od limete
  • 6 konzervi vode
  • 2 konzerve tekile
  • 1 konzerva likera “Triple Sec”
  • Napomena: obično se kao mera koristi konzerva zapremine 180ml, ali je najsigurnije da kao meru koristite limenku limunade od limete jer ćete tada dobiti savršen koktel.

Recept sa agavom

Najjednostavnija, ali najbolja margarita – 2 mere 100% tekile od agave, 1 mera sveže ceđenog soka od limete, 1 mera razblaženog soka od agave.

Sve sastojke zajedno sa ledom stavite u šejker, promućkajte i probajte – ako je potrebno, prilagođavajte ukus dodavajući pojedine sastojke. Zatim sipajte koktel u čaše za margaritu (u kojima se nalazi još leda) i uživajte u piću. Vaš koktel će imati sjajan ukus ukoliko koristite navedene prirodne sastojke i 100% čistu tekilu od agave. Nema potrebe da stavljate so jer će to pokvariti ukus koktela.

Samo kao alternativu ukusnom alkoholnom piću od limete preporučujemo vam čašu osvežavajućeg soka od jabuke ili ribizle. Sve što treba da uradite je da pomešate punu posudu leda, krišku jabuke, stavite ih u blender, a potom možete dodati do 300ml soka od sveže ceđenih ribizli. Izblendirajte mešavinu!

The post Kako se pravi koktel margarita appeared first on Kakopedija.

Kako napraviti francuski koktel od kafe (Cafe French)

$
0
0

Ne vole svi ljudi ukus alkohola. Za one koji ne vole, postoje mnogi drugi načini da uživaju u alkoholnim napicima, ako već nisu ljubitelji klasičnih alkoholnih pića. Mešanje alkohola sa vašom omiljenom kafom je popularan način za kombinovanje alkohola.

Mnogi ljudi ovo piće zovu „alkoholna kafa“. Suprotni efekti obe vrste napitaka (pića) – alkohol za opuštanje i kafa da se živne – čine ovu mešavinu divno balansiranom. Jedno od izuzetno ukusnih pića koje možete napraviti sami kod kuće jeste francuski koktel od kafe.

francuska kafa

Kako napraviti francuski koktel

  1. Krenite u prodavnicu po potrebne sastojke. Idite u prodavnicu alkoholnih pića i kažite prodavcu da vam da Triple Sec, Amaretto i Irish creme (irski krem). Triple sec je alkoholno piće sa ukusom narandže. Dobra marka je “Grand Marnier”. Marka od poverenja, kada je u pitanju amaretto, jeste “Disaronno”. Najpoznatije piće od irskog krema je Bailey´s, tako da ćete možda želeti i ovu marku. Platite svoje namirnice i odnesite ih kući.
  2. Skuvajte kafu. Za vašu homemade francusku kafu, biće vam, naravno, potrebna kafa. Iako možete koristiti instant kafu, ona neće baš najbolje poslužiti vašoj francuskoj kafi. Da biste dobili sjajan rezultat najbolje bi bilo da skuvate tursku kafu. Skuvajte dobru, jaku kafu. Možete je kuvati i tako što ćete odmah staviti dve kašike kafe na jednu šolju vode i kuvati na 200 stepeni, ni više ni manje, jer ako je voda previše vrela, kafa će izgubiti specifičan ukus, a ako nije dovoljno topla, kafa će biti tanka i bljutava.
  3. Dodajte nešto jače. Kada je kafa gotova, vreme je da u nju ubacite i nešto jače. Kada pravite francusku kafu, koristite tek skuvanu, toplu kafu. Prvo što ide unutra je Triple sec, pa Amaretto i na kraju Irish creme. Tačnije, 15 ml amareta i isto toliko Triple sec-a i 7-8 ml Irish creme-a. Ako imate, možete koristiti posudicu za merenje (jigger) koju koriste šankeri da biste sipali preciznu količinu. A ako je nemate, možete je potražiti u prodavnici, kada ste već kupili sav ostali materijal. Drugi način za improvizovanje, jeste da brojite do dva za 15 ml, i jedan za 7-8 ml. Uzmite šolju, sipajte Triple sec dok izbrojite do dva. Onda, sipajte Amaretto, takođe dok izbrojite do dva. Posle broja dva prestanite da sipate. Dodavanje Bailey´s-a trebalo bi da bude precizno, jer treba da dodate samo 7-8 ml. Izbrojte do jedan, a onda podignite flašu kako ne biste sipali previše irskog krema. Uzmite šoljicu kafe i njome dopunite onu šolju s alkoholom.
  4. Zasladite vaše piće. Uzmite tubu šlaga i dobro je promućkajte da bi se šlag umutio, a zatim poprskajte šlagom napitak kružnim pokretom. Ukrasite vrh šlaga i malo ga zamirišite lepom crvenom maraskino (kandiranom) trešnjicom.

Poslužite gostima svež napitak, da bi mogli da uživaju u njegovom kompletnom ukusu.

Pročitajte još i Kako napraviti Irish coffee.

The post Kako napraviti francuski koktel od kafe (Cafe French) appeared first on Kakopedija.

Kako istisnuti bubuljicu

$
0
0

Razlog zbog kog ne bi trebalo da istiskate bubuljice je taj što svaki put kada namerno učinite da vaša koža puca, postoji rizik da ćete napraviti ožiljak ili dobiti infekciju kroz pukotinu u koži. Pored toga, stiskanjem bubuljice terate tečnost koja sadrži bakterije da prodire kroz slojeve zdrave kože oko bubuljice i na taj način širite infekciju.

Ako ipak ne želite da čekate da taj Mont Everest na vašem čelu bukne sam od sebe, u ovom članku ćete saznati najbezbedniji način kako da iscedite bubuljicu. Imajte na umu da se sledeći koraci odnose posebno na gnojne bubuljice sa belim vrhom.

kako istisnuti bubuljice

Kako „iscediti“ bubuljice

  1. Detaljno operite vaše ruke, posebno ispod noktiju. Trudićete se da izbegnete da vaši prsti i nokti ustvari dodiruju bubuljicu, ali ako se to ipak desi, oni moraju biti čisti da bi se izbegla verovatnoća da iziritirate kožu ili dobijete infekciju.
  2. Očistite kožu oko bubuljice antibakterijskim sredstvom za čišćenje. Kada cedite bubuljicu, stvarate otvor na koži praveći put za ulazak bakterija. Bubuljica će brže zamladiti ako ne dozvolite bakteriji da se naseli u koži i inficira je. Takođe, na taj način ćete ukloniti i mast, znoj, prljavštinu i šminku.
  3. Nežno istrljajte bubuljicu pilingom. Tako ćete omekšati i ukloniti izumrle ćelije kože. Što ih je manje, lakše ćete iscedili bubuljicu a koža će biti manje iritirana. Ipak, ovo nije posao za grube sunđere koji će upaliti kožu i verovatno načeti bubuljicu stvarajući veće šanse za pojavu infekcija i ožiljka. Uzmite običnu pamučnu tkaninu i navlažite je preparatom protiv akni sa salicilnom kiselinom kao aktivnim sastojkom koji uklanja mrtve ćelije. Nežno trljajte bubuljicu minut ili dva.
  4. Navucite rukavice za jednokratnu upotrebu ili prekrijte kažiprste maramicama. Ne samo da ćete na ovaj način napraviti barijeru između preostalih bakterija na vašim prstima (kao i ispod noktiju) i vaše kože, već ćete sprečiti da oštre ivice noktiju stiskaju bubuljicu. Pritisak na bubuljicu koji se stvara noktima je nepotreban, posebno ako se držite naših uputstava. Ili, koristite čistu malu spravu sa zavojem na vrhu za uklanjanje mitisera i gnojnica koja će ujednačeno stvarati pritisak oko ivica bubuljice gde je on i potreban, a ne i u nepotrebnim područjima gde bi pritisak samo izazvao bol i modricu. (Pošto je vrh ove sprave pomalo zašiljen, budite oprezni da je ne gurate isuviše jako.)
  5. Pronađite centar bubuljice (najvišu tačku) i postavite jagodice kažiprsta jednako sa obe strane. Umesto da gurate prste kao što to čini većina ljudi, rastegnite kožu. Pošto ste je prethodno istrljali pilingom trebalo bi da se lako razvuče i pusti gnoj da izađe. Nakon toga masirajte kožu oko bubuljice kako bi podstakli preostali deo gnoja da izađe, ali ne dirajte samu bubuljicu, osim ako želite da uklonite gnoj. U svakom slučaju, ne smete dovesti do krvarenja. Ako i ima krvi, previše ste stiskali i stvorili ranu koja može ostaviti ožiljak.
  6. Očistite oblast antiseptičkim rastvorom. I imajte na umu da je važno da bakterije ne prodru kroz otvor u koži.
  7. Nanesite preparat sa benzoil peroksidom direktno na bubuljicu (ne oko nje). Na taj način ćete ukloniti sve bakterije koje se nalaze unutar bubuljice.

Upozorenje: Nikada ne pokušavajte da cedite cistične akne. One su duboke, bolne, tvrde bubuljice koje se javljaju kod ljudi sa ozbiljnim problemom akni. Ciste moraju lečiti samo profesionalni medicinski radnici.

 

The post Kako istisnuti bubuljicu appeared first on Kakopedija.

Kako sprečiti javljanje vlage u podrumu

$
0
0

Da li vam se podrum oseća na buđ? Da li osećate vlagu u vazduhu kada siđete dole? Možda čak i primećujete vodu na podu? Moguće je da vam temelj kuće propušta vlagu, ali nadajmo se da je u pitanju samo vlaga koja se stvara kondenzacijom toplog vlažnog letnjeg vazduha kada on dospe u hladne prostorije vašeg podruma.

Odakle god da dolazi vlaga, morate da rešite taj problem. Čak i kondenzacija može biti opasna pošto dovodi do nastanka buđi koja loše utiče na naše zdravlje. Sledi način na koji možete saznati da li je vlaga u vašem podrumu posledica temelja koji propuštaju ili kondenzacije – kao i ideje kako da sprečite da vam proces kondenzacije uništi podrum.

vlaga u podrumu

Kako da otkrijete odakle se javlja vlažnost

  1. Utvrdite da li voda na zidovima podruma potiče od kondenzacije ili od kretanja u zidovima temelja. To je veoma jednostavno i lako da se uradi. Počnite sušenjem dela zida podruma veličine kvadrata od 30 cm, a onda isecite parče aluminijumske folije za kuvanje, nešto malo manje veličine.
  2. Selotejp stavite na sve četiri strane folije i zalepite je na zid.
  3. Ostavite foliju na tom mestu najmanje 24 sata, a onda je skinite. Ako je vlažnost sa strane folije okrenute ka nama (od zida), onda je to kondenzacija i taj problem se lako može rešiti. Ako je vlažna strana folije okrenuta ka zidu, onda vlažnost dolazi iz samog zida.

