Quantcast
Channel: Kakopedija
Viewing all 760 articles
Browse latest View live

Kako uraditi pirsing pupka

$
0
0

Pirsing pupka spada u uobičajeni vid pirsinga. Ipak, čitav postupak može da deluje pomalo zastrašujuće. Evo kako da izaberete najbolji studio za pirsing u vašem gradu!
pirsing pupka

Kako da uradite pirsing pupka

  1. Kad uđete u pirsing studio procenite higijenu i čistoću.
  2. Budite spremni da pokažete lične isprave (ličnu kartu) kako biste dokazali da ste punoletni. Verovatno će vas zamoliti da potpišite da ste samovoljno pristali da uradite pirsing. Ako ste mlađi, odgovorna odrasla osoba će morati da krene sa vama kako bi dala pismeni pristanak za vaš pirsing.
  3. Izaberite nakit za pirsing. Iskusna osoba koja radi u studiju će vam pomoći i posavetovati vas koja vrsta nakita je najbolja za zarastanje rane posle pirsinga.
  4. Smestite se u stolicu i budite spremni da saslušate sve u vezi sa postupkom sterilizacije. Na zahtev osobe koja će vam raditi pirsing, pokažite pupak kako bi mogla da se obeleži površina, utvrdi sredina pupka i odredi ulazna i izlazna tačka
  5. Hirurška stega će vam biti stavljena na gornji deo vašeg pupka kako bi se stabilizovalo tkivo u pripremi za bušenje.
  6. Duboko udahnite i opustite se. Pupak se potom dezinfikuje i iz sterilizatora se uzimaju medicinske makaze i igla. Uhvati se obeleženo parče kože i probuši. Koriste se dve vrste igala. Jedna vrsta su braonile koje se koriste za infuziju. Oko metalnog dela igla ima tanak plastični sloj i kada se pupak probuši, izvuče se metalni deo, a plastični sloj ostane unutar pupka. Kroz to se provuče minđuša i skine plastika. Druga igla za pirsing je s jedne strane oštra, a sa druge strane ima navoj koji odgovara minđušici za pupak
  7. Pažljivo slušajte instrukcije o tome kako da vodite računa o vašem pirsingu. Pirsing pupka je sklon infekcijama, tako da je veoma važno da se redovno čisti.

The post Kako uraditi pirsing pupka appeared first on Kakopedija.


Kako dobiti Ispis iz bosanskog državljanstva

$
0
0

Koliko državljana Bosne i Hercegovine živi u zemljama koje ne dopuštaju dvojno državljanstvo ?

Po zadnjim podacima Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, broj bh. iseljenika je oko 2 miliona, od toga u državama koje ne dopuštaju dvojno državljanstvo sa državama koje nisu članice Europske Unije (slučaj kakav je kod nas u BiH, te kakav je do nedavno bio u Hrvatskoj, koja je riješila ovaj problem ulaskom u EU)  procentualno je svega oko dva procenta, sa tendencijom smanjenja zbog uvođenja dvojnoga državljanstva od država koje to pravo ranije nisu priznavali, poput Danske.

naslovna 1

Kao advokat sa iskustvom većim od dvije i pol decenije sa državljanstvom BiH – pojasnite nam najnoviju odluku Ustavnog suda BiH koja se odnosi na ukidanje pojedinih članova Zakona o državljanstvu Bosne i Hercegovine ?

Prvom rečenicom člana I/7.b) Ustava Bosne i Hercegovine propisano je da nijednom licu neće biti arbitrarno uskraćeno državljanstvo Bosne i Hercegovine. Stim u vezi Ustavni sud Bosne i Hercegovine je postupao u okviru svoje nadležnosti,  i ocijenio da odredbe člana 17. i člana 39. stav 1. Zakona o državljanstvu BiH nisu u skladu sa članom I/7.b) i d) Ustava Bosne i Hercegovine jer tim ustavnim odredbama nije utvrđeno da će državljani Bosne i Hercegovine biti lišeni tog državljanstva ukoliko imaju i državljanstvo druge države kojeg se nisu odrekli do datuma određenog osporenim članom, odnosno ukoliko sa tom državom BiH nije zaključila bilateralni sporazum o dvojnom državljanstvu. Prema dosadašnjem zakonu o državljanstvu BiH, osobe koje su ranije stekle državljanstvo neke druge države, trebale bi se do 01.01.2013. godine izjasniti o tome čije državljanstvo žele.

Kao advokat, sigurna sam da volja ustavotvorca, ako ga možemo tako nazvati jer znamo okolnosti donošenja Ustava BiH,  nije bila da izbjeglicama oteža povratak u Bosnu i Hercegovinu. Stoga, Ustavni sud BiH ocjenjuje kao nesporno da bi primjena osporenih zakonskih odredaba izuzetno otežala povratak ove kategorije izbjeglih lica, jer bi im se oduzelo bh. državljanstvo i time bi u matičnoj zemlji postali strani državljani.

Ustav Bosne i Hercegovine nigdje ne propisuje da će se državljani Bosne i Hercegovine koji imaju državljanstvo druge države morati odreći tog državljanstva ako žele da zadrže (i) državljanstvo Bosne i Hercegovine. Tačno je da Ustav Bosne i Hercegovine propisuje da državljani Bosne i Hercegovine mogu imati državljanstvo druge države pod uvjetom da postoji bilateralni ugovor između Bosne i Hercegovine i te zemlje. Međutim, Ustav Bosne i Hercegovine, tačnije član I/7.d), nigdje ne propisuje da će se državljani Bosne i Hercegovine koji imaju državljanstvo druge države morati odreći tog državljanstva ukoliko nije zaključen bilateralni ugovor između te države i Bosne i Hercegovine, ako žele da zadrže i državljanstvo Bosne i Hercegovine. Osporene zakonske odredbe upravo to propisuju, državljanima Bosne i Hercegovine koji imaju državljanstvo druge države dosadašnjim se  Zakonom o državljanstvu BiH postavljao uvjet na koji oni ne mogu utjecati. Državljani Bosne i Hercegovine su državljanstvo druge države stekli na osnovu propisa te države, nezavisno od toga da li je Bosna i Hercegovina sa tom državom zaključila bilateralni ugovor (npr: Kraljevina Švedska).

Jedan od najznačajnih izvora u pogledu međunarodnih načela o državljanstvu predstavlja Opća deklaracija o ljudskim pravima iz 1948. godine na koju se poziva i u Preambuli Ustava Bosne i Hercegovine. Navedena deklaracija proklamira da svako ima pravo na državljanstvo, te da niko ne smije samovoljno biti lišen svog državljanstva, niti prava da promijeni svoje državljanstvo.

Tendencija ispisa iz Bosanskog državljastva se smanjuje u proteklim godinama ?

U prosjeku se godišnje ispiše iz bosanskog državljanstva svega oko 3.000 ljudi, a iz godine u godinu taj broj postaje sve manji. Države koje su do sada bilo striktno opredjeljenje za jedno državljanstvo poput Danske, sada najavljuju uvođenje dvojnoga državljanstva što je odlična vijest za bosanskohercegovačke državljane u Danskoj. Također,  jako dobra vijest  za naše državljane u Njemačkoj jeste da je Njemačka već uvela dvojno državljanstvo za djecu stranaca pod određenim uslovima – riječ je novi iz 2014 godine odnosno o sporazumu konzervativaca njemačke kancelarke Angele Merkel i socijaldemokrata o proširivanju mogućnosti dobijanja dvojnog državljanstva za djecu stranaca. Time bi dugogodišnja debata o dvojnom državljanstvu konačno trebala biti završena. Pored toga, Bosna i Hercegovina trenutno pokušava potpisati sporazum o dvojnom državljanstvu sa Norveškom.  Tako  sve veći broj država uvodi mogućnost dvojnog državljanstva, a važno je navesti i to da se, čim Bosna i Hercegovina postane članica Europske unije, više ni jedno  lice neće morati ispisati iz bosanskog državljanstva, budući da sve navedene zemlje dopuštaju dvojna državljanstva  pod uslovom da je riječ o državljanstvu države koja je članica Europske Unije.

Revizija državljanstva Bosne i Hercegovine je u toku ?

Odjel za reviziju državljanstva – Sektor  za državljanstvo i putne isprave pri Ministarstvu civilnih poslova BiH  zaduženo je  za reviziju državljanstava naturalizovanih lica u periodu od 06. aprila 1992. godine do 01. januara 2006. godine u skladu sa Zakonom o državljanstvu BiH. Za sva naturalizovana lica, za koja je tokom revizije utvrđeno da su državljanstvo stekli na nezakonit način, navedena nadležna tijela BiH su donosila odluke o oduzimanju državljanstva BiH.  Lica  kojima  je oduzeto državljanstvo BiH, shodno zakonskim propisima, imala su pravo na sudsko preispitivanje tako donesenih odluka. Bilo je slučajeva u kojima je Sud BiH svojim odlukama vratio državljanstvo BiH određenom broju naturalizovanih lica kojima su nadležni organi BiH isto oduzeli u prethodnom postupku.

Ona naturalizovana lica kojima je pravosnažnim odlukama oduzeto državljanstvo BiH, postali su stranci u BiH i na njih se, nakon toga, primjenjivao Zakon o kretanju  i boravku stranaca i azilu. Ta lica su imala pravo na boravak, po nekom od osnova za boravak stranaca u BiH, međutim, pojedini stranci koji u određenom zakonskom roku nisu ostvarili zakonski utvrđena prava o boravku stranaca u BiH  ostali su u neregularnom statusu. Za takve strance izricane su mjere protjerivanja iz BiH, među kojima su se nalazila i lica, koja su, po ocjenama Obavještajno – bezbjednosne agecije BiH, bila prijetnja po nacionalnu bezbjednost i javni red, te su stavljana pod nadzor u Imigracioni centar za strance  radi pripreme za deportaciju. U svim navedenim fazama postoje zakonom utvrđeni efikasni pravni lijekovi, koji su od strane istih u  punom  kapacitetu korišteni. Kao praktični primjer navodim da, ukoliko se izrekne mjera protjerivanja stranca iz BiH  te  se lice žali, ona ne može biti izvršena sve dok drugostepeni organ – Ministarstvo bezbjednosti ne potvrdi istu mjeru, kako je to Zakonom i utvrđeno. Kada je u pitanju stavljanje stranaca pod nadzor u Imigracioni centar, postupanje drugostepenog organa – Ministarstvo bezbjednosti  mora donijeti odluku po žalbi u roku od 24 časa. Nadalje, takvi stranci nakon drugostepene odluke imaju pravo tužbe Sudu BiH, koji je dužan da u roku od tri dana donese odluku. Iz navedenog je vidljivo da se u BiH prema strancima primjenjuju efikasni pravni lijekovi i da se prema njima postupa na najhumaniji način.

Da li će biti olakšano vraćanje državljanstva Bosne i Hercegovine u budućnosti ?           

Novim izmjenama i dopunama Zakona o državljanstvu BiH, koje su stupile na pravnu snagu, lice kojem je državljanstvo BiH zbog sticanja ili zadržavanja državljanstva druge države prestalo ispisom iz državljanstva,  moći će  podnijeti zahtjev za ponovno sticanje državljanstva BiH, ako ima odobren privremeni boravak najmanje posljednju godinu na teritoriji BiH ili odobren stalni boravak u BiH. To mnogostruko olakšava ponovno sticanje BiH državljanstva  onim licima koja su se morala odreći BiH državljanstva zbog nekog drugog državljanstva, što mnogostruko olakšava proces vraćanja BiH državljanstva u odnosu na dosadašnji zakon o državljanstvu BiH. Imamo puno osoba koje su stekle penziju u inostranstvu i sada su nakon prestanka radnog odnosa odlučili da se vrate u BiH i ovdje ponovno žive, te da vrate i svoje državljanstvo.

Da li se može kupiti pasoš neke EU zemlje ?

Mnoge zemlje prodaju svoje državljanstvo, ali niti jedna tako eficijentno kao Malta. Tamo, naime, bogati stranci bez većih problema i čekanja mogu kupiti maltešku putovnicu, a time i pristup Europskoj uniji. Bruxelles nije nimalo oduševljen time. Malta nije jedina koja daje državljanstvo u zamjenu za novac. Činjenica je da i Portugal, Cipar, Austrija, Velika Britanija,  Bugarska i Belgija nude državljanstvo u zamjenu za investicije. No za razliku od Malte, u ovom zemljama su pravna pravila daleko stroža, rokovi duži, a državljanstvo je obično uvjetovano trajnim nastanjivanjem u dotičnoj zemlji. I svote koje treba investirati su mnogo više: od tri milijuna na Cipru do deset milijuna u Austriji. U Njemačkoj se preko prepreka za stjecanje državljanstva, poput one o najmanje osam godina legalnog boravka, preskače samo u slučajevima da se radi o „iznimnom javnom interesu“, recimo kod vrhunskih sportista.

Uprkos činjenici da je potpisan Sporazum o dvojnom državljanstvu sa susjednim zemljama Srbijom, Hrvatskom ali i Švedskom, postoji određeni broj zahtjeva građana koji žive u tim zemljama  za odricanje od BiH državljanstva, šta mislite o tome:

Takvi zahtjevi se podnose kada ove zemlje zahtijevaju od osoba da se odreknu državljanstva Bosne i Hercegovine  jer zasnivaju radni odnos u nekim djelatnostima – kao što su poslovi bezbjednosti, rad u vojsci, državnoj službi, ministarstvu unutrašnjih poslova i slično. Osobe podnose ove zahtjeve za ispis iz BiH državljanstva iz razloga što zakonodavstva Hrvatske, Srbije, Švedske i drugih zemalja propisuju da lice ima državljanstvo samo one države u kojoj obavlja gore navedenu djelatnost.

„U narodu “ postoji  mišljenje da Bosna i Hercegovina ne dopušta dvojno državljanstvo ?

Ne, to nije tačno, Bosna i Hercegovina dopušta dvojno državljanstvo svojim državljanima, a tu je i moratorij iz 2004.g. na primjenu zakonske odredbe u trajanju od deset godina, koji je donio Ured visokog predstavnika za BiH, koja se odnosi na  spornu zakonsku odredbe o gubitku BiH državljanstva, ukoliko se stekne državljanstvo neke druge države, koja ne zabranjuje dvojna državljanstva. Međutim, neke države EU to ne dopuštaju dvojna državljanstva,  upravo iz toga razloga  naši državljani koji su se već integrisali u stranu državu, proveli određeno vrijeme stalnog boravka u toj državi,  te stekli uvjete za sticanje državljanstva te države, kao zadnji i najbolniji zadatak imaju da se odreknu državljanstva Bosne i Hercegovine, ističe naš sagovornik advokat Alma Prnjavorac.

Šta Bosna i Hercegovina može uraditi da se taj negativni trend ispisa bosanskog državljanstva zaustavi ?

Mnogo toga, a primarno bi bilo ulazak u EU.  Nakon ulaska BiH u EU,  nijedno lice  ne bi moralo da se odrekne BiH državljanstva, a svi oni koji su ga se morali ispisati iz bosanskog državljanstva  imali bi  mogućnost ponovnog vraćanja državljanstva Bosne i Hercegovine.

Međutim, trend ispisa iz BiH državljanstva se smanjuje iz godine u godinu.  Od 2003. godine  kada je broj onih kojima je prestalo BiH državljanstvo bio najveći, svake  naredne godine taj broj je manji, a  posebno olakšanje jeste najava mnogih država da će uvesti mogućnost dvojnoga državljanstva i za države  koje nisu članice  EU.

Kako se u Europskoj uniji definiše državljanstvo u pogledu prestanka državljanstva i sticanja ?

ADVOKAT

Kada su u pitanju stjecanje i prestanak državljanstva, u tom pogledu u unutrašnjem pravu ne postoji državna jednoobrazna praksa. Ipak se mogu razabrati, između ostalog, neka osnovna načela:  da je diskreciono pravo svake države da odredi ko ima pravo na njezino državljanstvo; da država može predviđati svojim zakonima različite uvjete za primanje u svoje državljanstvo i da država ne može ispisati iz državljanstva neko lice suprotno njegovoj volji. Neke države koje imaju brojno iseljeništvo ili svoje etničke pripadnike u susjednim državama  svojim zakonima namjerno dopuštaju stjecanje vlastitog  državljanstva bez obaveze ispis iz državljanstva ranije države. Dalje, u sklopu uređenja odnosa država sljednica nastalih raspadom države prethodnice, ponegdje se dvojno državljanstvo nekih lica dopušta kao političko rješenje.

Evropskom konvencijom o državljanstvu (Odluka o  ratifikaciji navedene konvencije u BiH stupila je na snagu 10. 03. 2008.godine) potvrđeno je  međunarodno pravilo da je ekskluzivno pravo države da prema svom vlastitom pravu odredi ko su njeni državljani. U članu 7. stav 1. tačka a)  navedene konvencije  regulirano je da država ugovornica ne smije predvidjeti svojim unutrašnjim pravom gubitak njenog državljanstva ex lege, osim u slučaju dobrovoljnog stjecanja drugog državljanstva. S druge strane, članom 16. navedene konvencije propisano je da država ugovornica ne treba utvrđivati da je odricanje ili gubitak drugog državljanstva uvjet za stjecanje ili zadržavanje njenog državljanstva u slučaju kada takvo zadržavanje ili gubitak nisu mogući, ili se ne mogu razumno

Može li  se imati i više od dva državljanstva ukoliko je država članica EU?

U pravilu je moguće posjedovati više od dva državljanstva. Teoretski, broj državljanstava nije ograničen ukoliko se radi o državljanstvu  država zemalja članica EU. Postoje  slučajevi  u kojima su građani već rođenjem ili porijeklom građani više država.  Takva osoba se može pobrinuti i za sticanje novog državljanstva, ako ispunjava uvjete propisane zakonom one države čije državljanstvo želi da stekne. Navodi naša sagovornica  Alma Prnjavorac, advokat specijaliziran za pitanje državljanstva.

Koje su to iznimne situacije  u kojima naši državljani imaju pravo da zadrže  svoje BiH državljanstvo, a da  steknu  državljanstvo neke države članice  EU ?

Ukoliko potičete iz zemlje koja svojim građanima zabranjuje ispis iz državljanstva ili kada tako nešto nije predviđeno, ne morate da se odreknete starog državljanstva za sticanje novog ni onda  kada  vam druga država postavlja nerazumne uslove za ispis iz državljanstva. To mogu da budu previsoke administrativne takse.

Vezano za pitanje, šta je razumno za postupak ispisa iz državljanstva, primenjuje se blaži kriterijum za strance koji imaju preko šezdeset godina života. Dvojno državljanstvo se može odobriti i u slučaju  kada biste uslijed ispis iz državljanstva pretrpjeli značajnu ekonomsku ili imovinsku štetu.

Dvojno državljanstvo se može odobriti i ako pripadate izuzetno ugroženoj grupaciji, npr. ako  ste registrovani kao imigrant. Kao državljanin neke od zemalja  članica Evropske unije ili Švicarske, možete biti naturalizovani prihvatanjem dvojnog državljanstva.

Raseljavanje mladih iz Bosne i Hercegovine

Iako nije utvrđen tačan broj građana koji su u posljednjih nekoliko godina napustili Bosnu i Hercegovinu u potrazi za poslom, procjenjuje se da ih se samo u zemlje Europske unije tokom 2008. i 2009. godine odselilo na desetine hiljada. Podatak je to temeljen na izvješćima Europske komisije koja nisu pobrojala iseljenike u Australiju, Sjedinjene Američke Države ili Kanadu. Za razliku od vremena komunističke Jugoslavije, demografski ugroženu Bosnu i Hercegovinu danas napuštaju visokoobrazovani ljudi koji u svojoj zemlji ne mogu dobiti posao ili jednostavno nemaju motivaciju raditi poslove za koje ne vjeruju da će im osigurati bolju budućnost. Sve ih povezuje pesimizam, uvjerenje da neko bolje sutra u Bosni i Hercegovini neće tako brzo svanuti, ali i ambicioznost, ističe za naš list advokat Alma Prnjavorac.

Zakonska odredba je propisana Zakonom o državljanstvu BiH u članu 19:

„1. Državljanin Bosne i Hercegovine koji je napunio osamnaest godina, koji živi u inozemstvu i ima državljanstvo druge države, ili mu je državljanstvo druge države zagarantovano, ima pravo da se ispiše iz bosanskog državljanstva.

  1. Djetetu koje živi u inozemstvu i ima državljanstvo druge države ili mu je isto zagarantovano prestaje državljanstvo Bosne i Hercegovine ispisom iz bosanskog državljanstva i to na na zahtjev oba roditelja kojima je državljanstvo Bosne i Hercegovine prestalo ispisom iz državljanstva BiH, ili na zahtjev jednog roditelja kojem je državljanstvo prestalo ispisom iz BiH državljanstva uz saglasnost drugog roditelja koji je državljanin Bosne i Hercegovine, ili na zahtjev jednog roditelja kojem je državljanstvo BiH prestalo ispisom iz državljanstva BiH, ako je drugi roditelj umro ili je izgubio roditeljsko pravo ili je stranac ili osoba bez državljanstva ili na zahtjev usvojioca ako mu je prestalo državljanstvo BiH ispisom iz državljanstva Bosne i Hercegovine i odnos između usvojioca i usvojenog djeteta je odnos potpunog usvojenja. Ako je dijete starije od četrnaest godina, zahtijeva se njegov pristanak.
  2. U slučajevima iz stava jedan i dva ovog člana, državljanstvo BiH prestaje fizičkom licu kada Ministarstvo civilnih poslova BiH utvrdi da su ispunjeni potrebni uslovi iz st. 1. i 2. ovog člana i stranci uruči rješenje o prestanku državljanstva BiH, ili kad joj ga nadležno diplomatsko-konzularno predstavništvo BiH dostavi podnosiocu“

U kojim državama je dozvoljeno dvojno državljanstvo?

Njemačka

Kada je riječ o dvojnom državljanstvu, Njemačka načelno važi kao prilično restriktivna. Prema principu „izbjegavanja višestrukog državljanstva“, Nijemci se moraju odreći svog državljanstva ako žele uzeti neko drugo. Izuzeci se odnose na državljanstvo zemalja EU-a, Švicarske kao i na djecu i unuke doseljenika. Načelo stjecanja državljanstva rođenjem na njemačkom teritoriju (ius soli) važi uz ograničenja.

U Njemačkoj živi oko 4,3 milijuna ljudi s dva državljanstva ili više njih. Svaki peti građanin turskog porijekla ima i njemačku i tursku putovnicu.

Trenutno se u Njemačkoj gleda oko ukidanja odluke o dvojnom državljanstvu. Još na stranačkom kongresu u decembru kršćanski demokrati su pokrenuli raspravu o mogućim ograničenjima prava na dvojno državljanstvo. Najviše se raspravlja o obvezi opredjeljivanja za jednu putovnicu. Djeca stranaca su po rođenju u Njemačkoj dobivala oba državljanstva, ali su se u dobi od 23 godine morala opredijeliti za jedno od njih. 2014. je velika koalicija odlučila poništiti taj zakon – od tada oni koji su rođeni i odrasli u Njemačkoj mogu i nakon 23. godine života zadržati obje putovnice.

Francuska

Većina država EU-a omogućava stjecanje i posjedovanje dvojnog državljanstva. Tako je i u Francuskoj. Građani te zemlje od 1973. smiju posjedovati dvojno, pa i višestruko državljanstvo. 2009. godine. Francuska se usprotivila članku 1 europskog „Sporazuma  o smanjenju broja dvojnih državljanstava i o vojnoj obvezi građana s višestrukim državljanstvom“. Cilj sporazuma je „smanjenje broj slučajeva višestrukih državljanstava između ugovornih partnera“.

U Francuskoj neograničeno važi ius soli – pravo tla: onaj tko se rodi u toj zemlji, dobiva francusko državljanstvo, neovisno o nacionalnosti roditelja po rođenju.

Švedska

U Švedskoj je dugo važilo pravilo izbjegavanja dvojnog državljanstva kao i u Njemačkoj. Od 2001. je švedskim građanima omogućeno da zatraže neko drugo državljanstvo, a da pritom ne izgube švedsku putovnicu. I obrnuto: doseljenici se ne moraju odreći svog državljanstva. Sociolog Thomas Faist u Švedskoj vidi potencijalni primjer za druge zemlje. Tamo se, kaže, na dvojno državljanstvo ne gleda kao na problem, već više kao na doprinos integraciji. I druge skandinavske zemlje imaju slične regulative: u Danskoj je dvojno državljanstvo dozvoljeno od 2014, a u Finskoj još od 2003. Jedino se u Norveškoj ono odobrava samo u iznimnim slučajevima.

Švedska se smatra uzorom za integraciju doseljenika

Španjolska

Španjolska načelno dozvoljava dvojno državljanstvo doseljenicima iz Portugala, Andore, Filipina, Ekvatorske Gvineje i latinoameričkih zemalja s kojima je sklopila odgovarajuće ugovore. Doseljenici iz drugih zemalja moraju se odreći svog prvobitnog državljanstva ako žele imati španjolsko. Ali,  Španjolcima je dozvoljeno imati dva državljanstva, ukoliko vlastima u roku od tri godine potvrde da žele zadržati španjolsku putovnicu.

Monako i Andora ne dozvoljavaju dvojno državljanstvo, dok je u Portugalu ono dozvoljeno.

Poljska i drugi

Građanima Poljske zakon u načelu ne dozvoljava posjed dvojnog državljanstva, ali se posjedovanje druge putovnice tolerira. Državljani Poljske ne smiju pritom izbjegavati svoje građanske obveze u Poljskoj pozivanjem na drugo državljanstvo.

Ukrajina ne priznaje dvojno državljanstvo. Prema njezinim zakonima, stranci koji dobiju ukrajinsko državljanstvo moraju se u roku od dvije godine odreći svog starog državljanstva. No, mnoge zemlje srednje i istočne Europe dozvoljavaju dvojno državljanstvo, kao na primer, Češka, Bugarska, Srbija, Rumunjska i Hrvatska.

Vezani tekstovi: Odricanje od bosanskog državljanstva

TAG: ispis iz bosanskog državljanstva,  ispis iz bosanskog državljanstva cijena, ispis iz BiH državljanstva, ispis iz državljanstva BiH, ispis iz bosanskog državljanstva dokumenti, koliko košta ispis iz bosanskog državljanstva, ispis iz državljanstva Bosne i Hercegovine

The post Kako dobiti Ispis iz bosanskog državljanstva appeared first on Kakopedija.

Kako – Odricanje bosanskog državljanstva

$
0
0

Razgovarali smo sa advokatom Almom Prnjavorac i advokatom Azur Prnjavorac, pravnim ekspertima za pitanja državljanstva Bosne i Hercegovine.

U kojoj godini je bilo najviše odricanja i kako ocjenjujete naredne godine ?

Najviše odricanja od državljanstva BiH je bilo 2003 godine, ocjenjujem da će se u svakoj narednoj godini taj broj znatno smanjivati, te da će mnogo države u budućnosti omogućiti dvojna državljanstva, tako da naši državljani Bosne i Hercegovine, više neće biti primorani da se odreknu svoga državljanstva da bi prihvatili državljanstvo neke druge države.

Signing testament

Da li je u godinama prije 1999 dolazilo do dodjele državljanstva Bosne i Hercegovine „sumnjivim licima

Ranije su važili drugi zakoni, npr oko 1995. godine od strane MUP-a RBiH i to po tada važećem Zakonu o državljanstvu, preuzetom iz bivše SR BiH: „Bilo je dovoljno izraziti želju za bh. državljanstvom, zakleti se na lojalnost ovoj zemlji i donijeti dokaze o nekažnjavanju u BiH, pa da postanete državljanin BiH. Mnogo državljanstva tako dodjeljena su se kasnije poništavala.

Šta mislite o emigraciji BiH stanovništva u zadnjem desetljeću, te o budućem periodu:

Podaci Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH pokazuju da van BiH živi 1.350.000 emigranata, što čini oko 35 posto ukupne populacije BiH. Ovi podaci za većinu država ne obuhvataju mlađe osobe, odnosno osobe koje su rođene van BiH.