Kako da rešite problem pare nastale kondenzacijom

  1. Osušite ili sklonite sav nameštaj, odeću ili građevinski materijal koji je postao vlažan. Otvaranje prozora u podrumu i uključivanje ventilatora omogućiće da vazduh u podrumu cirkuliše i pomoći će da vam se stvari osuše. Pa ipak, morate da eliminišete vlagu ili će se ona opet vratiti.
  1. Shvatite da je preporučeni nivo vlažnosti vazduha u kući za vreme leta ispod 65 % (da bi se sprečilo nastajanje buđi). Vlagu iz vazduha će odstraniti ili aparat za izvlačenje vlage ili klima-uređaj (od 5 m do 25 m dnevno). Ipak, aparati za izvlačenje vlage su dosta jeftiniji od prenosivog klima-uređaja.
  1. Postavite aparat za izvlačenje vlage u podrum i ostavite ga sve dok vlažnost vazduha ne spadne ispod 65 %. Svi ovi aparati imaju rezervoar koji se puni vodom koju izvuku iz vazduha. Što je još bolje, mnogi mogu da se prikače na cev za odvod, da ne biste stalno praznili rezervoar.
  1. Izolujte sve cevi sa hladnom vodom cevima za izolaciju od pene koje možete naći u prodavnicama za kuću. Treba da prekrijete čitavu dužinu cevi, jer kada vlažan vazduh dođe u dodir sa izloženom (nezaštićenom) cevi, pojaviće se kapi na površini cevi, koje će kasnije kapati na pod.

Saveti i upozorenja

Ako imate rezervoar sa vodom u podrumu, zavijte i njega da biste sprečili kondenzaciju. Možete koristiti ćebe za izolaciju bojlera ili staklenu vunu zavijenu u čaršav ili plastiku (da bi se ponašala kao barijera za isparavanje).

Nemojte misliti da je vlaga u vašem podrumu samo znak leta i da će nestati kada zahladni. Buđ i plesan vole vlažne uslove, a vlaga može prodreti u zidove i stvoriti odličnu sredinu za njihovo nastajanje i rast.

The post Kako sprečiti javljanje vlage u podrumu appeared first on Kakopedija.

Kako oblikovati obrve

$
0
0

Iako ne predstavlja prvu stvar na vašem licu koju ljudi primete, oblik vaših obrva može poboljšati vaš izgled ističući oblik lica – obrve drže crte lica u ravnoteži i prave lep okvir vašim očima.

Ako imate guste, pune obrve, možda ćete morati da ih čupate pincetom za obrve; ali ako imate tanke i kratke obrve, možda će biti potrebno da ih docrtavate olovkom za obrve. U svakom slučaju, predstavljamo vam način na koji ćete pronaći oblik koji dobro stoji svakom licu.

oblikovanje obrva

Kako oblikovati obrve

  1. Pogledajte se u ogledalo. Uklonite svu šminku sa očiju.
  2. Uzmite neki prav zašiljen predmet kao što je olovka za iscrtavanje obrva ili lenjir koji će vam pomoći da odredite ključne tačke obrva i držite ga vertikalno ispred lica. Poravnajte ga tako da dodiruje spoljni deo nosa i unutrašnji ugao vašeg oka. Ova linija određuje početak vaših obrva. Označite tu tačku olovkom za obrve. Sve ovo ponovite i na drugoj strani lica.
  3. Držite olovku pod uglom tako da se poravna sa spoljašnom ivicom nosa i spoljašnjom ivicom dužice vašeg oka. Veoma je važno da tokom ovog postupka gledate pravo napred – vaše lice i oči bi trebalo da gledaju pravo u ogledalo. Mesto na kome linija preseca vašu obrvu je tačka od koje bi trebalo da krene vrh luka na gornjoj ivici obrve. Označite je olovkom za obrve. Sve ovo ponovite i na drugoj strani lica.
  4. Pomerite olovku i postavite je pod uglom tako da dodiruje spoljašnu ivicu nosa, a u isto vreme prolazi pored spoljašnjeg ugla oka (ali ne i vaših trepavica ako ste srećković i imate dugačke trepavice koje se protežu izvan ivica oka). Na ovaj način ćete odrediti tačku gde treba da se završava vaša obrva. Označite tu tačku olovkom za obrve. Sve ovo ponovite i na drugoj strani lica.
  5. Odredite debljinu vaših obrva na osnovu izraženosti vaših crta lica. Osobe sa gustom kosom i jakim crtama lica treba da nose guste obrve radi usklađenosti. Ako imate nežne crte lica, opredelite se za tanke, fine obrve. Ključna stvar je da održite obrve u ravnoteži sa ostatkom lica. Nežne i tanke obrve na licu sa jakim crtama još više će istaći te crte, dok će guste obrve na licu sa blagim crtama izgledati nadmoćno u odnosu na celo lice.
    • Naravno, ova pravila ne moraju da važe u kulturama pojedinih naroda. U nekim kulturama favorizuje se izgled tankih, dobro doteranih obrva dok kod drugih naroda guste obrve asociraju na mladost.
    • Jake zdrave obrve su trenutno najznačajniji modni trend. Na modnim revijama se mogu videti pune obrve koje su izoštrene na spoljašnom uglu oka.
  6. Prilagodite gustinu i oblik vaših obrva obliku vašeg lica da bi one bile u skladu sa njim:
    • okruglo lice – naglasite luk obrve da biste skrenuli pažnju sa širine lica,
    • izduženo lice – nemojte naglašavati luk obrve; na taj način će vaše lice dobiti horizontalnu dimenziju kako bi se ublažila izduženost lica,
    • oštro, koščato lice – obrve više zaobljenog oblika ublažiće oštre uglove.
  7. Oblikujte vaše obrve čupanjem pomoću pincete ili ih docrtajte i pojačajte olovkom za obrve.
  8. Pročitajte i članke:
    Kako ofarbati obrve
    Kako čupati obrve

Upozorenje

Obratite pažnju na početak i kraj obrve – da li su horizontalno jednake?

  • Kada vam se kraj obrve nalazi primetno iznad početka obrve, izgledaćete pomalo ljutito, skoro besno – što možda i nije baš izgled kome težite (ili ipak jeste?!).
  • Ako imate oči bademastog oblika koje se dižu uvis ka spoljašnim ivicama, onda ćete verovatno imati prirodne obrve koje su na spoljnoj strani više nego na unutrašnjoj. Ako ih docrtavate ili oblikujete, trudite se da vam spoljni deo obrve bude viši nego unutrašnji ne samo da biste pratili prirodnu liniju već i naglasili ovakav oblik oka – možete dobiti smešan izraz lica klovna ako pokušate da spustite spoljašnje krajeve kako bi oni odgovarali unutrašnjem delu (početku) obrve.

The post Kako oblikovati obrve appeared first on Kakopedija.

Kako prebaciti MP4 u MP3

$
0
0

Ako tražite kako da prebacite MP4 u MP3, verovatno želite da konvertujete MP4 audio fajl da biste ga slušali na svom MP3 plejeru.

Ali pre nego što pređemo na objašnjenje kako da konvertujete fajlove, hajde da pogledamo osnovne razlike između MP3 i MP4 formata.

mp3 mp4

  • MP3 (MPEG-1, layer 3): MP3 su mali, visokokvalitetni audio-fajlovi koje možete puštati na MP3 plejerima ili softveru. MP3 možete lako napraviti koristeći računar, riper (ripper) program (program za grab-ovanje) koji kopira pesmu sa CD-a na vaš računar, i enkoder (encoder) koji vam konvertuje muziku u MP3 format.
  • MP4 (MPEG-1 part 14): MP4 format se koristi za audio i video. Ovaj tip fajla omogućava visokokvalitetno strimovanje (gledanje/puštanje fajlova) preko interneta, kao i sledeću generaciju mobilnih telefona – čineći MP4 plejere izuzetno traženim spravicama. MP4 programe za puštanje muzike možete skinuti sa interneta.

Postoje dva osnovna tipa MP4 fajlova. Prvi tip se zove Simple Profile, koji se koristi za digitalne video-sadržaje niže rezolucije, koji su veoma popularni za onlajn distribuciju. Druga verzija se zove Advanced Video Coding, koja je kvalitetnija i koristi se za HDTV (high definition television – visoka definicija televizijske slike) sadržaje.

Uprošćeno, MP3 služi za audio-fajlove koji se koriste na MP3 plejerima i u softveru, a MP4 je za audio/video fajlove i koristi se za strimovanje na internetu i na haj-tek mobilnim telefonima.

Prebacivanje (konvertovanje) MP4 u MP3

Da biste prebacili MP3 u MP4, morate da koristite program za konvertovanje formata fajlova. Ovi programi su u velikom broju dostupni na internetu. Mnogi programi koje možete skidati nude vam besplatni probni (trial) period, tako da nije loše prvo isprobati program pre nego što se odlučite da ga kupite.

Tri glavna koraka u prebacivanju MP4 formata u MP3 format:

  • Skinite (download-ujte) besplatni program za konvertovanje ili kupite konvertor koji podržava prebacivanje fajlova iz MP4 u MP3 format.
  • Instalirajte program na vaš računar.
  • Pratite uputstva koja vam nudi program i moći ćete da konvertujete MP4 u MP3.

The post Kako prebaciti MP4 u MP3 appeared first on Kakopedija.


Kako izvaditi žvaku iz kose na 15 načina

$
0
0

Žvaka ulepljena u kosi obično predstavlja katastrofu koja se završava suzama, nevoljnim odlaskom kod frizera i neplaniranim šišanjem.

Međutim, postoje lakši i jeftiniji načini za uklanjanje žvake iz kose. Sledeći put kada vas zadesi ovakva nevolja probajte neki od sledećih metoda.

zvaka u kosi

Metod sa puterom od kikirikija

  1. Kupite “gladak” puter od kikirikija. Što je veći sadržaj ulja u njemu, to je bolje; obično 80g masti na 100g putera. Nemojte kupovati one “hrskave” putere (sa hrskavim mrvicama kikirikija) pošto oni u sebi sadrže manje ulja.
  2. Nanesite puter od kikirikija na područje kose ulepljeno žvakom i utrljajte ga četkicom za zube (korišćenje četkice je brži i manje neuredan način nego nanošenje putera prstima).
  3. Pomoću četkice za zube ili češlja češljajte kosu na dole i spolja kako bi utrljali puter od kikirikija. Ukoliko je neophodno, postavite veliku kašiku iza pramena kose kao čvrstu osnovu. Ako se žvaka raširila na veće područje kose, dodajte još putera. Osnovna ideja je da se žvaka rastvori pomoću ulja iz kikiriki putera.
  4. Svlačite puter od kikirikija pomoću suvog peškira i zajedno sa njim uklonićete i žvaku. Ukoliko žvaka nije stajala predugo na kosi da bi se presušila, lakše ćete je skinuti!
  5. Isperite puter od kikirikija dobrim šamponom. Napravite dosta sapunice na kosi pre nego što nastavite sa ispiranjem kose.
  6. Bacite korišćenu četkicu za zube/češalj i isprljani peškir ili ga jednostavno dobro operite.

Metod sa penom za kosu

  1. Nanesite količinu pene dovoljnu za prekrivanje celog pramena kosa na koji se zalepila žvaka.
  2. Lagano češljajte kosu pomoću češlja i tako uklonite žvaku iz kose.

Metod sa silikonskim kapima za kosu

  1. Obilno nanesite silikonske kapi na pramen kose ulepljen žvakom i lagano ih utrljajte.
  2. Ostavite ih da odstoje 30 sekundi do minut vremena.
  3. Nežno isčešljajte kosu da biste uklonili ostatke žvake.
  4. Operite kosu šamponom i sa dosta sapunice.