S obzirom na to da ne postoje precizni podaci o odlasku mlade i visokoobrazovane radne snage iz BiH, kao primjer mogu poslužiti pokazatelji Svjetske banke iz 2000. godine, prema kojima je procenat visokoobrazovani koji su emigrirali iz BiH iznosio 23,9 %, što BiH stavlja na drugo mjesto u Evropi“. Međutim, državljanstvo neke druge zemlje uzeo je znatno veći broj Bosanaca i Hercegovaca od onoga broja koji se pominje u medijima, s obzirom da većina zemalja  ne traži odricanje od bh. državljanstva, a tu je i moratorij iz 2004.g. na primjenu zakonske odredbe u trajanju od 10 godina, koji je donio Ured visokog predstavnika za BiH, koja se odnosi na  spornu zakonsku odredbe o gubitku BiH državljanstva, ukoliko se stekne državljanstvo neke druge države, koja ne zabranjuje dvojna državljanstva.

advokat azurDa li mislite da će se cijena administrativna taksa za odricanje od BiH državljanstva uskoro biti niža, jer sada je jako visoka:

Administrativna taksa državi BiH će se smanjiti za minimalno 50% u narednoj godini do dvije. Lično sam istakla poslaniku u Skupštini BiH da je taksa enormno visoka i da je nerazumno opterećenje našim državljanima, koji žele drugo državljanstvo.

 „Omiljeno jelo bračnog partnera kao uvjet za državljanstvo“

U Njemačkoj, ako ste „uzoran radnik i građanin“, možete nakon određenog vremena dobiti njeno državljanstvo. Ali ako ne znate šta vaš bračni partner najviše voli da jede, državljanstvo vam se može oduzeti. Šalu na stranu, ali njemačka je vlada zadnjih godina poduzela veoma oštre mjere prema onim našim građanima koji su, radi sticanja njemačkog državljanstva, sklopili fiktivni brak. Njima u kontrole dolaze razne komisije i tada „bračni parovi“ ima da odgovaraju kao na kvizu, na otprilike ovakva pitanja: šta vaš muž najviše voli da jede, koji mu je omiljeni glumac, gdje ste bili za prvu godišnjicu braka, ko je njegov najbolji prijatelj, kako mu se zovu roditelji, s kim se najviše druži na poslu i sl. 2005godina

Kako se gleda na državljanstvo po međunarodnom pravu ?

Prema međunarodnim načelima, smatra se da se pitanja državljanstva ubrajaju u  unutrašnju odnosno isključivu nadležnost države. Državljanstvo je pravni odnos javno – pravnog karaktera između fizičkog lica i suverene države na osnovu koga to lice ima status državljanina, odnosno pravna veza koja neko lice vezuje za neku državu. Svaka država ima pravo svojim ustavom i zakonima odrediti ko ima pravo na njezino državljanstvo. Država je slobodna da dodijeli svoje državljanstvo kome god hoće i međunarodno pravo je u tome ne ograničava. Dakle, svaka država, kada određuje da li je jedno lice njen državljanin, to vrši na osnovu svojih propisa o državljanstvu i obratno, na osnovu svojih pravnih pravila o državljanstvu ona ne može određivati vezu sa državljanstvom između jednog fizičkog lica i strane države. Iako u međunarodnom pravu nije prihvaćena doktrina o tzv. neraskidivoj privrženosti, koja bi državu sprečavala da neko lice odricanje od državljanstva suprotno njegovoj volji, u pravilu samo izuzetno se dopušta državama da nekoga svog građanina liše državljanstva protiv njegove volje.

Da li se naši građani odlučuju za povratak u državljanstvo BiH ?

Kod nekih postoji interes da ga vrate, takođe vidi se to po evidencijama stranaca za prijavu boravka u BiH. Tako imate slučajeva da se osobe rođene u BiH prijavljuje kao stranac da bi ponovno stekla državljanstvo BiH. A zbog rođenja i znanja jezika imaju olakšane uslove konzumiranja tog prava s obzirom na to da se cijeni kako su u stanju brzo da se integriraju u bh. društvo. Imamo puno osoba koje su stekle penziju negdje drugo i sada su nakon prestanka radnog odnosa odlučili da se vrate u BiH i tu ponovno žive“, No povratak državljanstva BiH nije tako lagan i jednostavan za sada.

Za sticanje državljanstva Bosne i Hercegovine nova pravila

Kandidati će morati dokazati znanje jednog jezika i pisma

Sporna odredba Zakona o državljanstvu Bosne i Hercegovine kojom se predviđa automatski gubitak bosanskohercegovačkog državljanstva građana koji su uzeli državljanstvo zemlje s kojom Bosna i Hercegovina nema potpisan bilateralni sporazum, uskoro bi mogla biti ukinuta, ističe advokat Alma Prnjavorac.

Poznavanje pisma i jezika

Dosadašnja zakonska odredba po kojoj stranac koji traži bh. državljanstvo mora “poznavati jedan od jezika ustavotvornih naroda Bosne i Hercegovine“ mijenja se i proširuje, pa će tako potencijalni bh. državljani morati dokazati “dovoljno poznavanje pisma i jezika jednog od konstitutivnih naroda BiH“. To znači da će se ubuduće provjeravati i znanje latiničnog ili ćiriličnog pisma, a ne samo bosanskog, hrvatskog ili srpskog jezika. Predviđeni su i dodatni uvjeti za prijem u državljanstvo, kako bi se spriječile već viđene situacije u kojima su međunarodni teroristi i kriminalci dolazili do bh. pasoša. Bez prava na BiH državljanstvo ostat će stranci protiv kojih se vodi kazneni postupak, potom oni koji predstavljaju prijetnju po sigurnost Bosne i Hercegovine, kao i oni koji odbiju potpisati izjavu o prihvaćanju ustavnog poretka Bosne i Hercegovine. Uvjet za prijem u bh. državljanstvo bit će i posjedovanje stalnog izvora prihoda za vlastito izdržavanje, te izmirivanje svih financijskih obveza prema Bosni i Hercegovini, ističe advokat Alma Prnjavorac.

Tendencija odricanja od BiH državljanstva se smanjuje, a ponovni zahtjevi za upis u knjigu državljana BiH  povećavaju ?

Na veliku sreću, upravo tako, iz godine u godinu je broj zahtjeva za prestanak državljanstva manji, dok sa druge strane raste broj onih koji žele da vrate svoje državljanstvo. Mnoge zemlje uvode institut dvojnoga državljanstva što doprinosi ovakvome stanju. Vaša država Republika Hrvatske ušla je u  EU, što automatski znači dvojno državljanstvo za sve državljane Hrvatske koji žele državljanstvo neke od zemalja Europske unije, a Bosna i Hercegovina je, nažalost, još daleko od te mogućnosti.

Godina boravka u Bosni i Hercegovini

Vijeće ministara je prema Parlamentu Bosne i Hercegovine uputilo prijedlog izmjena postojećeg Zakona o državljanstvu, koji, između ostalog, predviđa i brisanje sporne odredbe, a koju je Ustavni sud Bosne i Hercegovine proglasio neustavnom. Štaviše, olakšava se povrat bh. državljanstva za one koji su ga se iz različitih razloga odrekli u proteklom razdoblju. Naime, za takve osobe će biti dovoljno da imaju prijavljen privremeni ili stalni boravak u BiH  godinu dana prije podnošenja zahtjeva za ponovno dobivanje bh. državljanstva. To, međutim, nisu jedine predložene novine u propisu koji regulira pitanje državljanstva Bosne i Hercegovine. Sukladno Europskoj konvenciji o državljanstvu, Bosna i Hercegovina je obavezna olakšati prijem stranaca u državljanstvo, pa su i u tom kontekstu predviđene određene izmjene. Stranci koji žele bh. državljanstvo do sada su morali ukupno trinaest godina provesti u Bosni i Hercegovini prije nego dobiju mogućnost podnošenja zahtjeva za prijem u državljanstvo. Sada se to vrijeme skraćuje na osam godina i to tako što se prijavljeni stalni boravak u BiH s osam skraćuje na tri godine. Uz pet godina privremenog boravka koje obvezno prethodi stalnom boravku u BiH, ukupno vrijeme koje stranac treba provesti u Bosni i Hercegovini prije mogućnosti da zatraži državljanstvo iznosi osam godina, ističe za naš list advokat Alma Prnjavorac

Konflikt zakona vezan za odricanje od državljanstva i apatridiju ?

Neke države imaju zakone o državljanstvu koji dozvoljavaju pojedincima da se odreknu svog državljanstva bez prvobitnog sticanja ili dobijanja garancija za sticanje drugog državljanstva. Ovo često dovodi do apatridije. Konflikti zakona o ovom pitanju mogu nastati kada neka država ne dozvoljava odricanje državljanstva sve dok taj pojedinac prvo ne stekne neko drugo državljanstvo, dok druga država neće da dodijeli svoje državljanstvo dok se pojedinac prvo ne odrekne svog originalnog državljanstva. Ponekad se i negdje drugo od pojedinca može tražiti da se odrekne državljanstva za koje se pretpostavlja da ga ima prije nego što mu se omogući da podnese zahtjev za državljanstvo tamo gdje živi, čime se taj pojedinac dovodi u situaciju apatridije dok ne dobije novo državljanstvo. Da bi se izbjegao ovaj problem shodno Konvenciji iz 1961. godine, gubitak ili odricanje državljanstva trebalo bi da budu uslovljeni prethodnim posjedovanjem ili garancijama za sticanje drugog državljanstva.

Zakonska odredba:

Zakonom o državljanstvu BiH je određeno u članu 19:

„1. Građanin koji je napunio osamnaest godina, koji živi u inostranstvu i ima državljanstvo druge države, ili mu je zagarantovano sticanje državljanstva druge države, ima pravo da se odrekne BiH državljanstva.

  1. Djetetu koje živi u inostranstvu i ima državljanstvo druge države ili mu je isto zagarantovano prestaje državljanstvo BiH odricanjem na zahtjev oba roditelja kojima je državljanstvo BiH prestalo odricanjem, ili na zahtjev jednog roditelja kojem je državljanstvo prestalo odricanjem uz saglasnost drugog roditelja koji je državljanin BiH, ili na zahtjev jednog roditelja kojem je državljanstvo BiH prestalo odricanjem, ako je drugi roditelj mrtav ili je izgubio roditeljsko pravo ili je stranac ili osoba bez državljanstva ili na zahtjev usvojioca ako mu je prestalo državljanstvo BiH odricanjem i odnos između usvojioca i usvojenog djeteta je odnos potpunog usvojenja. Ako je dijete starije od 14 godina, zahtijeva se njegov pristanak.
  2. U slučajevima iz st. 1. i 2. ovog člana, državljanstvo BiH prestaje licu kada nadležni organ utvrdi da su ispunjeni potrebni uslovi iz st. 1. i 2. ovog člana i stranci uruči rješenje o prestanku državljanstva BiH, ili kad joj ga nadležno diplomatsko-konzularno predstavništvo BiH u inostranstvu uputi poštom.“

ZAKONSKI OKVIR IZ DRŽAVLJANSTVA BOSNE I HERCEGOVINE

  • ZAKON O DRŽAVLJANSTVU BOSNE I HERCEGOVINE (“Službeni glasnik Bosne i Hercegovine”, br. 4/97, 13/99, 41/02, 6/03, 14/03, 82/05, 43/09, 76/09, 87/13, 22/16-prečišćeni tekst),
  • Zaključak uz Zakon o državljanstvu Bosne i Hercegovine (“Službeni glasnik Bosne i Hercegovine”, br. 13/99),
  • Pravilnik o obliku obrasca uvjerenja o državljanstvu (“Službeni glasnik Bosne i Hercegovine”, br. 10/98),
  • Pravilnik o postupku prijema u državljanstvo Bosne i Hercegovine osoba koje se smatraju od naročite koristi za Bosnu i Hercegovinu (“Službeni glasnik Bosne i Hercegovine”, br. 67/09),
  • Odluka o ratifikaciji Ugovora o dvojnom državljanstvu između Bosne i Hercegovine i Savezne Republike Jugoslavije (“Službeni glasnik Bosne i Hercegovine”, br. 4/03),
  • Uputstvo o vođenju Centralne evidencije lica koja su stekla državljanstvo Bosne i Hercegovine putem naturalizacije (“Službeni glasnik Bosne i Hercegovine”, br. 27/00),
  • Uputstvo o vođenju Centralne evidencije lica koja su stekli državljanstvo Republike Bosne i Hercegovine u skladu sa Zakonom o državljanstvu Republike Bosne i Hercegovine (“Službeni glasnik Bosne i Hercegovine”, br. 27/00, 57/09),
  • Sporazum o dvojnom državljanstvu između Kraljevine Švedske i Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik Bosne i Hercegovine-međunarodni ugovori“, broj: 2/06),
  • Uputstvo o naknadnom upisu činjenice rođenja i činjenice državljanstva u matične knjige osoba koje su državljanstvo stekli po propisima RBosne i Hercegovine („Službeni glasnik Bosne i Hercegovine“, broj: 30/16),
  • Pravilnik o izdavanju garancije u postupku sticanja državljanstva Bosne i Hercegovine (“Službeni glasnik Bosne i Hercegovine”, br. 7/14),
  • Pravilnik o preciziranju dokaza o ispunjavanju uslova za sticanje državljanstva Bosne i Hercegovine naturalizacijom ili olakšanom naturalizacijom (“Službeni glasnik Bosne i Hercegovine”, br. 7/14),
  • Pravilnik o vođenju evidencije o sticanju i prestanku državljanstva Bosne i Hercegovine (“Službeni glasnik Bosne i Hercegovine”, br. 7/14).

Vezani članci: Ispis iz bosanskog državljanstva

Tagovi: odricanje od bosanskog državljanstva, odricanje od državljanstva BiH, odricanje od BiH državljanstva, odricanje od državljanstva Bosne i Hercegovine

The post Kako – Odricanje bosanskog državljanstva appeared first on Kakopedija.

Kako se pripremiti za davanje krvi

$
0
0

Raspoloživost kvalitetne krvi je veoma važno u savremenoj medicini. Ne može da se stvori sintetničkim putem, pa tako mora da se sakupi od dobrovoljnih davalaca krvi. Ipak, mnogi ljudi se i dalje plaše davanja krvi iz mnogih razloga, od toga što misle da će ih to boleti ili pak do bojazni da će se zaraziti.

U stvari, davanje krvi je bezbedno, pošto se sprovode mnoge mere opreza, i nema razloga zašto bi se plašili zaraznih bolesti. Najozbiljniji rizici pri davanju krvi su „negativne reakcije“ i javljaju se u dva oblika, padanje u nesvest i pojava masnica. Pratite ova uputstva i smanjićete mogućnost od pojave ova dva tipa negativnih reakcija.

doniranje krvi

Kako se pripremiti za davanje krvi

  1. Utvrdite da li ste sposobni da dajete krv. Instituti za transfuziju krvi u različitim zemljama imaju i različite zahteve, neka se tiču krvno-prenosivih oboljenja, hematoloških oboljenja. Sve u svemu, možete da date krv ako ste:
    • zdravi, u formi i trenutno ne patite od neke bolesti. Nemojte da dajete krv ako ste prehlađeni, imate upalu grla, kijavicu, virus ili mučninu.
    • teški najmanje 50 kg.
    • dovoljno stari (u mnogim  zemljama, trebaće vam saglasnost roditelja ako imate 16-17 godina da biste mogli da date krv; proverite koji su zahtevi na snazi u vašoj zemlji):
  2. Nemojte da dajete krv nakon stomatološkog pregleda, tj. popravke zuba. Ako ste imali i manju stomatološku intervenciju, sačekajte najmanje 24 časa pre davanja krvi. Ako ste imali veću stomatološku intervenciju, sačekajte najmanje jedan mesec.