Metod sa jestivim uljem

  1. Nanesite bilo koje jestivo ulje (maslinovo, kanola ili biljno ulje) na žvaku u kosi i okolne pramenove.
  2. Pustite da odstoji 2-3 minuta.
  3. Nežno očešljajte kosu da biste uklonili ostatke žvake.
  4. Operite kosu šamponom.

Metod sa ledom

  1. Stavite led na žvaku i držite ga otprilike petnaest minuta.
    • Takođe, može biti od pomoći ako najpre potopite kosu u slanu vodu. Na taj način ćete spustiti temperaturu na kojoj se led topi i tako učiniti da se žvaka više stegne i lakše ukloni iz kose.
  2. Uklonite žvaku. Trebalo bi da se dovoljno stegla kako biste mogli da je svučete sa kose nakon što ste je držali pod ledom.

Metod sa hladnom kremom

  1. Nanesite hladnu kremu na žvaku i izvadite žvaku iz kose.
  2. Operite kosu šamponom.

Metod sa vazelinom

  1. Namažite vazelin oko područja kose ulepljeno žvakom.
  2. Koristite češalj sa retkim zupcima. Češljanjem uklonite žvaku i što više možete vazelina iz vaših uvojaka.
  3. Operite kosu šamponom.

Metod sa alkoholom

  1. Utrljajte alkohol u pramen kose – žvaka bi trebalo da otpadne u roku od minut ili dva.
  2. Operite kosu šamponom.

Metod sa losionom za ruke i tečnošću za ispiranje usta

  1. Utrljajte losion u područje kose prekriveno žvakom i isperite tečnošću za ispiranje usta. Žvaka bi trebalo da nestane u roku od 5 minuta.

Metod sa majonezom

  1. Utrljajte majonez na pramen ulepljen žvakom i isperite kosu.

Metod sa uljem eukaliptusa

  1. Namočite pamučni jastučić eukaliptusovim uljem.
  2. Očistite žvakaću gumu jastučićem – žvaka će se „istopiti“. Ovaj metod je takođe koristan i za žvakaće gume na tepihu ili odelu.

Metod sa sredstvom za odstranjanje lepljivih materija

  1. Kupite sredstvom za odstranjanje lepljivih materija (bilo koje takvo sredstvo koje možete nabaviti u apoteci biće delotvorno).
  2. Utrljajte ga prstima u područje prekriveno žvakaćom gumom.
  3. Obrišite pramen kose papirnim ubrusom. Ovaj metod je takođe delotvoran i različitim vrstama tkanina.

Metod sa sredstvom WD-40

  1. Naprskajte malu količinu ovog sredstva na prste.
  2. Utrljajte u kosu.
  3. Obrišite papirnim ubrusom.

Metod sa hloroformom

  1. Omekšajte i uklonite žvaku koristeći neki staru krpu, pamučnu tkaninu ili ubrus natopljen hloroformom.
  2. Vodite računa da ovaj postupak sprovodite u prostoriji sa dobrom ventilacijom – hloroform može biti opasan!

Metod sa pastom za zube

  1. Postepeno nanosite pastu za zube u veličini zrna graška na vašu kosu dok žvakaća guma ne počne da se skida.
  2. Operite kosu šamponom.

Upozorenje: Budite oprezni pri upotrebi sredstva WD-40 pošto ova supstanca može biti štetna ili fatalna po zdravlje ukoliko se proguta. Obavezno operite ruke nakon što nanesete sredstvo na kosu.

Na kraju, pročitajte i članak Kako skinuti žvaku sa pantalona

The post Kako izvaditi žvaku iz kose na 15 načina appeared first on Kakopedija.

Kako iskoristiti blok saigrača u košarci

$
0
0

Košarka je jedan od najpopularnijih sportova na svetu. Ukoliko tek počinjete sa učenjem košarke, osnovne stvari koje najpre morate da naučite su: dribling, dobacivanje lopte i šutiranje. Takođe, postoje različite tehnike koje možete da usavršite sa vašim saigračima kako biste dobili utakmicu.

Korišćenje tehnike blok saigrača dobar je način da dođete u poziciju da šutirate kada vas protivnik čuva u stopu tokom utakmice. Ovo će testirati vaš timski rad tako što će jedan od vaših saigrača igrati blokera za vas. Kao bloker, on će telom blokirati protivnika i vi ćete imati otvoren put ka košu. Ovo će vas osloboditi protivnika koji vas čuva, pružajući vam šansu da poentirate.

blok saigraca kosarka

Sledi nekoliko koraka koji će vas naučiti kako da iskoristite blok saigrača:

  1. Fintirajte protivnika praveći korak dalje od blokera. Pre nego što budete u mogućnosti da uradite ovo, moraćete brzo da razmislite i da vidite koji od vaših saigrača može da vam posluži kao bloker. Jednom kada odlučite ko će to biti, udaljite se od njega kako biste zavarali protivnika, jer će vas on sigurno pratiti na koju god stranu vi krenete. Pošto protivnik neće znati da je to finta, on neće moći da nasluti da ćete vi krenuti u drugom smeru, što će vas ostaviti slobodnim na nekoliko sekundi.
  2. Priđite blokeru najbrže što možete. Iskoristite prednost od nekoliko sekundi koliko budete ostali otvoreni. Blago očešite rame ili ruku o vašeg saigrača blokera kada se budete kretali pored njega. Ovo je način da mu stavite do znanja da ćete ga iskoristiti kao svog blokera.
  3. Šutirajte na koš. Zaobiđite blokera da biste pobegli od vašeg čuvara. Ako je bloker bio u mogućosti da uspešno zablokira protivnika, to će vam omogućiti da šutirate i zaradite poen. Uradite ovo što brže kada vam se ukaže prilika. U slučaju da je vaš čuvar veoma blizu vas i vi ne dođete u šansu da šutirate, nastavite da se krećete oko vašeg blokera dok ne budete imali slobodan prostor. Ako vas protivnik čvrsto čuva i ne možete da mu pobegnete, možete dobaciti loptu vašem blokeru, kako bi on šutirao. Ako bloker takođe ne bude otkriven, pokušajte da nađete saigrača kome biste mogli dobaciti loptu. Druga tehnika koju možete primeniti je da upotrebite fintu dobacivanja. Pravite se kao da ćete dodati loptu svom saigraču, pa ako protivnik pokuša da presretne ili zablokira dodavanje, odmah šutirajte na koš. Protivnik neće biti u mogućnosti da nasluti vašu nameru, tako da ćete imati otvaranje za šut na koš.

Vežbajte ovo sa vašim saigračima kako biste se izveštili. Ukoliko igrate zajedno, takođe ćete se bolje upoznati sa kretanjem svakog od vas, čime ćete unaprediti timsku igru i povećati šansu za pobedu.

The post Kako iskoristiti blok saigrača u košarci appeared first on Kakopedija.

Kako očistiti sobu

$
0
0

Čišćenje sobe može biti veliki posao. Neke sobe su u tolikom neredu da ne znate odakle treba početi sa čišćenjem, a može se desiti da vas stalno opominju da je počistite.

Neki ljudi su jednostavno dobri u održavanju čistoće u svojim sobama, dok je drugima potrebno uvek iznova govoriti šta da urade. Pa, evo nekoliko korisnih saveta i uputstava kako da pospremite vašu sobu. Lepo se zabavljajte!