Pre davanja krvi

  1. Pijte mnogo tečnosti ili voćnih sokova tokom večeri i jutra pre davanja krvi. Glavni uzrok nesvestice i vrtoglavice jeste pad krvnog pritiska. Unošenjem veće količine voda ili voćnog soka u vaše telo, održavate vaš krvni pritisak u normali. Savetuje se da popijete dosta tečnosti tokom 24 časa pre vremena donacije, naročito kada je napolju jako toplo, i preporučuje 4 pune čaše vode ili soka, tri sata pre same donacije krvi.
    • Ako dajete plazmu ili trombocite, popijte najmanje 6-8 čaša.
    • Izbegavajte napitke sa kofeinom, pošto ćete tako izazvati izbacivanje veće količine tečnosti iz organizma.
  2. Jedite barem tri sata pre samog davanja krvi. Nije baš najbolja ideja da dođete praznog stomaka; hrana će održavati vaš šećer u krvi stabilnim i pomoći će vam da se osećate dobro nakon što ste dali krv. Hrana u krvi pomaže da se izbegne ošamućenost
    • Pojedite doručak (žitarice, tost, itd) ili lagan ručak kao što je sendvič i neko voće
    • Ako mislite da će vam biti muka tokom samog davanja krvi, nemojte da jedete neposredno pred sam čin.
    • Izbegavajte masnu hranu 24 časa pre samog davanja krvi. Povećana količina masnoća u krvi može da onemogući precizno čitanje testova urađenih na uzorku vaše krvi nakon transfuzije. Ako ne mogu da dobro pročitaju sve testove, odbaciće vašu donaciju. Ne želite da sav vaš trud propadne!
    • Jedite hranu bogatu gvožđem dve nedelje pred samo davanje krvi. Izvori su namirnice poput spanaća, celog zrna žitarica, jaja i govedina. Dobar nivo vitamina C će pomoći bolju apsorpciju gvožđa (konzumirajte voće i voćne sokove koji sadrže dosta vitamina C ili uzmite tablete vitamina C uz savet vašeg lekara). Proveriće vam nivo gvožđa u krvi pre samog davanja kako bi vas zaštitili od davanja krvi – krvo koju dajete zaista treba da bude zdrava i kvalitetna.
  3. Pripremite ličnu kartu i donorsku kartu dobrovoljnog davaoca krvi koju treba da izvadite dan ranije i stavite u nešto što nosite sa sobom. Tako nećete da zaboravite da ih ponesete ako se osećate nervoznim. Donorska karta dobrovoljnog davaoca krvi će ubrzati proces pošto će na osnovu vašeg broja biti lakše pronaći i vaše ostale podatke.
      • Iskreno odgovorite na sva pitanja koja će vam postaviti osoblje ili na koje ćete odgovoriti u obrascu koji ćete popuniti. Neke aktivnosti povećavaju šanse za pojavu krvno-prenosivih bolesti (tj. one koje mogu da se prenose putem krvi) i oni koji su nedavno obavljali neku od tih aktivnosti mogu da budu sprečeni da daju krv neko određeno vreme. Neka pitanja koja se tiču seksualnih aktivnosti mogu da budu neprijatna, ali ljudi koji rade u institutima za transfuziju krvi su profesionalci. Sve su oni to već čuli.
      • Možete da budete odbijeni, ali niko neće saznati zašto osim ako im vi ne kažete. Ako vam treba neki izgovor koji je manje neprijatan, nizak nivo gvožđa u krvi je najčešći uzrok odbijanja davalaca. Visok i nizak krvni pritisak, i visoka temperatura su takođe dobri izgovori i nešto zbog čega ne bi trebalo da vam bude neprijatno.

Tokom davanja krvi

  1. Medicinska sestra će proveravati nivo hemoglobina u krvi. Ovo će uključiti mali ubod u prst. Nivo hemoglobina treba da bude u granicama normale pre nego uopšte možete da date krv, kako ne biste postali anemični posle transfuzije.
  2. Zatražite ćebe ako vam ruke ili stopala postanu hladni. Ovo je znak da je vaš krvni pritisak pao. Toplo ćebe može da vam pomogne da se opustite.
  3. Duboko udahnite pre stavljanja igle, ili uradite nešto kako biste skrenuli misli. Ne zadržavajte dah; u suprotnom, možete da se onesvestite. Ne dajte se prevariti – većina ljudi oseti malu bol ili je ne oseti uopšte, i komentariše da podseća na ‘štipanje’. U stvari oseća se nelagodnost, tako da što ste manje napeti, to bolje. Prirodno, budite svesni vaših granica – ako ste peviše osetljivi, obavezno to unapred i objasnite osoblju pre same transfuzije krvi.
  4. Opustite se. Nervoza takođe može da uzrokuje pad krvnog pritiska i dovede do vrtoglavice. Razgovarajte sa medicinskom sestrom koja je pored i zamolite da vam objasni čitav proces. Smislite način da skrenete misli – žvaćite žvaku, pevajte pesmu, recitujte nešto, razmišljajte o ishodu knjige koju čitate ili TV serije koju pratite, slušajte vaš MP3 ili CD plejer, razmislite o značajnom krajnjem rezultatu vaše donacije i čak pitajte medicinsko osoblje oko vas da li znaju slučajeve u kojima je donirana krv pomogla osobi da se oporavi i preživi.

Nakon davanja krvi

  1. Zamoliće vas da se odmorite od 5 do 20 minuta nakon davanja krvi. Ovako će osoblje moći da motri na vas i da se uveri da se dobro osećate pre nego što napustite institut.
  2. Pregrizite nešto nakon što ste dali krv. Popijte vode ili soka i pojedite lagan obrok koji sadrži šećer kako bi povećali nivo šećera u krvi. Odmorite se nekoliko minuta i uživajte u vašem obroku pre nego što napustite centar za transfuziju krvi. Pustite vašem telu da se malo prilagodi pre nego odjurite i počnete obavljati dužnosti do kraja dana. Isplanirajte da provedete minimum 15 minuta u menzi.
  3. Nemojte da vozite ako barem malo osetite vrtoglavicu. Transfuzija krvi nije opasna, ali vožnja jeste i možete teško da se povredite ako se onesvestite tokom vožnje. Ako se ne osećate dobro nakon transfuzije krvi, pozovite nekoga da dođe po vas.
  4. Pojedite obrok bogat proteinima nakon transfuzije; govedina, piletina ili boranija su odličan izbor. Takođe bi trebalo da pojedete povrće i obavezno popijte dosta vode. Sve ovo će vam pomoći vam da se ubrzo nadoknadi više krvi.
  5. Uzdržite se od konzumiranja alkohola najmanje 8 sati nakon davanja krvi.
  6. Nemojte da podižite ništa teško ostatak dana. Ovo uključuje dizanje tegova u teretani, kao i na poslu koji uključuje dizanje velikih težina. Ako imate takav posao, trebalo bi da zakažete transfuziju krvi petkom. Dizanje velikih težina će sigurno uticati na otvaranje vena i krvarenje u ruci što će za posledicu imati veliku, bolnu masnicu. Ako date sebi oduška narednih 16-24 sata da bi rana zarala, ne bi trebalo da imate nekih većih problema.
    • Izbegavajte naporne vežbe ostatak dana. Ne idite na trčanje ili ples, vožnju biciklom. Dosta ste uradili za taj dan. Pomogli ste da se spasi jedan život.
  7. Ako se u bilo kom trenutku nakon davanja krvi ne osećate dobro, nazovit institut za transfuziju ili posetite vašeg lekara
  8. Upišite se za sledeći put. Redovna navika davanja krvi je velikodušna i poklon koji će sigurno nekome spasiti život.

The post Kako se pripremiti za davanje krvi appeared first on Kakopedija.

Kako ukloniti neprijatan miris psa

$
0
0

Nikada nije zabavno biti u blizini smrdljivog psa, bez obzira koliko je on sladak. Iz ovog teksta ćete naučiti kako da se rešite smrada svog psa kako biste ponovo uživali u njegovom društvu.
Kako ukloniti neprijatan miris psa

Kako ukloniti neprijatan miris psa

  1. Odvedite psa kod veterinara (nevezano za redovne kontrole). Veterinar će vam reći da li smrad vašeg psa ima veze sa tim da li vam je pas bolestan. Ako vam kaže da pas nije bolestan, onda pokušajte sledeće:

Kupanje psa

  1. Kupite neki šampon za pse (regenerator nije obavezan, i njegova upotreba zavisi od tipa dlake psa). Pokušajte da nađete onaj koji uklanja, a ne samo prikriva smrad.
  2. Pokvasite psa, počevši od glave pa do kraja repa.
  3. Uzmite malo šampona u ruke. Počnite da perete svog psa od početka vrata, pa do kraja repa. Istrljajte šamponom spoljašnji deo ušiju, zatim noge, grudi, stomak, odnosno celog psa. Vodite računa da izbegnete oči psa.
  4. Isperite šampon sa psa.
  5. Isti postupak ponovite i za balzam, ako ste rešili da ga koristite.
  6. Dozvolite svom psu da otrese vodu. Zatim osušite psa koristeći peškir ili fen za pse.
  7. Pročitajte i članak: Kako okupati psa.

Nega

  1. Očistite uši psa kako biste izbegli gomilanje voska. Jako prljave uši mogu biti crvene ili natečene i mogu privući ušne grinje.
    • Kupite ili štapiće za čišćenje ušiju, ili losion za čišćenje ušiju.
    • Detaljno očistite uvo svuda gde vidite vosak (koji je obično tamnosmeđe boje).
    • Sipajte rastvor u uvo psa i trljajte uvo praveći kružne pokrete.
    • Uzmite malo vate, stavite je odmah ispod uveta psa i nakrenite glavu psa ka njoj. Vata će upiti rastvor.
  2. Uzmite čist komadić vate i pažljivo obrišite rastvor koji je ostao.
  3. Vodite računa o dentalnoj higijeni svog psa. Loši zubi uzrokuju neprijatan zadah.
    • Nađite četkicu za zube za pse koja odgovara veličini usta vašeg psa. Možete ih nabaviti u bilo kojoj prodavnici za kućne ljubimce, ili ih naručiti iz kataloga, a možete ih nabaviti i od veterinara.
    • Stavite na četkicu malo (veličina graška) paste za zube za pse.
    • Lagano podignite usnu psa kako biste mu videli zube.
    • Sve zube perite oko jedan minut. Obavezno perite obe strane svakog zuba.
    • Ponavljajte bar dvaput sedmično.
  4. Kupite slabo parfimisanu kolonjsku vodu za pse i naprskajte koji put svog psa, što će biti rešenje na kraće vreme.

Mesto za spavanje

  1. Stavite sve krpe na kojima pas spava i kojima ga pokrivate u veš mašinu. Operite ih hladnom vodom. Vodite računa kada dodajete omekšivače za veš jer oni mogu da iritiraju kožu psa.
  2. Stavite sve te stvari u mašinu na sušenje (koju ćete podesiti na slabiju temperaturu) ili ih prostrite da se osuše napolju.
  3. Isperite crevom korpu ili kućicu u kojoj vaš pas spava. Ako je korpa ili kućica baš prljava, oribajte je sunđerom ili četkicom za zube i blagom tečnošću za sudove koja je biološki razgradiva.
  4. Ponavljajte jednom sedmično ili jednom na četrnaest dana, u zavisnosti od potrebe.

Ostalo

  1. Probajte da se prebacite na hranu spremljenu kod kuće. Neka kupovna hrana za pse može da izazove gasove kod vaših ljubimaca, neprijatan zadah ili dlaku bez sjaja koja neprijatno miriše.
  2. Neka vam grumer (profesionalac za negu pasa, engl. groomer) ili veterinar pokaže kako da ispraznite analne žlezde vašeg psa.

The post Kako ukloniti neprijatan miris psa appeared first on Kakopedija.

Kako pronaći katastarsku parcelu

$
0
0

Katastarska parcela označava osnovnu površinu u katastru zemljišta i mora da predstavlja posebnu celinu koja se koristi pod jednom kulturom, kao i topografsku celinu i ima površinu veću od 200 kvadratnih metara. Određivanje brojeva katastarskih parcela vrši se u svakoj katastarskoj opštini. Katastarska parcela mora da ima poseban broj, a u slučaju deobe – podele parcele uz isti broj se dodaje podbroj kako se ne bi remetila jedinstvenost brojeva. Ako se, primera radi, katastarska parcela broj 1000 deli na dva dela, onda se postojeća briše i formiraju se dve nove sa posebnim brojevima 1000/1 i 1000/2.

katastarska parcela pronalazenje

Podaci o katastarskim parcelama nalaze se u katastru nepokretnosti, koji predstavlja javnu knjigu u kojoj su zabeležene osnovni podaci o nepokretnostima.

Kako pronaći katastarsku parcelu

Sledi upustvo: Kako pronaći katastarsku parcelu kada se ne poseduje tačan broj parcele, adresa, kao ni ime vlasnika:

  1. Na sajtu geoSrbija – Nacionalna infrastruktura geoprostornih podataka NIGP – mogu se pronaći svi potrebni podaci za katastarsku parcelu
  2. Po otvaranju sajta geoSrbija odabrati „kartografski pregled“ nakon čega će se na ekranu pojaviti geografsko područje R Srbije sa pripadajućim tabelama
  3. Pomoću ikone “plus” prevući na područje na kojem se nalazi tražena parcela
  4. Sa leve strane, gde se nalazi tabela „Teme“ otići na rubriku „Ortofoto“, a nakon toga odabrati podopciju „Ortofoto 10 cm (2007-2010)“ ili „Ortofoto 10 cm (2011 – 2013)“. Ukoliko je reč o parcelama koje su van naseljenih mesta može da se dogovdi da je potrebno označiti opciju „Ortofoto 40 cm (2007-2010)“ ili „Ortofoto 40 cm (2011 – 2013)“
  5. Kada ce pronađe konkretna lokacija odabrati stavku „Katastarske parcele“ i podgrupu „katastarske parcele“, nakon čega će se na odabranom području pojaviti isparcelisano područje sa brojevima katastarskih parcela
  6. Odabirom ikone “strelica”, koja se nalazi iznad samog kartografskog prikaza i nakon klika na broj parcele na istoj karti, s desne strane će se pojaviti podaci o broju parcele, površini, katastarkoj opštini, opštini
  7. Kako bi se ustanovilo da li je objekat, koji se nalazi na pronađenoj katastarskoj parceli ucrtan u katastru, u okviru stavke „Katastarska parcela“ štiklirati stavku „objekat“ – ukoliko je predmetni objekat obojen drugom bojom znači da je ucrtan, u suprotnom nije
  8. Nakon dobijenih podataka o broju katastarske parcele, kako bi dobili precizne podatke o vlasniku i status parcele treba posetiti sajt Republičkog geodetskog zavoda
  9. Odabrati kategoriju „Katastar nepokretnosti“
  10. Odabrati podopciju „Javni pristup“
  11. U prikazanoj aplikaciji odabrati „opštinu“, a nakon toga i „katastarsku opštinu“, potom i ikone pretrage u nastavku (u desnom delu na kraju svake kolone u tabeli) po broju parcele ili po adresi
  12. Klikom na ikonu „parcele“ otvara se novi prozor gde treba ukucati broj parcele koji je prethodno pronađen na geoSrbija, kao i kontrolni kod, a potom „prikaži“
  13. Po otvaranju „Rezultata pretraživanja parcele“ vidi se tabelarni prikaz koji daje podatke o broju parcele, broju dela parcele, površini, adresi, načinu korišćenja zemljišta, kao i vrsti zemljišta. Ukoliko na parceli postoje i objekti, ispod tabele parcele nalaziće se i tabela sa podacima o zgradama i drugim građevinskim objektima, gde se nalaze podaci o ulici, broju, površini objekta, načinu korišćenja objekta i status objekta
  14. U krajnjem desnom delu tabele nalazi se ikona koja označava „podatke o nepokretnosti“ i klikom na nju dobijaju se svi neophodni podaci o katastarskoj parceli iz katastra nepokretnosti, gde se osim podataka o parceli odnosno adresi, površini, vrsti zemljišta, broja lista nepokretnosti, broja plana, kulturi zemlišta, nalaze i podaci o vlansiku, vrsti prava svojine, obliku svojine, obimu prava i udela, kao i da li na navedenoj parsceli postoji teret
  15. U slučaju da je poznat broj katastarske parcele ili tačna adresa onda je jednostavnije podatke o nepokretnosti dobiti tako što se na sajtu Republičkog geodetskog zavoda pristupa napred navedenom traženju podataka.

Neophodne stvari

Katastar zemljišta sadrži činjenično stanje i sastoji se od katastarskih planova – grafički podaci, koji se mogu menjati jer dolazi do promena; zatim od operata, reč je o registrima i spiskovima i treći deo katastra zemljišta su elaborati. U zemljišnim knjigama, naznačeno je pravno stanje nad nekretninom, tako da se vode podaci o nekretnini, kao i podaci o pravnom odnosu prema nekretnini.

Objedinjeni katastar zemljišta i zemljišne knjige čine Jedinstvenu evidenciju nepokretnosti, koja nije još u potpunosti završena. Razlika između opštine, kao jedinice lokalne samouprave i katastarske opštine je ta što na teriotriji jedne opštine postoji više katastarskih opština, koje uglavnom pokrivaju teriotriju pojedinačnog sela.

Prema načinu korišćenja zemljišta se dela na plodna i neplodna.

Plodna zemljišta – katastarske kulture su: njiva, vočnjak, vinograd, vrt, livada, pašnjak, šuma.

Kod katastarskog klasiranja zemljišta postoji osam kategorija u okviru polodnog zemljišta za svaku katastarsku kulturu posebno i određuje se na osnovu prirodnih (tip zemljišta, vodni režim..) i ekonomskih uslova (pristupačnost parcele, udaljenost od glavnog puta ili naseljenog mesta…). Za svaku parcelu se na osnovu kulture i klase određuje katastarski prihod, koji predstavlja polaznu tačku za određivanje poreza za poljoprivredno zemljište.

The post Kako pronaći katastarsku parcelu appeared first on Kakopedija.

Kako napraviti plastenik

$
0
0

Odavno smo postali potrošačko društvo koje zahteva zadovoljavanje potreba u svakom trenutku, pa tako i u pogledu ishrane, odnosno proizvodnje i pripreme hrane. Kako bi se zadovoljile sve veće potrebe za svežom hranom, koja je dostupna u bilo koje doba godine, razvijena je proizvodnja poloprivrednih proizvoda u plastenicima. Ovakav vid proizvodnje usmerava se u dva pravca, proizvodnja u velikim plastenicima namenjena prodaji i preradi i proizvodnja za sopstvene potrebe.

Kada je reč o izradi plastenika koji treba da doprinesu proizvodnji za sopstvene potrebe reč je pre svega o plastenicima manjih dimenzija i zapremine, koje je moguće napraviti samostalno i u sopstevnoj režiji.

pravljenje plastenika

Kako sam napraviti plastenik za sopstvene potrebe

Kada se na osnovu potreba (količina i vrsta poljoprivrednih kultura koje su potrebne domaćinstvu) i mogućnosti (veličina okućnice, kvalitet zemljišta, finansijske mogućnosti) donese odluka o odgovarajućem obliku plastenika koraci realizacije su:

  1. Odabir prostora:
    – Kao i za proizvodnju na otvorenom pogodno je da prostor, na kome je namenjena izgradnja, bude osunčan, relativno ravan, donekle zaklonjen od prevelikih naleta i udara vetra;
    – S druge strane, poželjno je da ima uređen ili lako pristupačan prilaz za manja teretna vozila, traktor ili motokultivator sa prikolicom;
    – Blizina vode ili postavljanje odgovarajućeg sistema za navodnjavanje (cisterna) je od presudnog značaja;
    – Ostavljanje mogućnosti za zagrevanje u vidu posebnog grejnog tela ili instaliranje sistema u vidu cevi, plastičnih ili metalnih, kroz koje protiče topla voda.
  2. Priprema zemljišta:
    – Zemljište je jednostavnije pripremiti pre izgradnje plastenika;
    – Zemljište, nakon oranja ili riljanja, je potrebno tretirati veštačkim đubrivom, a idealno je ako se poseduje stajsko đubrivo, koje se pomeša sa zemljom;
    – Ukoliko je, od ranije, primećeno prisustvo krtica ili rovaca poželjno je, ukoliko plastenik nije prevelike površine, planirani prostor za plastenik, u dubini oko 30 do 40 cm oivičiti betonom ili debljim daskama i pre ubacivanja plodne zemlje i odgovarajućeg đubriva postaviti sitnju metalnu ili jaču plastičnu mrežu, koja bi sprečila prisustvo krtica i sličnih glodara.
  3. Potreban materijal:
    – Plastične cevi – od pola do jednog cola;
    – Plastični mufovi, kolena, reduktori, plastične žabice i držači – od pola do jednog cola, koji spajaju cevi ili prave odgovarajuću konstrukciju;
    – Metalni ili drveni nastavci koji idu u zemlju ili beton na koje se postavlja konstrukcija, ukoliko je plastenik oivičen betonom;
    – Šrafovi od 2 cm;
    – Lepak;
    – Plastična folija
  4. Potreban alat:
    – Pegla za spajanje plastičnih cevi;
    – Obična pegla za spajanje plastične folije;
    – Čekić;
    – Metar
  5. Postupak izgradnje plastenika dimenzija 3 x 5 metara:
    – Razmeriti zemljište za plastenik;
    – Postaviti metalne ili drvene nastavke u zemlju u dubini od 40 do 50 cm. Visina iznad zemlje iznosi oko 20 cm. Na svaki metar bočnih stranica postaviti po jedan nastavak. Promer drvenog ili metalnog nastavka iznad površine zemlje treba da iznosi 1,25 do 2,5 cm (zavisi da li se koriste plastične cevi za lukove od pola ili jedan col-a), da na njega može da se navuče cev.
    – Kada se razmere i postave nastavci na njih navući plastične cevi, tako da se dobije 6 identičnih lukova. Ako cevi nisu dovoljno dugačke potrebno ih je spojiti pomoću mufova (Ukoliko je širina plastenika 3 metra, a visina isto toliko dužina plastične cevi je oko 9,5 metara);
    – Pomoću plastičnih žabica i držača pristupiti učvršćivanju osnovne konstrukcije. Na visini od 1 metra na cevi koje predstavljaju lukove postaviti pomoću šrafova plastične držače. U njih horizontalno postaviti cev dužine 5 metara. Isti postupak ponoviti i sa druge strane, potom na visini od 2 metra sa obe strane, kao i na vrhu lukova. Na sastavcima, u visini od 2 metra, postaviti horizontalne plastične cevi od 3 metra na svakom luku, kako bi se kostur plastenika dodatno učvrstio;
    – Na poleđini konstrukcije, gde se nalazi poslednji luk postaviti dva nastavka u zemlju, na po metar udaljenosti, u koje se vertikalno postavljaju plastične cevi do visine luka, koje se spajaju pomoću žabica i plastičnih držača. Učvrstiti dodatno postavljene vertikalne plastične cevi sa poslednjim lukom, horizontalnim nastavcima pomoću držača;
    – Slično treba napraviti i na prednjoj strani plastenika, s tim da se vodi računa o ulazu. Potrebno je horizontalne držače postaviti između lukova i bočnih vertikalnih cevi, dok verikalne cevi na sredini treba postaviti tako da budu više razmaknute pri dnu i na vrhu, jer treba napraviti ulaz u plastenik. Ulazna vrata se po dimenziji, središnjeg dela, takođe prave od cevi koje su spojene plastičnim kolenima i koja su presvučena plastičnom folijom i koja se po potrebi otvaraju ne samo zbog ulaska nego i zbog provetravanja;
    – Plastična folija se postavlja tako što se najveći deo prebaci preko konstrukcije napravljene od lukova. Potrebno je da sa obe strane bude duža oko 50 cm kako bi mogla da se podvije i preko nje sa obe bočne strane, celom dužinom, prekrije zemljom i tako zaštiti da se ne bi podizala u slučaju vetra i gubila toplota;
    – Poleđina se pokriva plastičnom fplijom, pomoću plastičnih žabica i lepljenja plastične folije preko vertikalno i horizontalno postavljenih plastičnih cevi. Isto se radi i sa prednjim delom gde je ulaz, s tim što se zadnji deo poleđine takodje podvlači i preko njega prebacuje zemlja;
    – Plastična folija se lepi tako što se folija presavije i postavi jedna preko druge, preko koje se stavi papir i onda se vrelom peglom pređe preko. Treba sačekati da se plastična folija malo ohladi i tek onda skloni papir, kako se ne bi zalepio. Pod plastičnu foliju koja se spaja najbolje je podmetnuti čistu drvenu dasku, koja je ravna i nije farbana ili lakirana;
    – Na kraju po zemlji položiti plastična creva, sa ispustima, pripremljena za navodnjavanje, koja su prethodno spojena sa vodovodnim sistemom ili cisternom koja je postavljena u blizini plastenika (voditi računa u tom slučaju da se navodnjvanje vrši prirodnim padom).

kako napraviti plastenik

Vrste plastenika

Plastenici se po svojoj velični i kapacitetu dele na niske, poluvisoke i visoke.

  • Niski plastnici imaju visinu do 1 metra, tolika im je i širina, dok je dužina relativna i može da iznosi i do 10 pa i više metara. Pogodni su za proizvodnju rasada, kao i proizvodnju kupusa, krastavca, lubenice, dinje. Problem predstavlja često neujednačena temperatura, odnosno zbog oblika i zapremine nije moguće urediti sistem zagrevanja. Ovakav tip plastenika se po otpočinjanju lepog prolećnog vremena uklanja i omogućava biljkama da se razvijaju na otvorenom.
  • Poluvisoki plastenici su uglavnom zastupljeni u proizvodnji povrća za sopstvene potrebe. Visine su oko i nešto više od 2 metra, dok je širina između 4 i 5 metara. Dužina nije strogo precizirana i može da iznosi od 5 pa sve do 20 i više metara. Kod ovog tipa plastenika problem predstavlja ventilacija, posebno kada je reč o dužim objektima.
  • Visoki plastenici, pre svega namenjeni za intenzivnu proizvodnju gotovo svih vrsta povrća, kao i ukrasnog bilja, visoki su od 3 do 5 metara, širina im je oko 10 metara, a dužina i do 50 metara. Ovaj vid platenika ima bočnu ventilaciju, omogućava i opremanje odgovarajućeg sistema dogrevanja, odnosno omogućava obezbeđivanje adekvatne i konstantne temperature, kao i vlažnosti koja je neophodna za razvoj i uzgoj biljaka.

The post Kako napraviti plastenik appeared first on Kakopedija.

Kako prepoznati pravi med

$
0
0

I pored podataka koji ukazuju da je u poslednjih deset godina broj pčelinjih društava u Srbiji gotovo udvostručen u isto vreme se pojavljuju informacije da se na tržištu sve više pojavljuju falsifikati meda. Kako bi se zaštitili potrošači, prepoznali pravi prirodni pčelinji proizvodi i efikasno suzbilo tržište lažnog meda, Ministarstvo poljoprivrede Vlade R Srbije je decembra 2015. godine donelo Pravilnik o kvalitetu meda i drugih pčelinjih proizvoda (Službeni glansik Republike Srbije br. 101/15 od 08. decembra 2015. godine).

kako prepoznati pravi med

Prirodan i falsifikovan med

Pravilnikom je definisano da je med prirodna supstanca koju proizvode medonosne pčele i to preradom nektara biljaka, sokova sa živih delova biljaka ili sakupljanjem ekstrakta insekata koji sišu sokove sa živih delova biljaka, koje pčele sakupljaju, prerađuju, dehidriraju i odlažu u ćelije saća.