ciscenje sobe

Kako očistiti sobu

  1. Pojedite nešto pre nego počnete sa čišćenjem. Diskonektujte se sa “Fejsbuka” i isključite sve “sobe za ćaskanje”. Iskušenje da ćaskate ili da nešto tražite na internetu može vam najviše odvući pažnju. Ako radite nešto na kompjuteru, onda zatvorite prozore na monitoru (naravno, sve osim ovog) ili sačuvajte dokument na kome ste radili i isključite ga. Možete i odštampati ovaj članak tako da ne morate stalno da proveravate komjuter. Takođe, isključite mobilni telefon kako biste izbegli pričanje telefonom ili kucanje poruka koje bi vam samo odvlačilo pažnju.
  2. Pustite album uz koji uživate da pevate ili igrate. Izbegavajte nežnu, osećajnu, opuštajuću muziku – treba vam motivacija. Pojačajte muziku najglasnije što vam je dozvoljeno tako da ne mislite ni o čemu drugome dok radite. Napravite igru od čišćenja – proverite koliko možete očistiti dok traje jedna pesma. Slušanje neke radio stanice je takođe dobro u ovakvim prilikama. Pazite da album sa muzikom (CD) ne preskače ili da nije izgreban ( gramofonske ploče) da vam se reči pesme ne bi ponavljale jer to može dosta da nervira i odvlači pažnju.
  3. Podignite sve roletne ili pomerite zavese sa prozora i, ako je prikladno, otvorite i same prozore da biste pustili svetlost i svež vazduh da uđu u sobu. Ako čistite po noći, samo upalite sva svetla. Ovo će vam omogućiti da sve vidite i osvetlite tokom vašeg čišćenja. Ako imate ventilator na plafonu, uključite ga. Postoje velike šanse da ćete se oznojiti od rada.
  4. Uklonite sve velike stvari iz vaše sobe. Tako će soba već izgledati malo urednija.
  5. Izbrišite svu prašinu i počistite paučinu sa plafona i iz uglova poda.
  6. Očistite sve ispod kreveta i komoda. Možda ćete se iznenaditi kada budete videli koliko se otpada nakupilo na tim mestima, a veći deo čine stvari za koje ste mislili da ste ih verovatno izgubili ili ste jednostavno zaboravili na njih. Sve stvari koje nađete podelite na tri hrpe: jednu za smeće, drugu za stvari koje ćete razdeliti drugima, a na treću stavite stvari koje bi trebalo da ostanu u vašoj sobi.
  7. Sakupite smeće i bacite ga. Korisno je da držite kesu za smeće u sobi. Izvucite sve stvari ispod i iza ostatka nameštaja kao što su pisaći stolovi, komode, natkasne, noćni stočići ili police za knjige. Vaša jedina briga u ovom trenutku bi trebalo da bude smeće i recikliranje stvari pa nemojte ništa drugo da raspremate i još uvek nemojte da počnete sa organizovanjem i uređivanjem stvari.
  8. Sve stvari iz sobe koje treba da raspremite stavite na veliku gomilu na vaš krevet ili na sredinu poda. Kada su stvari raštrkane svuda po sobi lako ih je zaobilaziti, ali kada se sve nalazi upravo na jednoj velikoj, visokoj gomili, skoro je nemoguće ostavite je tamo. Dok budete gradili vašu gomilu, odvojte na stranu svu prljavu odeću u korpu za prljavi veš ili na posebnu gomilu. Probajte, dok kasnije budete raspremali sobu, da uzmete samo poneku stvar sa gomile i vratite je na njeno mesto jer ćete na taj način imati osećaj da polako ostvarujete cilj, ali pazite da ne počnete odmah sa raspremanjem cele gomile stvari.
  9. Savijte ili okačite svu vašu čistu odeću i odložite je na mesto, a prljavu odeću bacajte na gomilu za pranje veša. Ako naletite na neki odevni predmet koji niste nosili duže vremena, probajte ga. Ako vam ne odgovara veličina ili nije sezona za takvu odeću, dajte je u dobrotvorne svrhe ili je stavite u plakar samo pod uslovom da nije prljava ili pocepana. Uredite stvari u vašem plakaru i komodi. Zatvorite sve fioke i vrata; neka ništa ne štrči.
  10. Očistite sve površine nekim sredstvom za čišćenje. Koristite i sredstvo za prozora. Ako stavite stvari u krevet, usisajte tepih. Ako nemate tepih, onda metlom pometite pod sobe. Naprskajte osveživač vazduha.
  11. Bacite se na raspremanje gomile. Stavite sve na odgovarajuće mesto – nemojte samo da pogurate stvari ispod kreveta i onda da prestanete sa radom. Ali, još uvek nije trenutak da počnete sa uređivanjem i organizovanjem stvari. Na primer, stavite sve knjige tamo gde i treba da stoje (najčešće na policu za knjige), ali nemojte da se zaglavite sa organizovanjem stvari na polici za knjige ili ćete u suprotnom izgubiti polet. Takođe, ne smete odjednom da se zainteresujete za čitanje neke knjige jer ćete tako izgubiti dragoceno vreme za čišćenje. Jednostavno zgrabite jedan predmet sa gomile na vašem krevetu ili podu, stavite ga na njegovo mesto, i pređite na drugi predmet. Ako nađete nešto što nigde ne pripada, tj. ne možete da mu nađete mesto u sobi, razmislite o tome da ga nekome poklonite ili mu napravite neki prostor. Nastavite sa raspremanjem stvari (punjenih plišanih igračaka, fotografija, tašni, cipela i slično) dok vaš krevet ne bude potpuno čist.
    • Ako naletite na stvari koje treba staviti u drugu sobu (kao što su sudovi kojima je mesto u kuhinji) zgrabite korpu za veš ili kutiju u koju ćete stvaljati takve stvari. Tek kada budete postavili na svoje mesto sve stvari koje inače i pripadaju vašoj sobi, možete početi sa odlaganjem ostatka stvari kojima nije mesto u njoj i rasporediti ih po drugim sobama. Uzalud ćete izgubiti mnogo vremena ako budete nosili jednu po jednu stvar po drugim sobama.
  12. Vreme je za spremanje kreveta. Skinite sve stvari i posteljinu sa njega. Iskoristiti priliku da okrenete dušek. Prevrtanje neće samo produžiti vek trajanja vašeg dušeka, već ćete otkriti kako je sjajan osećaj spavati na nekorišćenoj strani dušeka. Nakon toga, izvadite iz plakara čistu posteljinu i promenite čaršave. Najzad možete da namestite krevet. Nenamešten krevet će sam po sebi učiniti da bilo koja soba izgleda neuredno.
  13. Napravite pauzu. Dosta će vam biti 10-15 minuta; pauza ne treba dugo da traje jer ćete tako zaboraviti na čišćenje i nešto vas drugo može zaokupirati.
  14. Ako imate hrčka ili bilo koju drugu vrstu male životinje koja se čuva u kavezu, očistite kavez i stavite čistu prostirku ili slamu kao podlogu.
  15. Uredno naslažite vaše knjige i časopise jedan na drugi, čak i one koje držite na podu. Složite ih po visini, najveće na dnu, najmanje na vrh. Organizujte stvari na vašoj polici za knjige ako je imate. Obrišite prašinu sa svih knjiga i površinu police pomoću “praška” ili vlažne krpe. Označite nalepnicama police sa različitim vrstama knjiga.
  16. Očistite sto, složite stvari na njemu i obrišite prašinu. Čak i ako samo obrišete prašinu, može vam biti mnogo prijatnije da ponovo sednete za vaš sto.
  17. Sećate li se svih onih velikih stvari koje ste na početku čišćenja izbacili iz vaše sobe? Sada je vreme da ih sve vratite natrag u sobu i uredno poslažete.
  18. Zategnite ili organizujte sve ostale stvari na koje je potrebno da obratite pažnju. Pogledajte po sobi i proverite da li je bilo koje mesto ostalo neuredno. Sada je vreme da razmrsite nakit, uredno sparite iste cipele, napravite novi raspored slika u ramovima i slično. Fokusirajte se na završne radove.
  19. Obrišite sve površine krpom ili ubrusom i odgovarajućim sredstvom za čišćenje. Ne zaboravite na kvake na vratima, ogledala i prozore. Ako imate ventilator na plafonu, isključite ga i detaljno obrišite prašinu sa njega vlažnom krpom. Naprskajte sprej za čišćenje nameštaja.
  20. Obrišite mopom ili usisajte pod ako to već niste uradili. Verovali ili ne, čak i ako nije prljav, čišćenje poda će učiniti da vaša soba izgleda mnogo bolje. Takođe, vodite računa da dobro počistite sve uglove i ivice.
  21. Sećate se onog smeća koje ste stavili u kantu za otpatke? Pa, sada je vreme da tu kantu ispraznite.
  22. Potom ispraznite vašu korpu za prljav veš.
  23. Osvežite sobu vašim omiljenim osveživačem za prostorije, a možete da postavite kesice sušene lavande ili sušeno cveće i lišće sa eteričnim uljima.
  24. Pokušajte da zamolite vaše roditelje za dozvolu da napravite novi raspored nameštaja u vašoj sobi. Možda da pomerite komodu na drugu stranu sobe i zamenite mesta polici za knjige i stolu. Tako možete dati vašoj sobi potpuno novi izgled, osvežiti je i učiniti primamljivijom što će vas možda motivisati da je stalno održavate čistom! Takođe, probajte da pomerite knjige na neku drugu policu – to će vašu sobu učiniti potpuno drugačijom!
  25. Ako imate raznovrsnog sitniša koji biste voleli da sačuvate, onda pokušajte da ga skladištite u kartonsku kutiju ili neku praznu kutiju od cipela, a potom kutiju stavite na neko manje vidno mesto, na primer u orman za odelo ako u njemu ima prostora.
  26. Sada bi bila dobra ideja da spustite roletne i zatvorite prozore.

Kada završite sa čišćenjem, nagradite sebe nečim u čemu uživate (nekim pićem ili slatkišom). Zaslužili ste. Dobro zapamtite da se morate potruditi da vaša soba ostane čista i uredna. Dobar način da ovo ostvarite je da planirate periodično mopiranje ili usisavanje – onda bar vaš pod mora biti čist!

The post Kako očistiti sobu appeared first on Kakopedija.

Kako rastegnuti novac za putovanje

$
0
0

Ako čekamo da skupimo za putovanje onoliko novca koliko bismo želeli, većina nas se nikada neće ni pomeriti sa kauča! Treba da uživate u avanturama i da širite vidike dok ste još dovoljno mladi da budete učesnik, a ne samo posmatrač. Tako da je ovde tema fleksibilnost u organizovanju vremena i dostupnost ciljne zemlje. Što ste fleksibilniji, to ćete moći više da „rastegnete“ novac.

putovanje

Upamtite, takođe, da je većina organizovanih putovanja osmišljena tako da vas drži podalje od ikakvog stvarnog kontakta sa meštanima i njihovim načinom života. Ako želite da iskusite pravo putovanje, i da steknete nove prijatelje i da kasnije ispričate nove priče, rastezanje novca će imati za ishod mnogo manje izolovanu okolinu kao destinaciju. Ne budite posmatrač… uključite se!

  1. Rezervišite putovanje dok ne počne sezona. Ovako možete dobiti upola manju cenu hotela, putnih taksi, ali možete potrošiti i duplo manje novca na hranu i provod. Putovanje van sezone ne mora da znači da ćete imati loše vremenske prilike… jedino što će vam deca u to vreme ići u školu, ako i njih vodite. Ali proverite i kada su državni praznici u zemlji u koju planirate da idete. Ako je u to vreme kod njih veliki praznik, cene će vrtoglavo da skoče, i celokupno putovanje može da vam bude mučno i neprijatno.
  2. Rezervišite putovanje u predsezoni ili čekajte na last minute ponude. Ako volite avanturu, tražite ponude (prevoz, smeštaj) nedelju dana pre nego što treba da krenete. Ovo može da bude i prava porodična zabava. Iznenadićete se koliko cena celog aranžmana može da padne kada turistički radnik ima u celom aranžmanu samo sedišta koja nisu rasprodata, a treba mu bruto prihod.
  3. Istražujte. Informišite se kod prijatelja koji su već bili tamo gde vi želite da idete. Informacije su ključna stvar. Idite u biblioteku da pogledate knjige o putovanjima. Ne morate da ih kupite, jer u poslednje vreme postoje vodiči svih vrsta, koje možete dobiti besplatno u samom mestu kada stignete tamo. Uzgred, mnogi noviji veb-sajtovi o putovanjima imaju ocene hotela koje su dali prethodni putnici. Pogledajte ih. Na taj način možete naći smeštaj za male pare, a da ne morate da snižavate cenu na druge, nepoštene načine.
  4. Rezervišite hotele koji u cenu uključuju doručak. Dobro doručkujte. Kupite voće na ulici i donesite ga u hotel da ga dobro operete… i imate sjajan ručak. Ili, idite u obližnju prodavnicu i kupite namirnice koje možete držati u frižideru u hotelu, i napravite od njih sendvič. Piknik u kući takođe može biti veoma zabavan za porodicu. Pobedite potrebu da odete u okolni internacionalni restoran brze hrane. Jedite lokalnu hranu… i videćete koliko ćete proći jeftinije!
  5. Pregovarajte o cenama za smeštaj. Cenu smeštaja u hotelu možete lako dobiti povoljnije ako ostajete duže, a možda i besplatan doručak. Ako ste u nekom gradu nedelju dana ili više, prvog jutra potražite neki mali hotel ili privatnu kuću koja izdaje sobe. To može biti zaista povoljno, i možete dobiti dobre savete o raznim, ne tipično turističkim, stvarima koje biste mogli da radite u tom mestu.
  6. Putujte sa malo stvari… ne treba vam puno toga. Ako planirate da budete u hotelu ili privatnom smeštaju dve noći ili više, perite svoju odeću. Na taj način i drugim stvarima ćete pristupiti drugačije. Ako vam stavri nisu suve ujutru, koristite fen da ih osušite. Izbegavajte iskušenja da kupujete sve te male raritete koje ćete nakon nekoliko godina rasprodati. Izaberite jedan dobar suvenir i uverite se da je vredan novca koji ste za njega platili. Na primer, neko delo istaknutog lokalnog umetnika ili skulptora, koje je lagano i koje možete bez problema odneti a da ne plaćate dodatnu taksu za prtljag. Zaista ćete uštedeti novac ako ne kupite sva umetnička dela na stanici ili aerodromu!
  7. Vozite se lokalnim prevozom. Ukoliko je dovoljno dobar za meštane, dovoljno je dobar i za vas. Na primer, možete lako doći u centar Honkonga sa aerodroma vozom, a uzeti taksi samo od stanice do hotela. Karte se prodaju na samom aerodromu, a veoma lako možete da prenesete i prtljag. Pregrade za prenos prtljaga su na samom ulazu, nisu pretrpane i to je brz način da prenesete stvari. Uzmite taksi od hotela do najbližeg mesta gde vam stiže prtljag i tu ga možete preuzeti. U Evropi, železnički sistem na većini aerodroma dovozi vas skoro do bilo koje destinacije u Evropi na čelu sa Amsterdamom. Takođe, rezervišite smeštaj u hotelima koji su u centru tako da možete ići peške u obilazak, da ne trošite novac na taksi.
  8. Vodite računa o menjanju novca i bankarskim taksama. Strane banke vam naplaćuju više za transakcije nego što vam naplaćuje vaša banka. Koristite kreditne kartice sa nižim deviznim kursom. Ne uzimajte novac sa automata svaki dan… svaki put vas to dodatno košta.