  • Falsifikovani med nastaje tako što se šećer rastvori u vodi i pomeša sa prirodnim medom. Drugi način je da proizvođači, koji ne vode mnogo računa ni o potrošačima, ali ni o pčelama, rastope šećer u vodi i takavu smesu (šećerni sirup) ostave pristupačnu pčelama, koje invertuju šećerni sirup i odlažu ga u ćelije saća. I pored toga što je prozvod pčela ne radi se o pravom medu, jer pčele nisu preradile prirodne sastojke već šećerni sirup.
  • Prirodni med bi u proseku trebalo da sadrži 17,7% vode; 34% grožđanog šećera; 40,5% voćnog šećera, 1,9% tršćanog šećera; 0,18 % pepela, dok ostalo čine belančevine, aromatična jedinjenja, organske kiseline, alkohol, dekstrini, koloidne supstance, hormoni, polen i vosak.

Kako otkriti da li je med prirodan ili veštački prilikom kupovine

  1. Da li je med koji je skladišten u tegle prirodan ili veštački najjednostavnije je prepoznati tako što se tegla prevrne naopačke i ukoliko je klobuk (mehur) vazduha, koji je bio na vrhu tegle jedinstven i postepeno prelazi na drugu stranu (dno tegle) onda je med prirodan.
  2. Ukoliko se med kupuje iz većih posuda (idealno je da je skladišten u posudama od metala koji ne oksidiše ili pocinkovanog lima), potrebno je uzeti drvenu kašiku zahvatiti med i sa visine od 20 do 30 cm okrenuti ga da curi u posudu. Ako se nit curenja ne prekida to je dokaz da je med takođe prirodan.
  3. Nauka i pčelari su odavno rešili pitanje da je med koji se vremenom kristališe prirodni med, mada je kod običnih potrošača to pitanje i do danas mnogima nejasno i stvara nedoumicu i nesigurnost prilikom kupovine meda.
    – Uzok kristalizacije meda nije manja količina vode nego veći procenat grožđanog šećera (glukoze) u odnosu na voćni šećer (fruktozu) i mali procenat dekstrina.
    – Sve vrste meda ne kristališu se istom brzinom. Med sakupljen od lipe, suncokreta, livadski i šumski med kristališe se brže od bagremovog meda.
    – Može se i kod prirodnog meda izazvati brža kristalizacija tako što se u tečan med, koji je mlad (nedavno vrcan), doda manja količina starog kristalizovanog meda.
    – Kristalizovan med se vraća u prvobitno stanje tako što se posuda u kojoj je med spusti u veću posudu u kojoj je topla voda, tako da se postepeno iz kristalizovanog vraća u prvobitno stanje, koje je jednostavnije i lakše za konzumaciju.

Kako proveriti već kupljeni med

  1. Manju količinu meda protrljati među prstima i ukoliko prsti nisu lepljivi radi se o pravom pčelinjem proizvodu
  2. Zreo med ne bi trebalo, ukoliko se stavi na papir brzo da napravi fleku sa druge strane, jer u sebi sadrži tačno onoliku količinu vlage koje su pčele dozvolile da med ima pre nego što su voskom zatvorile ćelije saća napunjene medom (Kada skladište med, pčele ne zatvaraju voskom odmah ćelije saća već čekaju određeno vreme dok med ne sazri, odnosno dok u njemu ne ostane idealna količa vlage da bi mogao da opstane za zimu i da ga koriste kao hranu)
  3. Prirodni i zreo med, kada se spusti u čašu vode, a idealno je da je voda mlaka, pada na dno i ostaje zalepljen za kašiku i tek prilikom mešanja počinje postepeno da se otapa (Idealno konzumiranje meda je upravo tako da se kašika meda razmuti u čaši mlake vode, jer tako med zadržava sva svojstva, a lakše se razmuti nego u hladnoj vodi. Treba izbegavati da se med stavlja u vruću vodu ili čajeve dok je tečnost pretopla)
  4. Ukoliko se manja količina prirodnog meda, recimo u supenoj kašici, izloži visokoj temperaturi ne bi trebalo da promeni boju, kao ni miris, kada počne da vri
  5. Kriška hleba, na kojoj je namazan prirodan med, posle kraćeg vremena postaće čvrsta, deluje kao da je dobila tanak sloj korice
  6. Prirodni med ima veću gustinu u odnosu na falsifikovani i iznosi oko 1,4 za razliku od falsifikovanog koja je oko 1,3. Jednostavno ukoliko se u posude iste zapremine stave prirodan, odnosno falsifikovan meda, posuda u kojoj je prirodan med mora da bude teža

The post Kako prepoznati pravi med appeared first on Kakopedija.


Kako spremiti spanać?

$
0
0

Možda ne tako omiljeno povrće kod najmanje dece ili mladih osoba, ali neopozivo zdravo i puno blagodeti, spanać (latinski naziv – Spinacia oleracea) spada u red biljaka koje imaju neprocenjive vrednosti za naš organizam.

Spanać čisti telo, poboljšava krvnu sliku i krvne sudove, rad srca, pospešuje probavu i hrani naše telo. Takođe, u prevenciji bolesti oka i rada oka, kao i očuvanju dobrog stanja organa vida, spanać je jedna od vodećih namirnica. U sebi sadrži, pored vitamina B i C, i Beta karoten, folate, magnezijum, vitamin K koji je neopozivo važan za naše kosti i koščanu strukturu, natrijum, bakar, jod, kobalt, mangan i fosfor.

kako spremiti spanac

Pravo izobilje i bogatstvo vitamina koje nam pomaže da budemo zdarviji, energičniji, spremniji za rad, koji čisti naš organizam i sve važne delove našeg tela. Još su u davnom 7. veku stanovnici Kine otkrili su blagodeti ovog povrća kada je dospeo iz Persije. Ipak, stanovnici Evrope u početku su bili sumnjičavi prema spanaću, sumnjajući u njegov pravi potencijal, pa su tek nakon nekog vremena krenuli da ga koriste u svojoj ishrani. Od onoga koji se kuva, daje bebama, pa sve do salate – spanać može biti izvrstan i kao salata ukoliko preko dodamo hladno ceđeno maslinovo ulje i preko narendamo parmezan.

Međutim, sve češće može se čuti kako je najlepši spanać onaj koji su pravile naše bake ili, ipak, onak koji smo jeli u menzama kao studenti. Postoje izvesne poteškoće prilikom pravljenja spanaća.

Neko se žali da je kiseo, neko da je izgubio boju ili da, jednostavno, nije ispao onakvim kakvim smo hteli da bude. Neminovna je činjenica da se ovo povrće prilikom barenja ili dinstanja skuplja – pa tako šerpa koja je cela bila ispunjena spanaćem, duplo će se smanjiti prilikom ovih procesa.

Kako spremiti spanać

Evo kako možete napraviti spanać, a da ostane ukusan, nepormenjen, i pre svega, pun svih vitamina i blagodeti zbog kojih je i najzdraviji za konzumiranje.

  1. Na samom početku, spanać je potrebno očistiti, oprati i staviti u šerpu u kojoj želite da ga kuvate.
  2. Dodajte malo vode, jedu čašu od 1,5dl, a potom jednu kašičicu (kafenu kašičicu) soli.
  3. Povremeno mešajte i kuvajte do 15 minuta, sve dok spanać ne postane taman.
  4. Kada se obari, potrebno je ostaviti da se ohladi, a nakon toga ga izvaditi iz šerpe i iseći ga na dasci za sečenje u sitne komade.
  5. U drugoj šerpi zagrejte ulje ili, ukoliko želite lepši ukus ili ne vodite stogog računa o ishrani, možete rastopiti puter, a potom dodati beli luk koji ste prethodno sitno iseckali. Potom, dodajte brašno, i sve to mešajte malo brže kako brašno i luk ne bi zagoreli. Zaprška treba da ima zlatastu boju, ali nikako ne sme biti tamnija.
  6. Potom, dodajte spanać u šerpu. Sve to izmešajte, a onda polako nalivajte mleko u šerpu do željene gustine ovog obroka. Ukoliko volite ređe spremljen spanać, dodajte više mleka, a ukoliko želite gušći, stavite manje mleka u šerpu za pripremu.
  7. Osim soli, kao i zaprške koja dolazi posle, nemojte dodavati nikakve druge začine nalik vegeti, začinu C ili bilo čemu drugom.

Spanać je najlepše služiti uz jaje, neko meso, kobasicu, uz drugo povrće ili neku vrstu šnicle.

The post Kako spremiti spanać? appeared first on Kakopedija.

Kako kupiti kriptovalute (Bitcoin, Ethereum) iz Srbije

$
0
0

Kriptovalute (Bitcoin, Ethereum itd..) su uzele veliki mah u celom svetu. Njihova popularnost je dostigla nivo u okviru kojeg je i običan građanin postao zainteresovan za kupovinu. Vrednost kriptovaluta je trenutno na najvećem nivou, ali vam niko ne može garantovati koliko će još vrednost rasti ili eventualno padati. Ono što je sigurno jeste da prostora za rast itekako ima i da za ulaganje u kriptovalute kupovinom sigurno još uvek nije kasno. Pre bilo koje kupovine, moj vam je savet da uložite samo onoliko koliko ste spremni da izgubite, a da to ne utiče na vaš život!

kako kupiti kriptovalute

A sada, krenimo sa uputstvom i objašnjenjem kako kupiti kriptovalute (Bitcoin, Ethereum) ako ste iz Srbije.

Iako je jedna od glavnih prednosti kriptovaluta u tome što ih može posedovati bilo ko na planeti Zemlji, vrtoglavi rast i vrednost su uticali na to da ih nije baš tako lako kupiti, pogotovo ako ste iz Srbije. Zato, pre kupovine, napominjemo da budete spremni na dosta stprljenja kao i na provizije koje idu i do 10% od uloženog!

Uvod u kupovinu kriptovaluta

Ukoliko želite da kupite Bitcoin kriptovalutu iz Srbije, najkraći mogući opis scenarija kupovine je:

  • Odabir menjačnice za Bitcoin ili druge kriptovalute
  • Depozit sredstava (novca u evrima ili dolarima) uplatom preko kreditne kartice ili Paypal-a
  • Razmena sredstava za kriptovalute (Bitcoin, Ethereum itd…)
  • Prebacivanje kriptovalute na sigurnije mesto (novčanik)

Ovo je bio kratak opis kupovine. A sada prelazimo na detaljan opis svakog od koraka u kupovini i na šta je bitno da obratite pažnju!

Odabir menjačnice za kupovinu kriptovaluta

Postoji veliki broj menjačnica preko kojih možete obaviti kupovinu i razmenu kriptovaluta. Sve menjačnice možemo podeliti na:

  • Keš menjačnice – U ovu grupu spadaju bankomati i trgovci.
    – U Srbiji su instalirali prvi bankomati preko kojih možete kupiti i prodati kriptovalute. Mana bankomata jeste što ih trenutno ima malo i često se dešava da nemaju Bitcoin na stanju za prodaju.
    – Sa druge strane, postoje sajtovi gde možete lično doći do trgovaca iz Srbije tj. grada u kojem živite, a koji će vam prodati kriptovalutu u zamenu za keš.
  • Internet menjačnice – U ovu grupu spadaju online sajtovi preko kojih možete kupiti kriptovalute tako što ćete uplatiti sredstva putem kreditne kartice ili Paypal-a.

Evo nekoliko faktora na koje morate obratiti pažnju prilikom odabira menjačnice i kupovine na njima:

  1. Privatnost. Ukoliko vam je bitna privatnost, odnosno ne želite da se otkrivaju informacije o vama prilikom kupovine, onda možete da zaboravite na online sajtove i kupovinu putem kartice ili Paypala. Naime, svi ovi sajtovi pre kupovine zahtevaju proces verifikacije vašeg identiteta što uključuje pružanje njima na uvid svih vaših ličnih informacija uključujući i skenirana lična dokumenta. Ovo je postala praksa i ne treba se ovoga plašiti jer svi tako funkcionišu, ali jednostavno možda će nekom ovo biti mukotrpno jer je proces spor, pa je dobro imati u vidu. U tom slučaju, najbolja opcija su keš menjačnice, odnosno kupovina preko bankomata ili lično preko trgovaca.
  2. Ograničenja. Ovo se odnosi samo na one koji žele da kupe veću količinu kriptovaluta odjednom. Naime, sve menjačnice imaju određene limite po kojima su dozvoljene samo određene količine kriptovaluta za kupovinu. Kako mi iz Srbije imamo slabiju platežnu moć, ovaj faktor verovatno neće predstavljati nikome problem prilikom kupovine.
  3. Brzina. Proces kupovine kriptovaluta može biti usporen i ne tako lak. Naime, kao što sam već napisao, online menjačnice će od vas pre kupovine prvo tražiti verifikaciju identita, a kako to može potrajati zbog ogromnog broja ljudi koji u poslednje vreme žele da obave kupovinu, ovo može potrajati i po nekoliko dana. Sa druge strane, kupovina preko bankomata ili preko trgovaca će biti najbrža jer odmah nakon predaje novca, kriptovalute bivaju poslate na vaš novčanik.
  4. Kurs za razmenu. Ne postoji zvaničan i fiksan kurs kriptovaluta. On zavisi od potražnje i ponude u zavisnosti od menjačnice do menjačnice. Najrelevantniji sajt gde možete pratiti prosečnu vrednost svih kriptovaluta je CoinMarketCap. Tu takođe, možete za svaku kriptovalutu videti na kojoj menjačnici je najbolje obaviti kupovinu (gde je najbolji kurs).
  5. Prevare. Potrebno je da budete jako obazrivi prilikom kupovine. Kao i svuda, veliki je broj mogućnosti za prevaru. Iz tog razloga jako je bitno da birate menjačnice koje imaju najveće poverenje, a koje je najlakše utvrditi po broju ukupne vrednosti transakcija koju je neka menjačnica do sada obavila. Međutim, ovde moram napomenuti da je jako bitno da svoje kriptovalute ne čuvate na duže staze u okviru menjačnica. Najbolje bi bilo nakon kupovine da ih prebacite na svoj novčanik (o ovome ću pisati u odvojenom poglavlju).
  6. Provizije. Svaka menjačnica ima svoju proviziju i jako je bitno proveriti tačno kolika je provizija pre kupovine, jer ona može biti značajno velika. Provizija uglavnom postoji za svaki korak kupovine, a to je: prilikom uplate vaših sredstava, prilikom razmene sredstava za kriptovalute, kao i prilikom prebacivanja kriptovalute na vaš novčanik.

Često postavljena pitanja i odgovori:

  • Kada je pravo vreme za kupovinu kriptovaluta?
    Kao i sa bilo kojim tržište, niko vam ovo ne može reći sa sigurnošću. Bitcoin-om se trguje svake sekunde i cena se vrtoglavo menja iz časa u čas.
  • Zbog čega je kupovina Bitcoina i ostalih valuta težak i dug proces?
    Sam proces kupovine Bitcoina nije problem. On je relativno brz i lak. Problem je u tome što su menjačnice uvele stroga pravila koja zahtevaju verifikaciju identiteta, a to može da potraje i po nekoliko dana. Ova verifikacija se radi jer menjačnice imaju potrebu da ostanu čiste pred lokalnim zakonima.
  • Da li je moguće prodati Bitcoin?
    Da, naravno. Postoje menjačnice koje će otkupiti Bitcoin od vas, uz određenu proviziju naravno. O ovome ću pisati u nekom drugom članku.
  • Zašto je potrebno da skeniram svoja lična dokumenta i priložim ih menjačnicama?
    Ovo je zbog zakona zemalja u okviru kojih posluju menjačnice. Nažalost, ovo se ne može zaobići.
  • Da li bilo ko može kupiti Bitcoin?
    U najvećem broju zemalja na svetu dozvoljena je kupovina Bitcoin-a. Kod nas, u Srbiji, ne postoji nijedan zakon niti pravilnik o ovom pitanju, tako da ne postoji ni razlog zašto ga ne bismo mogli koristiti.
  • Da li je moguće kupiti delove jednog Bitcoina?
    Naravno! Svaki bitcoin je deljiv na 8 decimala, što znači da ga je moguće podeliti na 100.000.000 delova. Jedan takav deo se naziva Satoshi (0.00000001 BTC) i to je osnovna i najmanja jedinica Bitcoin-a. U zavisnosti od menjačnice do menjačnice, možete kupiti i samo $5 vrednosti Bitcoin-a.
  • Da li je bolje rudariti ili kupovati Bitcoin?
    Pre mnogo godina bilo je jako jednostavno i lako rudariti Bitcoin sa svog računara od kuće. Danas, nažalost ovo je moguće samo ukoliko posedujete ekstremno skupe super računare. Težina rudarenja je postala toliko velika da je neisplativo rudariti.
  • Da li mi je potreban Bitcoin nalog pre kupovine?
    Bitcoin ne iziskuje i ne nudi mogućnost kreiranja naloga. Umesto toga, postoje digitalni novčanici koji vam omogućuju da čuvate Bitcoin i ostale kriptovalute. O novčanicima sledi objašnjenje ispod.
  • Zašto bi neko uopšte kupovao Bitcoin i ostale kriptovalute?
    Postoji više razloga:
    1. Mnogi kupuju Bitcoin kako bi ga ostavili sa strane i čekali da njegova vrednost znatno poraste i tako zarade.
    2. Mnogi ljudi kupuju Bitcoin kako bi ga najjeftinije poslali svojim rođacima u inostranstvu. Trenutno, ovo je jedan od najjeftinijih načina za ovakve potrebe ukoliko se radi o velikim iznosima.
    3. Neki ljudi kupuju Bitcoin kako bi mogli da kupuju određene stvari preko interneta. Mnogo kompanije na zapadu i istoku su omogućile Bitcoin kao sredstvo plaćanja (Microsoft, Dell, Newegg itd..).
    4. Profesionalci u trgovanju vrednostima kupuju Bitcoin kako bi mogli da trguju 24 sata dnevno. Za razliku od ostalih berzi koje rade samo u određeno vreme, Bitcoin je savršen jer je sa njim moguće trgovati 24/7.
  • Šta se dešava kada kupim Bitcoin?
    Bitcoin je zapravo samo niz skrivenih digitalnih kodova. Kada kupite Bitcoin, vi od prodavca dobijate nisku kodova koja ima određenu vrednost i samo vi imate pristup toj vrednosti.
  • Da li je Bitcoin legalan?
    Da, u većini zemalja Bitcoin je apsolutno legalan.

Vaš kripto novčanik – osnova za kupovinu kriptovalute

Kripto ili Bitcoin novčanik je prvi korak u kupovini Bitcoin-a. Zašto? Bez novčanika ne možete apsolutno ništa da uradite u vezi sa Bitcoin-om. Gledajte na novčanik kao na neki vid internet naloga ili tekućeg računa koji imate u banci.

Kripto novčanici sadrže privatne ključeve odnosno sigurnosne šifre koje vam omogućuju da manipulišete sa novčanikom i sredstvima u novčaniku. Svaki novčanik generiše vašu javnu adresu koja je vezana za određenu kripto valutu. Ova adresa je jedinstvena i ovu adresu ćete koristiti kada budete želeli da primate od nekoga pare (recimo kada kupite kriptovalute u menjačnici, menjačnica će vam slati valutu preko te adrese). Za pristup novčaniku ćete generisati sigurnosnu šifru, koju ćete samo vi znati. Postoji mogućnost da je sačuvate na svom računaru, u nekom fajlu, ili da je odštampate na papiru.

Postoji nekoliko vrsta digitalnih kripto novčanika:

  • Fizički (Hardware) novčanici – u pitanju su mali uređaju poput USB stikova. Njihova namena je isključivo da služe kao vaš novčanih za kriptovalute. Da bi radili, potrebno je da budu povezani na računar, najčešće preko USB port-a. Najpopularniji su: Ledger Nano S, KeepKey i Trezor. Nešto više o njima ću napisati u odvojenom članku. Ono što je bitno za ovu vrstu novčanika jeste da predstavljaju dobar izbor kada je sigurnost u pitanju. Laki su za korišćenje. Jedina mana je što je potrebno kupiti ih. Preporučuju se kod čuvanja većih vrednosti kriptovaluta u novčaniku. Sigurnosne šifre se čuvaju u okviru samog novčanika pa zato samo vlasnik može da ima pristup novčaniku ukoliko zna lozinku za otključavanje sigurnosne šifre.
  • Internet novčanici – u pitanju su novčanici tj. aplikacije koje rade na kompjuterima, telefonima ili tabletima. Veoma su jednostavni za korišćenje i preporučuju se kada želite da čuvate manje vrednosti kriptovaluta u novčaniku. Sigurnosna šifra se čuva na uređaju preko kojeg radi novčanik, pa se zato ovaj novčanik ne smatra 100% sigurnim.

Za više informacija, napisali smo detaljno uputstvo na temu kako da otvorite Bitcoin digitalni novčanik, kao i listu najpopularnijih.

Koji novčanik da koristite?

Ukoliko investirate veću količinu novca u kupovinu kriptovaluta, i želite da ih čuvate na duže staze, onda su fizički novčanici pravi izbor za vas. U suprotnom, ukoliko želite da trgujete sa kriptovalutama, onda će internet novčanici zadovoljiti vaše potrebe.

Ovde moram da napomenem da obavezno pravite razliku između internet novčanika i internet menjačnica. U okviru i jednih i drugih je moguće da imate svoje kriptovalute, ali one su mnogo bezbednije u vašim novčanicima. Menjačnice su rizične jer vam niko ne može garantovati da će iz nekog političkog razloga ili više sile biti ugašene. A samim tim će i vaše kriptovalute nestati.

Još jedna napomena. U ovom momentu postoji više od 1000 dostupnih kriptovaluta na tržištu, pored Bitcoina i Ethereuma koji su najpopularniji. Ono što je bitno da svaki novčanik ne pruža mogućnost čuvanja svake kriptovalute. Tako ćete u zavisnosti od novčanika biti u mogućnosti da u okviru jednog čuvate samo jednu ili više određenih kriptovaluta.

1. Kupovina kriptovaluta kreditnom ili debitnom karticom iz Srbije

Kupovina kriptovaluta kreditnim ili debitnim karticama je jedan od najpopularnijih načina kupovine na internetu. Razlog za to je jednostavnost kupovine, odnosno šta sve možete obaviti sa svog računara pod uslovom da imate sredstva na svom bankovnom računu.

Prednosti kupovine karticom:

  • Plaćanje kreditnim karticama postao je uobičajen način kupovine preko interneta.
  • Prebacivanje kriptovalute je trenutno nakon obavljene kupovine.

Mane kupovine karticom:

  • Velike provizije. Nažalost, provizije za ovaj vid kupovine se kreću od 5 do 10% u zavisnosti od menjačnice. Nešto niža provizija je za transfer novca preko banke, ali nažalost ova opcija nije mnogo korišćena kod nas, tj. nije nam dostupna iz Srbije.
  • Privatnost. Vaša identifikacija će biti neophodna prilikom kupovine karticom.

Postoji nekoliko najpoznatijih sajtova-menjačnica putem kojih možete obaviti kupovinu karticom. Ja ću vam u ovom tekstu opisati procedure samo za one koji trenutno rade za ljude sa naših prostora.

1.1. Kupovina kriptovaluta karticom preko sajta CoinMama

CoinMama je bitcoin menjačnica koja omogućava kupovinu kreditnom ili debitnom karticom.

Trenutna provizija je oko 5-6% na svaku transakciju kupovine. Moguća je kupovina bitcoina u vrednosti do $5000 dnevno ili $20000 mesečno.

Pre kupovine je potrebno izvršiti verifikaciju popunjavanjem ličnih podataka, kao i slanjem slika vas i vaših dokumenata (lična karta ili pasoš ili itd..). Na verifikaciju je potrebno sačekati i po nekoliko dana, a nakon toga možete izvrišiti kupovinu brzo nakon čega će vam Bitcoin biti trenutno dostupan.

Korak po korak uputstvo za kupovine preko sajta CoinMama

  1. Otvorite svoj novi nalog na sajtu CoinMama.com. Za ovaj korak će vam biti potrebna email adresa, kao i verifkacija email adrese.
  2. Nakon što otvorite nalog, potrebno je da se ulogujete i započnete proces verifikacije identiteta. U prvom koraku ćete uneti svoje lične podatke:
    coinmama 1Unesite podatke i nastavite ka sledećem koraku.
  3. U sledećem koraku od vas će se tražiti da unesete dokaz o svom identitetu u vidu slike pasoša ili lične karte kao i selfi na kome se vidi da vi držite pasoš kao i da aplicirate za njihov sajt. Ovaj proces je „najteži“ i svakako najčudniji, ali ukoliko želite da kupite kriptovalutu na ovaj način, nemate drugog izbora:
    coinmama 2Nakon slanja dokumenata, potrebno je da sačekate da oni budu pregledani i da vam odobre nalog. Na njihovom sajtu piše da su trenutno u zastoju sa verifikacijom, ali meni su verifikovali nalog posle manje od sat vremena. Verifikacijom ćete dobiti mogućnost kupovine kriptovaluta (Bitcoin i Ethereum) u vrednosti od $10000.
  4. Kada vam je nalog verifikovan, potrebno je još samo da odradite kupovinu. Trenutno postoji mogućnost kupovine Bitcoin i Ethereum kriptovalute. Shodno izboru, kliknite na „Buy Bitcoin“ ili „Buy Ether“. Bićete preusmereni na stranu gde će vam biti ponuđeno da izaberete količinu kriptovalute i vrednos:
    coinmama 3
  5. Nakon što ste izabrali količinu kriptovalute bićete preusmereni na stranu gde je potrebno da izaberete način plaćanja:
    coinmama 4
  6. U sledećem koraku će biti potrebno da unesete svoju Bitcoin/Ethereum privatnu adresu (novčanik) na koji će vam biti poslata kriptovaluta:
    coinmama 5
  7. Zatim je potrebno da unesete svoje podatke za proces kupovine:
    coinmama 6
  8. A nakon toga i podatke sa vaše kreditne kartice:
    coinmama 7
  9. U sledećem koraku od vas će se tražiti da verifikujete kupovinu unosom vašeg broja mobilnog telefona na koji će stići verifikacioni kod koji je potrebno da unesete:
    coinmama 8
  10. Potrebno je još samo da sačekate kratko vreme da vaša transakcija bude proknjižena:
    coinmama 9
  11. Kada sve bude potvrđeno, dobićete potvrdu u vidu poruke na vašu email adresu da je transakcija obavljena i da će kriptovaluta biti dostupna na vašem novčaniku u najkrećem roku. Ovaj period ne zavisi do menjačnice, već do same kriptovalute, jer je potrebno da transakcija bude potvrđena u blockchain-u kako bi se završio transfer (najčešće 20-30 minuta).

To bi bilo to. Proces kupovine je dugačak i u nekim koracima ne tako lak, ali ipak moguć! Čestitamo, kupili ste svoju prvu kriptovalutu.

Pitanja i odgovori:

  • Da li postoje i koji su rizici u kupovini uz pomoć kartica?
    Niko vam ne može garantovati 100% sigurnost. Morate sami oceniti da li želite uploviti u ovaj posao koji sam po sebi nosi određene rizike. Svaki korak je bitan, od odabira menjačnice do odabira novčanika. Gledajte da uvek pročitate komentare za bilo koga sa kim planirate da saradjujete i poverite svoje digitalne vrednosti.
  • Koje su prednosti i nedostaci u ovakvoj kupovini?
    Ovo je jedan od najlakših načina svakako. A i najbržih. Nedostatak je što provizije nisu zanemarljive, a i postoje početne poteškoće dok se ne upoznate sa celim sistemom i kako on funkcioniše.
  • Da li je sigurno da čuvam kriptovalute na sajtovima menjačnica?
    Na duže staze ovo se nikako ne preporučuje. Menjačnice su jako korisne i neizbežne ukoliko želite da trgujete različitim valutama. Ali čim ste sigurni da želite da ostavite određenu kriptovalutu na duže vreme da miruje, potrebno je da je odmah prebacite na sigurnije mesto, a to je lični digitalni novčanik.
  • Da li mogu da kupim druge kriptovalute sa ovom metodom?
    Trenutno CoinMama dozvoljava kupovinu samo Bitcoin-a i Ethereuma. Ove valute su glavne na tržištu i biće vam sasvim dovoljne za početak, jer ćete sa njima na bilo kojoj menjačnici moći da ih zamenite za druge kriptovalute.
  • Zbog čega moram da kupim Bitcoin ili Ethereum da bih došao do drugih kriptovaluta?
    Zato što su ovo najjače i najjzastupljenije valute. Nalaze se u apsolutno svim menjačnicama.

2. Kupovina kriptovaluta Paypalom iz Srbije

U ovom trenutku apsolutno nigde ne postoji opcija direktne kupovine kriptovalute Paypalom. Ovo je iz razloga jer Paypal ima striktna pravila pod kojima je prodavcima zabranjeno da prodaju kriptovalute za Paypal. Ipak, postoji nekoliko prečica pomoću kojih je ipak moguće kupiti kriptovalutu Paypalom. Imajte na umu da su provizije za ovakvu kupovinu možda i najveće jer postoje dodatni koraci u kupovini i razmene zbog kojih se provizija povećava.