Rizikujte… uzmite last minute aranžman… to doprinosi avanturi.

The post Kako rastegnuti novac za putovanje appeared first on Kakopedija.

Kako promeniti gumu na kolima

$
0
0

Da li ste ikada ostali zaglavljeni pored puta jer vam je pukla guma ili se plašite da biste jednog dana mogli da se nađete u takvoj situaciji? Da li želite da budete u mogućnosti da promenite gumu bez traženja tuđe pomoći? Na sreću, menjanje gume je prilično jednostavan zadatak ako vam ne smetaju malo uljem umazani laktovi.

zamena gume

Kako promeniti gumu na kolima

  1. Pronađite sigurno i bezbedno mesto za rad. Potrebna vam je čvrsta, ravna površina. Izbegavajte meko tlo i brdovite predele. Ako ste blizu puta, parkirajte što dalje od saobraćaja i upalite sva četiri žmigavca (signalna svetla upozorenja).
  2. Uverite se da je vaše auto stabilno i da ne može da se otkotrlja. Podignite ručnu kočnicu i ubacite auto u prvu brzinu ili rikverc (kod automobila sa manuelni menjačom) ili u „parking“ položaj (kod automobila sa automatskim menjačom).Po mogućstvu, dobra je ideja da se postavi neki težak predmet (kao što je cigla) ispred prednje gume ako menjate zadnju i obrnuto.
  3. Izvadite iz auta rezervnu gumu i dizalicu za automobil. Postavite dizalicu ispod šasije automobila blizu gume koju ćete menjati. Pazite da je postavite na mesto gde će dodirivati metalni deo okvira.
    • Mnogi modeli automobila imaju plastične blatobrane po donjem delu šasije i ako ne postavite dizalicu na pravo mesto, ona će polomiti plastiku kada počnete da dižete auto. Ako niste sigurni gde tačno treba postaviti dizalicu, pročitajte korisničko uputstvo.
    • Kod većine školjiki modernih automobila, obično ispod pragova postoji udubljenje ili oznaka iza ivice prednjeg točka ili ispred ivice zadnjeg točka gde je predviđeno da se postavi dizalica.
    • Kod većine kamiona ili starijih modela kola, pazite da postavite dizalicu na jednoj od poluga šasije odmah iza prednje gume ili ispred zadnje gume.
  4. Dižite dizalicu do tačke u kojoj ona pridržava ali ne diže automobil. Dizalica mora biti stabilno postavljena na čvrstoj površini ispod vozila. Pazite da dizanje bude pravolinijski.
  5. Skinite ratkapnu ili ukrasnu felnu i olabavite šrafove (zavrtnje) okrećući u smeru suprotnom kretanju kazaljke na satu. Nemojte ih potpuno skinuti već ih samo popustite.
    • Koristite ključ za zavrtnje (alatku za odvrtanje i zavrtanje) koji ste dobili uz kola ili standardni krstasti ključ. Vaš ključ može imati na suprotnim krajevima otvore različitih veličina. Postavite adekvatnu veličinu ključa na kapicu zavrtnja. Prava veličina je ona koja lako klizi po zavrtnju bez zveckanja.
    • Možda će vam biti potrebno dosta snage da biste odvrnuli zavrtnje. Ako nikako ne uspete da ih olabavite, možete primeniti veći pritisak i svom težinom tela stati na ključ (ali se prethodno dobro uverite da okrećete na pravu stanu).
  6. Pumpajte dizalicu ili okrećite ručicu za obrtanje da biste podigli gumu sa zemlje. Morate je podići dovoljno visoko da biste skinuli izduvanu gumu i postavili rezervnu na njeno mesto. Dok podižete kola, vodite računa da su stabilna. Ako primetite bilo kakvu nestabilnost automobila, spustite dizalicu i rešite problem pre nego što ga potpuno podignete.
    • Ako primetite da se dizalica diže pod uglom ili naginje na jednu stranu, spustite je i uglavite u drugi položaj tako da može da se diže pravolinijski.
    • Podupiračima učvrstite gume ako primetite da su vam kola počela da se kotrljaju. Možete upotrebiti panjeve, veliko kamenje ili druge teške, čvrste predmete koji će vam pomoći da zadržite auto na mestu.
  7. Potpuno odvrnite zavrtnje. Okrećite ih u pravcu suprotnom od kretanja skazaljke na satu sve dok ih potpuno ne olabavite. Postupak ponovite sa svim kapicama na zavrtnjima, a onda ih potpuno skinite.
  8. Uklonite gumu. Postavite izduvanu gumu ispod vozila da bi u slučaju da zakaže dizalica vozilo palo na stari točak i verovatno sprečilo povredu. Ako je dizalica postavljena na ravnu, čvrstu osnovu, ne bi trebalo da imate bilo kakvih problema.
  9. Stavite rezervnu gumu na glavčinu točka. Vodite računa da izravnate okvir rezerve gume sa navrtnjima točka, onda vratite šrafove.
    • Stežite šrafove rukom dok svi ne nalegnu. U početku bi trebalo lako da se okreću.
    • Koristite ključ da biste utegli šrafove što je jače moguće. Da bi bili sigurni da je guma simetrična, nemojte da stežete jedan po jedan zavrtanj potpuno. Ukoliko idete unakrsno poput oblika zvezde, jedan zavrtanj naspram drugog, svaki skroz okrenite po jednom dok ne budu podjednako stegnuti.
    • Izbegavajte previše jako stezanje da ne biste izvrnuli dizalicu. Još jednom ćete zategnuti zavrtnje kada kola budu spuštena i ne bude opasnosti od pada.
  10. Spustite kola na tlo ali ne do kraja. Zavrnite šrafove još jednom do kraja što je jače moguće.
  11. Potpuno spustite kola na zemlju i skinite dizalicu. Opet učvrstite zavrtnje. Vratite ratkapnu ili ukrasnu felnu na mesto.
  12. Stavite gume u gepek i odnesite je vulkanizeru. Ako gumu nije moguće zakrpiti, vulkanizer je se može rešiti na odgovarajući način, a vama prodati zamenu.

Menjanje gume završeno. Odahnite i nastavite sa putovanjem.

The post Kako promeniti gumu na kolima appeared first on Kakopedija.

Kako sačuvati pokvašeni mobilni telefon

$
0
0

Da li ste ikada ispustili mobilni telefon u sudoperu, ili još gore, u WC šolju? Da li ste ga ikada ostavili u džepu, a onda ubacili u mašinu za pranje veša?

Ako vam se to događa, to obično znači da ćete morati da zamenite svoj telefon, ali ponekad, ako delujete brzo, možete i da spasite svoj telefon!

pokvaseni mobilni telefon

Kako sačuvati pokvašeni mobilni telefon

  1. Izvadite ga iz vode što pre. Plastične maske na mobilnim telefonima su prilično čvrste, ali vremenom voda može da dopre do unutrašnjosti telefona. Nekada može dopreti i za veoma kratko vreme – 20 sekundi ili čak manje, pa što pre izvucite telefon! Ako ne možete doći do njega na vreme, najbolje što možete da uradite jeste da mu izvadite bateriju dok je još pod vodom. Voda može da prouzrokuje kratak spoj koji može da ošteti telefon, zato što najveća šteta nastaje kada je unutrašnjost telefona mokra, jer je tu izvor napajanja.
  2. Izvadite bateriju. Ovo je jedan od najvažnijih koraka. Nemojte traćiti vreme na razmišljanje o tome; struja i voda nikako ne idu zajedno. Prekid napajanja vašeg telefona je osnovni prvi korak da ga sačuvate. Mnoga strujna kola unutar telefona će preživeti potapanje u vodu ukoliko nisu priključena na izvor napajanja dok je telefon mokar.
  3. Ako imate GSM operatera (?), izvadite SIM karticu. Poneki ili čak svi vaši vredni kontakti (zajedno sa drugim podacima) mogu biti sačuvani na vašoj SIM kartici. Nekim ljudima je vrednije da sačuvaju te podatke i kontakte nego sam telefon. SIM kartice dobro preživljavaju vodu, ali neki od sledećih koraka zaista nisu neophodni, kao na primer: ne grejte karticu. Samo je prebrišite suvom krpom i ostavite je sa strane sve dok ne budete morali da koristite telefon.
  4. Osušite telefon. Očigledno morate da odstranite što više vode za što manje vremena, i da sprečite da dođe u dodir sa unutrašnjošću telefona. Uzmite peškir ili papirni ubrus da nežno obrišete svu vodu sa telefona i iz njega.
  5. NIKADA ne koristite fen za kosu da osušite telefon, to će uvek poterati kapi u mala strujna kola, konektore i .. komponente duboko u telefonu, a kao rezultat javiće se rđa i oksidiranje koje će stvoriti mineralizovana kapacitivna opterećenja u vezama ispod i unutar ovih integrisanih strujnih kola i konektora, i koje će na kraju učiniti da vremenom propadaju delovi telefona ili da se ceo telefon pokvari, iako vam se prvobitno činilo da će ga fen sigurno očuvati. Umesto toga, najbolji način da odstranite svu preostalu vlažnost je da je strpljivo izvučete usisivačem, tako što ćete ga držati iznad telefona oko 20 minuta da bi oterao vlažnost iz svakog dela kojem može da priđe, a podrazumeva se da ste pre toga uklonili veći deo tečnosti i vlažnosti krpom ili rukom, da tečnost ne bi ušla u usisivač. Ovaj način je bolji nego da ostavite telefon da se prirodno osuši jer sprečava da se unutra odvija proces oksidacije, koja kasnije može dovesti do problema u pravilnom funkcionisanju telefona. To je i najbrži način (za manje od trideset minuta nakon što je vaš telefon bio potopljen, može biti opet potpuno suv i u stanju da radi, naročito ako ste mogli da ga rastavite na delove) da se efikasno ukloni sva vlažnost iz telefona i da se spreči da unutrašnji delovi zarđaju. Zapamtite da vam je cilj da isisate svu vlažnost iz telefona, a ne da je oduvate još dalje unutra i stvorite još veći problem duboko unutar telefona. Nemojte samo „dozvoliti telefonu da se sam osuši“, jer duže prisustvo vlažnosti može oštetiti telefon. Skinite masku i rasklopite telefon da biste ga osušili što je moguće više. Možete takođe ostaviti telefon u činiji sa nekuvanim pirinčem preko noći. Pirinač će absorbovati svu preostalu vlažnost. Ili, možete ostaviti telefon u vreći sa pirinčem, i on će upiti vlažnost. Ostavite telefon tu najmanje 10 minuta.
  6. Proverite otvore telefona tamo gde se puni, gde se stavljaju slušalice itd. Položite ga na krpenu ili papirnu maramicu da biste videli da li i dalje ima kapljica vode koje cure iz telefona. Proveravajte svakog sata i tako radite 4-6 sati. Ako primetite da je telefon vlažan, strpljivo ponovite postupak sa usisivačem.
  7. Testirajte telefon. Nakon što ste čekali dan ili više, uverite se da svi delovi izgledaju čisto i suvo i vratite bateriju u telefon, pa vidite da li će raditi. Ako vam telefon ne radi, pokušajte da ga uključite na punjač bez baterije, i ako tad radi, onda vam treba nova baterija. A ako ne radi, pokušajte da ga odnesete u servis. Ponekad mogu da ga poprave. Ne pokušavajte da sakrijte činjenicu da je telefon bio mokar. Postoje unutrašnji indikatori koji će dokazati vlažnost.

The post Kako sačuvati pokvašeni mobilni telefon appeared first on Kakopedija.

Kako puštati dugu kosu ako ste muškarac

$
0
0

Razmišljate o puštanju duge kose? Puštanje kose da izraste i nije baš tako lako kao što vi možda mislite, ali uputstva iz ovog članka bi trebalo da vama momcima pomognu u tome. Nemojte pokušavati da puštate dugu kosu osim ako niste spremni da budete predmet mnogih priča i rasprava.

Mnogo ljudi će pogrešiti i pomisliti da ste devojka, ali ako budete istrajali u svojoj odluci, onda će vam se trud isplatiti.

muskarci pustanje kose

Kako puštati dugu kosu ako ste muškarac

  1. Budite sigurni da je to nešto što zaista želite da uradite. Većina momaka koja pušta dugu kosu počinje od relativno kratke frizure, a kosa raste otprilike jedan do maksimalnih jedan i po centimetar mesečno (što znači oko 15 centimetara godišnje).
  2. Odredite vaš tip kose. Postoji mnogo različitih tipova kose, ali za potrebe ovog članka oni se mogu podeliti u 4 široke kategorije: prava, talasasta, kovrdžava i spiralna kosa. Ovaj korak je veoma bitan jer od tipa kose zavisi kako ćete je negovati. Ako ne znate koji je vaš tip kose, pitajte roditelje. Postoje šanse da niste uvek imali kratku kosu, a oni se mogu prisetiti kakva vam je kosa bila ranije. Pročitajte i Kako izabrati frizuru za muškarce.
  3. Ne šišajte kosu. Neki ljudi veruju da skraćivanje kose ubrzava njen rast. Ovo nije tačno. Šišanje čini vašu kosu kraćom, a ne dužom. Ako je skratite, samo ćete prolongirati nelagodnu fazu u kojoj se nalazite. Nemojte je šišati ni iz straha od ispucalih krajeva – o njima nećete morati da brinete duže vremena. Čak i kada vam se pojavi par procvetalih dlaka, one se neće rascvetati skroz do korena i prestati da rastu kao što neki misle, a dobra nega kose će svesti na minimum pojavu takvih ispucalih krajeva.
  4. Održavajte dobru higijenu kose. Održavajte vašu kosu čistom, ali zapamtite da prirodna ulja vaše kose pomažu joj da bude jača, tako da je s vremena na vreme sasvim u redu da vam kosa bude prljava par dana.
  5. Operite kosu. Za momke važi uobičajeni postupak za pranje kose: potpuno nakvasite celu kosu, našamponirajte je, onda detaljno isperite šampon. Obavezno koristite regenerator, ali ga nanosite samo na krajeve ili će vam se kosa brzo umastiti. Ostavite kosu da se osuši prirodnim putem, pošto uobičajeni način sušenja kose peškirom često može oštetiti vašu kosu! Ako i koristite peškir, možete njime lagano tapkati kosu da bi ste je prosušili. Upotreba fena za sušenje kose može isušiti vašu kosu i učiniti je podložnijom oštećenjima.
  6. Obratite pažnju – dok vam kosa bude rasla, njen tip (pogledajte drugi korak) postajaće sve važniji. Prava kosa je laka za održavanje, ali talasasta i kovrdžava kosa mogu biti problematične. Ako imate baš takav nezgodan tip kose, vodite računa da je četkate najbolje što možete kako biste izbegli da se ona neposlušno zamrsi. Zamršena kosa može biti mnogo neprijatnija nego što možete zamisliti ako nikada pre niste imali uporne ućebane čvorove u kosi.
  7. Primetićete da što vam kosa bude bila duža, više ćete morati da je vežete da biste je sklonili sa očiju. U ovakvim prilikama dobro je vezati kosu u konjski rep. Glavni nedostatak je taj što je za vezivanje konjskog repa potrebno da vam je kosa dostigla barem srednju dužinu. Ako imate dovoljnu dugu kosu za konjski rep, pitajte mamu, sestru ili drugaricu da vam pokažu kako se veže taj rep jer to i nije baš tako jednostavno kako se čini na prvi pogled. Drugi načini da obuzdate kosu su vezivanje marame ili nošenje kapa. Kada vam kosa dovoljno poraste, možete praviti pletenice, kike i slično da biste obuzdali neposlušnu kosu. Ove frizure nisu samo ženske, već univerzalne. Nemojte vezivati kosu gumenim gumicama ili metalnim šnalama pošto one mogu oštetiti dlaku.
  8. Budite strpljivi. Kosi treba vremena da poraste i izgledaće jadno dok ne izraste do ramena ili otprilike do te dužine. Tu nema izbora. Shvatite da ćete bez obzira na sve u prvih nekoliko meseci do godinu i po dana izgledati prilično smešno sa nedefinisanom dužinom kose. Ali nemojte biti obeshrabljeni, važno je zapamtiti da morate biti muško po ovom pitanju. Ma koliko vaša kosa izgledala jadno i ružno u ovom prelaznom periodu – mislite na to kako će lepo izgledati kada dovoljno izraste.

I eto ga, pravi muški način puštanja duge kose!

The post Kako puštati dugu kosu ako ste muškarac appeared first on Kakopedija.


Kako prodati polovni automobil: za otpad ili novi vlasnik?

$
0
0

Kada se razmišlja o kupovini automobila, gotovo uvek je tema i to kako iskoristiti stari, korišćeni automobil, u svrhu popunjavnja budžeta i olakšavanja nove kupovine. Bitno je postaviti se objektivno pri proceni sopstvenog automobila, kako bi se izbegla preduga prodaja starog automobila i kako bi se izvukao maksimum iz njega. Jako je važno znati da li su ti stari automobili spremni za otpad ili je ok prodati ga novom vlasniku.

kako prodati polovni automobil

Polovni automobili su veoma širok pojam, koji se često koristi za najrazličitije vrste automobila. Najčešće su to već voženi automobili ili oni koji se nalaze u nečijem vlasništvu. Bilo da su u pitanju automobili korišćeni svega mesec dana, ili da su u pitanju stari automobili koji su već dugo voženi, sa znatnim oštećenjima i manama, svi ti automobili su zapravo polovni. Kada se odlučujete za novo vozilo, dobro razmislite šta imate „u svom dvorištu“ i da li je realno zahtevati određenu sumu novca za vaš stari automobil koji će nekom drugom praviti probleme, ili je realnija opcija otkup polovnih automobila za auto otpad. Ovo su neki aspekti koji mogu pomoći da odlučite šta je bolja opcija za Vas.

Objektivno sagledajte prednosti i mane svog automobila

Prvi korak u odlučivanju da li je Vaš automobil za auto otpad, ili biste želeli da ga otkupi novi vlasnik koji će ga voziti još neki period, jeste da objektivno sagledate sve prednosti i mane koje vaš automobil poseduje. Istina je, nekada ljudi budu zaslepljeni činjenicom da je u pitanju njihov auto, i da on ne može biti toliko loš, da vredi „samo“ onoliko koliko potencijalni kupci nude za njega. Ipak, nekada se dešava da cena zaista jeste realna.

Nekada je automobil u lošijem stanju nego što sam izgled pokazuje, pa se vlasnik nada da će moći da izvuče nešto više novca nego što bi auto zaista vredeo. Sve je to u redu, trgovina automobilima izgleda tako, međutim treba postaviti na pravi način stvari i biti objektivan kada je u pitanju sopstveni auto. Da li Vas je automobil dobro služio do tog trenutka, kakva je pouzdanost auta, kakva je estetika automobila, koliko ste uložili u sam automobil do sada, i to ne samo za popravke koje su nužne, jer bez njih auto ne bi ni mogao da radi, već sve ono što ste uložili u dodatnu opremu i sređivanje. Uz naravno, razgraničavanje šta je zapravo uloženo za dobrobit, a šta isključivo kao esencijalna potreba automobila. Tek kada sagledate sve mane i prednosti, kao i uložen novac, možete dobiti osnovni uvid u to, koliko vaš auto zaista vredi, odnosno koliko je realna ponuda za vaš polovni automobil.

Naravno, nismo ni pomenuli opciju da je u pitanu havarisani automobil ili kako se na engleskom kaže „totalled car“, tada zaista nema potrebe ni razmišljati o mogućnostima, jer teško da bi ga neko i kupio, a troškovi za sređivanje nikada ne bi mogli da se povrate. Tada je auto otpad jedino rešenje.

Auto otpad može doneti veću zaradu za otkup automobila

Pre nego što kupite novi automobil, a nakon što ste realno procenili vrednost svog automobila, kako kroz uložen novac, tako i kroz njegove performanse, i nakon što ste ponudili svoj auto kupcima, proverite koliko zapravo mozete dobiti za svoj auto uz otkup polovnih automobila za otpad, pošto su cene koje nude auto otpadi, nekada neuporedivo više nego što možete izvući ako prodate automobil novom vlasniku. Nekada su ponude koje nude kupci automobila prosto preniske, a nekada su realne, u svakom slučaju cene koje nude potencijalni kupci su diktirane:

  • Ličnim novčanim mogućnostima kupca;
  • Realnom procenom vašeg automobila;
  • Pokušajem cenkanja, da se barem malo snizi cena;
  • Velikom željom da kupe baš vaš model automobila;

Ono što je dobra stvar i velika prednost za otkup automobila za auto otpad i možda reciklažu, jeste manjak „sentimentalnosti“ i ličnih želja koje omogućavaju da se realno sagleda vrednost vašeg automobila u svrhe auto otpada i reciklaže, pri čemu nema nema potrebe za proverom performansi i mogućnosti automobila. Takođe, ukoliko vaš automobil već dugo vremena stoji u garaži, ili je još „gore“ negaražiran, i ako smatrate da se uopšte ne isplati registrovati ga i ulagati više u njega da biste podigli cenu običnom kupcu, i time eventualno iznivelisali troškove ulaganja i dobitak od prodaje, pravo rešenje jeste prodati polovni automobil auto otpadu. Auto otpad ne bira marku, ne bira godište automobila, nije mu bitno da li je vozilo registrovano, te neće iziskivati nižu cenu, i još jedna pogodnost, dolazi „na noge“ po auto.

Kada je stiska da se automobil proda, i u slučaju da nije u dobrom stanju, auto otpad može biti dobro rešenje za vaš stari polovni automobil, ili havarisano vozilo.

The post Kako prodati polovni automobil: za otpad ili novi vlasnik? appeared first on Kakopedija.

Kako isplesti kikice (pletenice)

$
0
0

Kikice predstavljaju stari afrički stil uplitanja kose koji zahteva vežbanje i strpljenje. Ako želite kikice koje će vam trajati nedelju dana, pratite ove korake. Za uplitanje pletenica će vam biti potrebno neko vreme, kao i strpljenje, da biste bili sigurni da su čvrste i da prate pravilan šablon koji ste osmislili na vašoj glavi.

pletenje kikica

Materijal: Male gumice za kosu (namenjene isključivo za kosu, ili bar dovoljno glatke), Dobar češalj, Gel, vosak za kosu ili regenerator, Bočica sa raspršivačem, Voda

Kako isplesti kikice (pletenice)

  1. Pokvasite kosu. Kosa treba da bude vlažna, ali ne previše mokra. Možda ćete želeti da je poprskate regeneratorom dok je mokra. On olakšava uplitanje kikica i takođe štiti dlaku od lomljenja.
  2. Podelite kosu. Lakše je da prvo isplanirate izgled kikica pre nego što počnete sa pletenjem. Kada podelite kosu, budite sigurni da vam se dopada šablon koji ste napravili na glavi pre nego što krenete u akciju. Delovi kose pri temenu ne treba da budu duži od par centimetara i širi od jednog, jednog i po centimetra. Što su manje pletenice, bolje će se držati.
  3. Počnite od vrha glave i podelite prvi deo kose. Uzmite deo kose koji ste podelili u drugom koraku, a koji je najbliži vrhu glave. Češljem na njemu napravite razdeljak tako da vam se vidi teme. Trebalo bi da imate deo kose širok oko jedan centimetar, koji bi vam išao od čela do potiljka.
  4. Sklonite kosu sa kojom trenutno ne radite. Gumicama vežite druge delove kose koje za sada ne uplićete, da vam se ne bi umrsili u prvu pletenicu.
  5. Počnite sa kosom oko čela. Uzmite mali deo kose oko čela, onaj odakle želite da počne pletenica. Važno je da to prvo bude mali deo.
  6. Podelite čeoni deo kose u tri pramena za uplitanje. Ta tri pramena bi trebalo da budu iste veličine. Počnite od levog pramena. Prebacite ga preko srednjeg pramena (levi postaje novi srednji). Onda prebacite desni preko srednjeg. Ponovite ovo sa novim levim i novim desnim pramenom dva puta. Vodite računa da je kikica čvrsta i da se nalazi uz teme.
  7. Uzmite još kose. Uzmite mali deo kose koji se nalazi ispod pletenice (ali ne još uvek deo same pletenice). Dodajte taj deo kose srednjem pramenu kikice, tako da još uvek imate tri dela.
  8. Ponovite proces pletenja sa „novim“ delom kose. Prebacite levi pramen preko novog srednjeg pramena, a onda desni preko srednjeg.
  9. Nastavite sa pletenjem dok ne ispletete svu kosu. Posle svakog uplitanja (levi pramen preko srednjeg, pa desni preko srednjeg), dodajte još kose srednjem pramenu. Upamtite da pletenica mora biti čvrsta, i dodavajte samo mali pramen srednjem pramenu svaki put kada uplićete.
  10. Čim stignete do kraja tog dela kose, vežite ga gumicom. Vodite računa da je gumica čvrsta, da se kosa ne bi odvezala i rasplela.
  11. Počnite sa sledećom kikicom. Nakon što završite prvu pletenicu, ponovite to isto sa sledećim delom kose. Idite od sredine glave do kraja kose sa jedne strane, pa onda opet od sredine do kraja kose na drugoj strani glave. Ovaj proces zahteva vremena dok se ne isplete sva kosa na glavi. Povremeno uzmite bocu sa raspršivačem da navlažite kosu koju tek treba da upletete u kiku.
  12. Uživajte u svom novom izgledu.

Kikice bi trebalo da traju oko nedelju dana, ako ste ih čvrsto upleli. Uplitanje pletenica može biti veoma zabavno. Možete da budete kreativni sa različitim šablonima i stilovima kikica. Samo vodite računa da se naoružate strpljenjem, vežbajte i nikada ne uplićite pletenice toliko čvrsto da vas boli glava.

The post Kako isplesti kikice (pletenice) appeared first on Kakopedija.

Kako otpušiti VC šolju

$
0
0

Ne postoji dobar trenutak za zapušavanje VC šolje, ali ono se izgleda uvek dešava baš kad ne treba. Srećom, većinu ovih začepljena možete da otklonite sami, bez plaćanja vodoinstalatera. Sledite ove korake i problem ćete rešiti pre nego što vam tast i tašta stignu na večeru

otpusavanje wc solje

Kako otpušiti VC šolju

  1. Pustite vodu samo jednom. Ako voda ne ode prvi put, nemojte je pustiti ponovo, jer ćete time postići samo to da više vode ostane u VC šolji. Ako se VC šolja zapušila, prvo puštanje vode neće preliti šolju, ali zato drugo možda hoće.
  2. Stavite gumene rukavice. VC šolje su uvek nehigijenska mesta za rad, ali će vas od bacila iz nje zaštititi par dobrih gumenih rukavica za čišćenje.
  3. Zaštitite pod. Ima li išta gore od zapušene VC šolje? Ima – poplavljen pod. Moguću štetu svedite na minimum tako što ćete na pod prostreti novine ili papirne ubruse. Osim toga, neminovno je da pri otpušavanju VC šolje dođe do prskanja ili prosipanja vode, koliko god ono bilo. Papir će vam olakšati kasnije čišćenje.
  4. Proverite da li je prekinut dovod vode do VC šolje. On bi trebalo da se nalazi odmah iza VC šolje i izgleda kao i svaki ventil za vodu. Ne prekidajte dovod vode za celu kuću, jer tako drugi ukućani neće moći da je koriste. Ako je dovod vode do VC šolje prekinut, onda ćete bar sprečiti plavljenje kupatila.

Metoda pomoću tečnosti za sudove i tople vode

  1. Sipajte malo (nekoliko kapi) tečnosti za sudove u VC šolju.
  2. Sipajte u šolju pola kofe vruće vode držeći kofu u visini pojasa. Voda ne bi trebalo da bude toplija od čaja koji možete da pijete – ne sme da bude vrela jer tako može da pukne keramika. Malo vode neće pomoći, jer želite da povećate temperaturu vode koja prolazi pored začepljenja ili ga pritiska. Neka voda odstoji nekoliko minuta. U nekim slučajevima, ovako će začepljenje smekšati dovoljno da može da ode. Ako voda nije otišla, upotrebite vakuum gumu.
    • Razlog zbog kog vodu sipate sa visine struka je što težina vode može da pomogne u otklanjanju začepljenja ili da ga dovoljno smanji da nešto vode može da prođe.

Metoda pomoću vakuum gume

Ako znate da je uzrok začepljenja neki predmet (kao što je dečija igračka), preskočite korišćenje vakuum gume i pređite na neku drugu metodu.

  1. Koristite odgovarajuću vakuum gumu. Važno je da koristite veće vakuum gume koje mogu lepo da nalegnu i naprave vakuum. Nemojte da koristite one male, jeftine, u obliku polulopte, jer vam one, najverovatnije neće pomoći.  Zapamtite – što je veća vakuum guma, veću silu možete da primenite na zapušen odvod. Vakuum guma bi trebalo da bude takvog oblika da ne dozvoli da se voda vrati u VC šolju onda kada vi pokušavate da je progurate niz odvod.
  2. Stavite vakuum gumu u VC šolju i pritisnite jako, ali polako. Obavezno prekrijte celu rupu. Da bi bilo efikasno, guma bi trebalo da se potopi u vodu. Važno je da gurate i povlačite vodu, ne vazduh. Ako je potrebno, u šolju sipajte vodu. Naglo povucite vakuum gumu, kako biste vodu povukli nagore, a onda gumu gurnite kako biste napravili pritisak. Zapamtite da je začepljenje nastalo pri odlasku vode, pa ne smete da budete suviše agresivni pri pritisku gume, jer tako možete samo da pogoršate situaciju. Više efekta ima povlačenje vakuum gume, mada imajte na umu da konstantno pomeranje začepljenja u bilo kom smeru vremenom će ga i otkloniti. Ako zbog korišćenja vakuum gume u VC šolji nestane vode, a začepljenje i dalje blokira odlazak vode, vakuum gumu ostavite u VC šolji i ponovo šolju napunite vodom. Napunite je do nivoa do kog je inače puna nakon povlačenja vode. Zatim ponovo pokušajte sa gumom. Uporna začepljenja će možda zahtevati da ovo više puta ponovite.

Metoda pomoću vešalice od žice

Ako ne uspete da otpušite odvod koristeći prethodnu metodu, možda će vam to poći za rukom pomoću vešalice od žice. Generalno, ova metoda će uspeti ako je začepljenje u prvih nekoliko centimetara odvoda.

  1. Odmotajte žicu vešalice. Odvrnite gornje krajeve vešalice i rastavite ih.
  2. Gurnite jedan kraj žice u odvod. Kada uspete da žicu stavite u odvod, uvrnite je, gurajte i okrećite u krug kako biste očistili odvod.

Metoda pomoću sajle

Sajla je savitljiva upredena žica koja može dublje od žice da se probije kroz krivine odvoda. Raspitajte se pri kupovini koja sajla može da otpuši začepljenje, a da pri tom ne ošteti VC šolju.

  1. Jedan kraj sajle gurnite u VC šolju i gurajte niz odvod sve dok ne osetite prepreku.
  2. Okrećite i gurajte sajlu kroz prepreku sve dok voda ne počne da otiče.
  3. Povlačite sajlu ka sebi. Možda će biti potrebno da uklonite VC šolju i da sajlu povlačite ka sebi. Ovo je naročito potrebno kada se radi o tvrdim preprekama koje su u šolju bacila radoznala deca. Ako vam je poznato o kakvoj se prepreci radi, a ne želite da sami skidate i menjate VC šolju, pozovite vodoinstalatera.

Vakuum metoda

Ako ste pokušali sa vakuum gumom i sa sajlom i niste imali uspeha, onda pokušajte praveći mokar/suv vakuum.

  1. Pokupite svu vodu iz VC šolje koristeći usisivač na paru.
  2. Kraj creva stavite nekoliko centimetara u odvod. Koristite samo savitljivo crevo, bez dodataka. Upotrebite stare peškire kako biste zatvorili rupu oko odvoda.
  3. Uključite usisivač i jako pritisnite na peškire kako biste dobro zatvorili. Velike su šanse da će usisivač izvući začepljenje.

Metoda sa enzimima

Ova metoda ne deluje brzo, i deluje samo na otpad organskog porekla (ne na predmete i kosu). Ali, preko noći, može da reši vaš problem sa VC šoljom.

  1. Nabavite proizvod koji sadrži mešavinu enzima koji „jedu” otpadne materije. Ovakvi proizvodi se obično mogu kupiti u radnjama gde imate sve za kuću ili u megamarketima. Ovi proizvodi se koriste u septičkim jamama za razlaganje otpada.
  2. Pratite instrukcije na pakovanju.

Metoda pomoću sode bikarbone i sirćeta

U VC šolju sipajte sodu bikarbonu (onoliko koliko obično stavljate u frižider da neutrališete mirise). Zatim polako počnite da sipate sirće (otprilike, srednja flaša), bilo koje. Morate sipati polako i praviti pauze kada sirće počne da peni. Soda bikarbona i sirće stvaraju hemijsku reakciju koja pomaže u rastvaranju začepljenja – to je spor proces, ali delotvoran. Kada sunete celu flašu sirćeta, neka odstoji nekoliko minuta. Zatim u šolju sipajte 4-5 litara vrele vode sa česme koja će pomoći sodi bikarboni i sirćetu da obave posao. Ako možete, ostavite da preko noći ovako odstoji. Ako je potrebno, ponovite.

Metoda pomoću hemikalija

Ako ništa drugo ne uspe, možete da pokušate sa hemikalijama za čišćenje odvoda koje možete lako naći. One su jako štetne za životnu sredinu, i, ako je moguće, izbegnite ih. Ako sumnjate da je veliko začepljenje, ne koristite hemijski rastvor – najpre pokušajte sa sajlom ili pozovite vodoinstalatera. Obavezno sledite uputstva proizvođača i koristite samo one hemikalije koje su baš za VC šolje.

 

The post Kako otpušiti VC šolju appeared first on Kakopedija.

Kako se suočiti sa kriticizmom

$
0
0

Naravno da vam nije prijatno kad vas kritikuju, bez obzira na to da li kritika dolazi od dobronamernog profesora engleskog jezika ili od vašeg najgoreg neprijatelja.

Ipak, ako vam je upućena dobronamerna kritika, možete je iskoristiti da poradite malo na sebi i postanete bolja i kvalitetnija osoba. Takođe, ako vam neko uputi kritiku samo s namerom da vas povredi, možete naučiti kako da se izborite s time.

kriticizam

Promenite vaš stav

  1. Naučite da pravite razliku između konstruktivnog i destruktivnog kriticizma – Ovo je prvi korak koji morate učiniti, jer od toga zavisi kako ćete se postaviti. Ako vam kritiku uputi profesor ili nadređeni na poslu, moguće je da samo želi da se popravite ili potrudite više, ali ako ona dođe od osobe koja vam je navodno prijatelj, a u stvari je zavidna, ili od osobe koja se ponaša otvoreno neprijateljski prema vama, onda morate reagovati drugačije. Konstruktivni kriticizam je namenjen da vam pomogne, dok destruktivni ima za cilj da vas povredi.
  2. Prihvatite činjenicu da niste savršeni – Ovo je odličan način da se suočite sa kritikom. Ako želite da budete u stanju da prihvatite povratne reakcije od određenih ljudi, onda ne možete ići naokolo razmišljajući kako ste nepogrešivi. Svaka osoba ima neke mane i ako vi ne uviđate nijednu svoju, onda niste sami sebe dovoljno analizirali. Napravite listu od 10 svojih mana na kojima biste mogli poraditi. Ova lista nema za cilj podsticaj da se loše osećate u vezi sebe, već da uvidite da i kod vas ima prostora za poboljšanje. Razmislite o svim ljudima koje poznajete i uvidećete da svako od njih ima bar neku manu.
  3. Ne shvatajte kritiku previše lično – Ako želite da naučite da se suočavate sa kritikom, ne smete je shvatati lično. Ako vaš šef kaže da ste u poslednje vreme bili manje produktivni nego obično, to nije zato što misli da ste lenji, nego zato što želi da vas podstakne da pružite svoj maksimum i dokažete se. Ako vam prijatelj kaže da u poslednje vreme imate običaj da odlutate u mislima tokom razgovora, ne misli da ste grozni kao prijatelj, već da je možda zabrinut za vas. Nemojte nikada shvatati kritiku kao ličnu uvredu, pokušajte da shvatite kakva poruka stoji iza te kritike.
  4. Potrudite se da budete manje osetljivi – Ako je na svaku kritiku vaša reakcija plakanje, odbrambeni stav i velika uznemirenost, čak i kada je kritika dobronamerna, onda morate poraditi na jačanju svog karaktera. Morate prihvatiti svoje mane i činjenicu da uvek postoji nešto na čemu možete poraditi, nešto što se može poboljšati (ne zbog drugih ljudi, već zbog sebe). Kontrolišite svoje emocije, ne morate se raspadati svaki put kada vam neko kaže nešto negativno. Radite na svojoj reputaciji. Ako ljudi uvide da ste previše osetljivi izbegavaće da vam kažu istinu (čak i kada vam je ona neophodna) samo da vas ne bi povredili, ili još gore, oni zlonamerni mogu zloupotrebiti tu vašu preosetljivost kako bi vas povredili.

Suočavanje sa konstruktivnim kriticizmom:

  1. Pokušajte da shvatite šta vam se zaista govori – Ako ste zaista ubeđeni da vam je upućena dobronamerna kritika, morate shvatiti kakva poruka stoji iza nje, kako biste znali šta treba da uradite da to ispravite. Deluje jednostavno, ali nekada je vaš ponos previše povređen i tada ćete se više fokusirati na reči koje su vas povredile, umesto da sagledate krupniju sliku i shvatite glavnu poruku. Svakako će vas povrediti ako vam najbolji prijatelj kaže da ste egocentrični i samoživi, ali pokušajte da preispitate situacije zbog kojih vam je ovo rečeno. Možda je zaista u pravu i možda želi da budete malo pažljiviji i saosećajniji kako prema njemu, tako i prema drugima. Te reči su vas sigurno povredile, ali i vi ste povredili prijatelja takvim svojim ponašanjem.
  2. Uvek proverite da li u tim rečima kritike ima istine – Ako te reči dolaze od osobe u koju imate puno poverenja, pa još ako ste sličnu kritiku čuli i od drugih ljudi, znači da tu ipak ima nešto i da treba da se preispitate.
  3. Izvucite najbolje iz kritike – Dakle, definitivno ste rešili da je vaš šef, profesor, partner ili prijatelj potpuno u pravu. Zapišite šta je to na čemu morate poraditi i napravite plan kako da to ostvarite. Za ovo će vam možda trebati puno vremena (zavisi od situacije), ali nikad nije kasno da se popravite.
  4. Zahvalite osobi koja vam je uputila dobronamernu kritiku na iskrenosti – Ako vam je kritika bila upućena na prijateljski i koristan način, iskreno i jasno, izdvojite malo vremena da zahvalite toj osobi na iskrenosti i stavite joj do znanja da cenite to što vam je pomogla da se popravite u bilo kom smislu. Zahvaljivanje u ovakvoj situaciji je znak zrelog i razumnog ponašanja.
  5. Prestanite da smišljate opravdanja – Ako je osoba koja vas kritikuje u pravu, prestanite da smišljate izgovore i ponašate se odbrambeno. Prirodno je da osećate potrebu da se branite, ali važno je da saslušate ljude do kraja šta imaju da vam kažu, pre nego što ih sasečete kako biste dokazali da vi ne grešite.

Suočavanje sa destruktivnim kriticizmom:

  1. Shvatite koji su pravi motivi kritike – Ako ste uvereni da je kritika destruktivna i s ciljem da vas povredi, možete se osećati bolje ako shvatite zašto je ta osoba želela da vas povredi. Možda je drugarica bila samo ljubomorna na vaš lep izgled, pa je rekla da vam je nova haljina grozna samo kako bi se ona osećala bolje. Možda je ta osoba samo trenutno u jako lošem raspoloženju, pa se iskalila baš na vas. Koji god da je razlog, upamtite da ovakva kritika nema nikakve veze sa činjenicom kakva ste vi osoba. Pokušajte da hodate u tuđim cipelama. Iako vas reči i dalje mogu peći, razumevanje nečijeg lošeg ponašanja prema vama vam može pomoći da se osećate bolje.
  2. Potražite trunku istine – Dobro, moguće je da vam je kritika bila upućena na nepotrebno grub, ružan i zloban način, ali zapitajte se da li tu ima malo istine i da li treba ipak da razmotrite svoje ponašanje, kako ne biste bili ponovo povređeni.
  3. Zapamtite da vas reči ne mogu istinski povrediti – Zlobna kritika je samo skup reči povezan tako s namerom da se vi osećate užasno. Ne može vas ošamariti, udariti, slupati vaš auto… Glavu gore i ne dozvolite da dopre do vas.
  4. Ostanite samouvereni – U ovakvoj situaciji najznačajnije je da zadržite svoje samopouzdanje. Bez obzira šta drugi mislili o vama, morate ostati jaki i uvek imati na umu ko ste. Imati samopouzdanje ne znači misliti da ste bezgrešni i bez mane, već da volite sami sebe. Kada imate samopouzdanja, nećete dozvoliti zlobnicima da vas povrede i učine da se osećate loše u sopstvenoj koži. Biti pun samopouzdanja znači prihvatati sebe u potpunosti sa svim manama, i onim koje možete ispraviti i onim na koje ne možete uticati.

The post Kako se suočiti sa kriticizmom appeared first on Kakopedija.

Kako rashladiti kuću bez klima uređaja

$
0
0

Održavati kuću svežom kada je napolju vruće može predstavljati pravi izazov. Podrazumeva se da možete da instalirate i koristite klima-uređaj kako biste se oslobodili vrućine i vlage u stanu, ali klima troši skupu struju, a da ne pominjemo da ovi uređaji sadrže hemikalije koje mogu da ugroze životno okruženje.

Srećom, moguće je da se rashladi kuća i na prirodan način bez korišćenja klima-uređaja. Slede ideje kako da prebrodite leto i zadržite u stanu prirodnu svežinu.

klima uredjaj

Kako rashladiti kuću bez klima uređaja

  1. Razumete da je jedan od glavnih izvora toplote u vašem domu sunce. Kako greje krov odozgo i zidove sa strane, sunce može dramatično povećati temperaturu u kući. Smanjite prodiranje sunca tako što ćete staviti zavese i roletne koje će blokirati sunčeve zrake. Ako ih držite navučene i spuštene tokom dana, sprečićete dopiranje sunca kroz prozore, i na taj način ćete umanjiti zagrevanje kuće.
  1. Proverite da li na ivicama prozora i vrata imate tampon-traku koja je u dobrom stanju. Takođe, pobrinite se da vrata i prozori dobro dihtuju, jer će i to pomoći da se vruć vazduh zadrži napolju.
  1. Razmislite o tome da instalirate plafonski ventilator u prostoriji gde provodite najviše vremena. Istraživanja su pokazala da i najmanje kretanje vazduha ne čini samo vazduh svežijim, već i da zaista može da snizi temperaturu za nekoliko stepeni.
  1. Razmotrite mogućnost da koristite svetle boje za krečenje kada dođe vreme za sređivanje enterijera vašeg doma. Svetle boje odbijaju toplotu, dok je tamne boje upijaju i zadržavaju.
  1. Proverite tavan/potkrovlje kako biste videli da li vam je izolacija dovoljno dobra da spreči prodiranje i zadržavanje toplote ispod krova, kao i njeno kretanje u kući i podizanje temperature.
  2. Napravite otvor/ventil na vrhu krova kuće, ili na tavanu da bi vruć vazduh koji se zadrži ispod krova mogao da ode. Takođe vodite računa o tome da donja površina luka ispod nadstrešnice bude slobodna da dozvoli vazduhu da se popne na tavan, a onda izađe napolje kroz krovne otvore.
  1. Zasadite drveće i visoko žbunje na južnoj i zapadnoj strani vašeg doma da bi blokirali sunce. Ovo je svakako strategija na duže staze, ali neke vrste brzorastućeg šiblja vam mogu biti od pomoći kao blokatori sunca za samo nekoliko godina.
  1. Smanjite upotrebu električnih aparata, naročito tokom dana kada je velika vrućina. Mašine za pranje sudova, šporeti, pa čak i obične sijalice proizvode toplotu koja podiže temperaturu u kući.
  1. Otvorite prozore i vrata uveče, nakon što prestane dnevna vrelina, da biste iskoristili prirodno rashlađivanje i večernji povetarac.

The post Kako rashladiti kuću bez klima uređaja appeared first on Kakopedija.

Viewing all 760 articles
Browse latest View live