Tako, ukoliko slično kao i ja imate nešto viška sredstava na Paypal-u i želite da ih uložite u kriptovalute, onda je opisano uputstvo ispod pravo rešenje za vas. Napominjem, da provizija može dostići i 12% od uloženog novca.

2.1. Kupovina kriptovalute (Bitcoin) Paypalom preko sajta VirWox

Kao što sam već napomenuo, kupovina kriptovaluta Paypalom nije lak proces. Ipak, u koracima ispod objasniću vam kako da kupite Bitcoin preko sajta VirWox.

VirWox je trenutno najlakši i najjednostavniji način da razmenite svoja sredstva sa PayPala u Bitcoin.

Tehnički gledano, VirWox uopšte nije menjačnica za Bitcoin niti bilo koju drugu kriptovalutu. Primarna svrha ovog sajta jeste trgovina digitalnog novca koji se koristi u virtuelnoj igrici Second Life. Valuta tog digatalnog novca se zove Second Life Lindens.

Cilj korišćenja ovog sajta jeste da preko njega kupite Second Life Lindens valutu i da je odmah konvertujete u Bitcoin valutu, a zatim odmah prebacite na svoj Bitcoin novčanik.

Možda zvuči komplikovano, ali je proces veoma jednostavan i brz. Jedina mana je što će vas provizija izaći oko 10% i što postoje određeni limiti za nove naloge. Svaki novi nalog prolazi kroz kratak period provere. U tom periodu biće vam omogućeno da deponujete samo $90 dnevno ili $270 mesečno na svoj VirWox nalog preko Paypala. Ovaj limit se znatno povećava 10 dana nakon vaše prve Paypal uplate:
virwox 1A evo i detaljnog uputstvo kako da kupite Bitcoin preko ovog sajta:

  1. Otvorite novi nalog na sajtu VirWox. Na sajtu kliknite na „Not registered yet“:
    virwox 2
  2. Na novootvorenoj strani unesite podatke potrebne za kreiranje novog naloga. Nemojte da vas zbuni sekcija za linkovanja Avatara. To ostavite prazno:
    virwox 3
  3. Proverite svoj email. Vaš nalog je kreiran i vaša privremena šifra je poslata na vaš email. Napominjem da je u pitanju privremena šifra i da je potrebno odmah promeniti, jer će vam u suprotnom nalog biti obrisan nakon 24 časa.
    virwox 4
  4. Promena šifre. Čim se ulogujete na vaš novi nalog, promenite šifru tako što ćete otvoriti stranicu za podešavanja klikom na link „Settings“ u meniju:
    virwox 5
  5. Upišite svoju novu šifru:
    virwox 6
  6. Nakon promene šifre možete otvoriti stranicu preko koje ćete uraditi svoj prvi transfer sredstava sa Paypala. Potrebno je da kliknete na link „Deposit“ u okviru menija:
    virwox 7
  7. Na stranici za depozit sredstava, skrolujte ka dole dok ne nađete sekciju vezanu za Paypal. Tu unesite iznos koji želite da uplatite i kliknite na dugme:
    virwox 8
  8. Zatim je potrebno da se logujete na Paypal i potvrdite uplatu. Proveriti da li se pojavio onaj iznos koji ste uneli u prethodnom koraku, tj. iznos koji želite da uplatite:
    virwox 9
  9. Proverite svoju uplatu na sajtu. Ako ste uspešno završili proces uplate preko Paypala, bićete preusmereni na svoj VirWox nalog. Tamo bi trebalo da se pojavi iznos koji ste uplatili. Imajte u vidu da će taj iznos biti nešto manji od onoga što ste uplatili zbog provizije Paypala od 2.9% + $0.3. Zatim kliknite na link u meniju „USD/SLL“ ili „EUR/SLL“ u zavisnosti od valute koju ste uplatili:
    virwox 10
  10. Razmenite sredstva za valutu Second Life Lindens. Kao što sam već napomenuo, potrebno je da prvo svoja sredstva u valuti zamenite za valutu Second Life Lindens. To ćete uraditi tako što ćete na ovoj strani uneti iznos koji želite da razmenite:
    virwox 11Kliknite na „Next“ i završite proces kupovine.
  11. Nakon što ste ovo obavili pojaviće vam se kupljeni iznos virtuelnog SSL novca na nalogu. Sada je potrebno njega zameniti za Bitcoine, tako što ćete posetiti stranicu za razmenu klikom na link „BTC/SLL“ iz menija:
    virwox 12
  12. Razmenite Second Life Lindens (SLL) za Bitcoin-e. Jednostavno unesite iznos Lindensa koji želite da zamenite i kliknite na „Next“:
    virwox 13
  13. Nakon završetka ove razmene, došli ste skoro do kraja. Tačnije, uspešno ste došli do svojih prvih Bitcoin decimala koji će se pojaviti u sredstvima na nalogu:
    virwox 14
  14. Ostalo je još samo da izvršite transfer Bitcoin-a sa vašeg VirWox naloga na Vaš Bitcoin novčanik. Ovo ćete uraditi tako što ćete posetiti stranicu klikom na link „Withdraw“ i pratiti uputstva za transfer. Potrebno je da uneste svoju Bitcoin adresu i potvrdite transfer. Imajte na umu da ćete morati da sečekate 2-4 dana za prvi transfer Bitcoin-a zbog verifikacije naloga. Svaki sledeći transfer će biti trenutan.

Pitanja i odgovori:

  • Da li je kupovina Bitcoina preko sajta VirWox najbrži i najbolji način?
    Da, u ovom momentu jeste. Obzirom na sve poteškoće koje postoje prilikom kupovine kriptovaluta i obzirom na činjenicu da Paypal ne dozvoljava direktnu kupovinu, ovo je sigurno trenutno najbolji metod koji možete koristiti.
  • Da li je VirWox siguran izbor za ovakvu kupovinu?
    Nažalost, niko vam neće garantovati da nećete imati problema u ovoj metodi kupovine. Postoje razni komentari i priče. Ja sam napisao ovaj tutorijal zato što sam lično probao i do sada uspešno razmenio oko 500 evra sa Paypal-a na svoj Bitcoin novčanik.
  • Da li je moguće prodati Bitcoin za Paypal?
    Trenutno, ono što ja znam jeste da sajt CoinBase nudi ovu opciju uz proviziju od 3.75%. Nažalost, ova opcija je trenutno dostupna samo stanovnicima USA i nekim zemljama Evrope. Srbije naravno tu nema.
  • Da li je moguće kupiti druge kriptovalute ovom metodom?
    Naravno da jeste. Bitcoin je osnovna valuta uz Ethereum koji ćete koristiti za kupovinu drugih valuta. Nakon što imate svoj prvi Bitcoin iznos vrlo lako ćete ga razmeniti u online menjačnicama za druge valute (o ovom procesu ću pisati nekom drugom prilikom).

 

The post Kako kupiti kriptovalute (Bitcoin, Ethereum) iz Srbije appeared first on Kakopedija.

Kako očistiti peglu

$
0
0

Pre nego što krenemo sa korišćenjem pegla kako bismo svoju odeću doveli do granica savršenog, postavlja se pitanje kako sprečiti da se pegla uprlja, da se stvori kamenac ili druge fleke, i kako da je očistimo kada se stvori problem sa istim. Pre svega, važno je dobro pročitati uputstvo za korišćenje pegle i pridržavati se pravila koja proizvođač preporučuje. U daljem tekstu, osvrnućemo se na probleme čišćenja i rešavanje problema koji se stvaraju na samoj ploči pegle.

kako ocistiti peglu

Saveti za prevenciju stvaranja mrlja na pegli

  1. Kada ispeglate željenu stvar, vrlo je važno da iz pegle koja je na paru ispraznite vodu. Ali, pre svega, uvek vodu u peglu nalijte prema uputstvima.
  2. Nakon svakog peglanja, treba očistiti ploču kako se na njoj ne bi stvarale fleke, mrlje, kako bi se očistili ostaci koji bi mogli da naštete njenu dalju upotrebu.
  3. Iako savremene pegle imaju filtere koji pročišćuju vodu pa se ne mora koristiti isključivo destilovana voda, važno je napomenuti da se pegla uvek prazni kako se kamenac ne bi stvarao.
  4. Preporučljivo je pratiti uputstva proizvođača, pa je tako na istom najbolje naznačeno kako treba nalivati vodu, prazniti vodu, kako treba čistiti peglu i održati je što duže funkcionalnom.

Čišćenje pegle sa sirćetom

Ukoliko dođe do stvaranja kamenca, postoje načini da se on očisti i ukloni sa pegle uz pomoć sirćeta i soli:

  1. Nakon završetka peglanja, isključite peglu iz struje, da ne biste došli u kontakt sa isparavanjem i da ne biste oštetili disanje, stavite hirušku masku na lice i napravite rastvor od soli i sirćeta koji će biti raspoređeni u jednakim količinama. Ovaj rastvor potrebno je zagrejati dok se so ne rastopi potpuno.
  2. Napunite ¾ pegle rastvorom koji ste napravili, lagano promućkajte kako bi se tečnost rasporedila po pregradi.
  3. Kada se tečnost rasporedi, pritiskajući dugme predviđeno za izlazak pare, svu tečnost ispraznite iz pegle.
  4. Nakon toga napunite peglu opet nekoliko puta, promućkajte sadržaj, pa ga potom opet ispraznite.
  5. Nakon peglanja najbolje je da odmah očistite peglu dok je još topla. Ne preporučuje se da koristite nikakve oštre predmete, predmete koji mogu oštetiti peglu ili izgrebati ploču.

Čišćenje pegle sa pastom za zube

Valja znati i ostale metode prevencije i čišćenja pegle. Jedan od njih jeste da očistite peglu pastom za zube:

  1. Pastu za zube nanesite na krpu, istrljate ploču.
  2. Potom očistite peglu vlažnom pa suvom krpom.
  3. Ukoliko je potrebno, postupak slobodno ponovite nekoliko puta.
  4. Takođe, dok je pegla još topla nakon peglanja, možete preko ploče proći krpom koja je vlažna ili istrljati ploču folijom od aluminijuma.
  5. Olovo može pomoći prilikom čišćenja, pa tako nakapajte na novinski papir nekoliko kapi ulja od neke biljke, istrljate je, a nakon toga ploču očistite čistom krpom.
  6. Ukoliko ostanu tragovi od sintetičkih materijala na pegli, teže ćete je skinuti, pa je potrebno da budete uporni. Očistite je pastom, a potom možete očistiti ploču i sodom bikarbonom.
  7. Ukoliko ostane deo nekog materijala na ploči od pegle, najbolje ćete je skinuti ukoliko prevučete krpu preko materijala od  pamuka, koji je prethodno navlažen.
  8. Ukoliko, ipak, materijal niste skinuli na ovaj način, pomešajte pastu za zube i sodu bikarbonu i istrljajte. Na ovaj način, trebalo bi da se skine sve što se nalazi na ploči.
  9. Ukoliko ništa od prethodnog niste probali ili nije uspelo, postoji još jedna metoda, a to je putem soli. Zrna soli, svejedno da li su sitnija ili krupnija, pospite na krpu i slobodno peglajte preko soli koju ste prethodno posuli na materijal. So će ostati na ploči, ali će takođe pomoći da se pegla očisti od svega što je ostalo na njenoj ploči.

Čišćenje pegle od mrlja uz pomoć novinske hartije

  1. Kada primetite da se mrlja napravila, nemojte nikako prelaziti preko tkanine koju peglate. Ono što vam je najbolje da učinite u tom trenutku jeste da uzmete list novinske hartije, postavite je na dasku ili površinu na kojoj peglate i što snažnije pritisnete peglu i pređete preko hartije.
  2. Ako vam je jednostavnije, isti postupak možete uraditi i bez novinske hartije, ali je onda potrebno da peglom snažno pređete preko ivice daske za peglanje.
  3. Nemojte zanemariti mrlje, jer to znači da temperatura koju ste podesili ne odgovara materijalu tkanine koju peglate i možete samo napraviti dodatni problem – povećati broj mrlja na pegli ili napraviti rupu na tkanini.
  4. Ovako možete očistiti peglu i ako su se mrlje stvorile ranije, samo je neophodno da pre toga zagrejete peglu.
  5. Umesto novinske hartije možete koristiti i staru krpu ili peškir, samo je malo pre toga nakvasite. Ipak mislim da je s novinom najbezbolnije.

Čišćenje pegle uz pomoć kuhinjske soli i stare krpe

Još jedan način da uklonite mrlje sa pegle jeste da to učinite uz pomoć kuhinjske soli i mekane stare krpe.

  1. Presavijte krpu i sipajte so na jednu stranu, drugom stranom krpe prekrijte so.
  2. Zagrejte peglu i polako i opet, što snažnije prelazite preko krpe.
  3. So u krpi će se usitniti, a mrlje će s pegle nestati.
  4. Moram da napomenem da ne očekujete magiju za trideset sekundi, potrebno je da prođe nekoliko minuta, kako bi postupak bio uspešan.

Čišćenje pegle sirćetom i sodom bikarbonom

Ako želite da uklonite mrlje sa pegle dok je ona hladna, to možete učiniti na više načina.

  1. Jedan od njih je da razmutite sirće i sodu bikarbonu (recimo kašičica sode i kašičica sirćeta) i da starom četkicom za zube trtljate mrlje na pegli.
  2. Posle toga samo prebrišite peglu vlažnom, pa suvom krpom.
  3. Pasta za zube takođe može pomoći. Nanesite tanak sloj paste preko mrlja, ali samo preko mrlja (napominjem da nije potrebno namazati celu površinu grejne ploče pastom, kao ni sodom bikarbonom i sirćetom) ostavite da odstoji, što duže, to bolje, neka bude makar pola sata i ona obrišite, ponovo vlažnom, pa suvom krvom.
  4. Neophodno je da malo jače pritisnete vlažnu krpu dok prelazite preko mrlja.
  5. Ako se iz prvog puta mrlje ne otklone u potpunosti, možete ponavljati postupak dok ih se u potpunosti rešite.

Najteže je ukloniti mrlje od sintetičkih tkanina, jer se zalepe i stvara se plastični sloj. Budite uporni. Postupke možete kombinovati i ponavljati. Vodite računa samo za koji trik pegla treba da bude topla, a za koji hladna. Ako u otklanjanju mrlja ne pomogne ni jedan od prethodnih saveta, najbolje je da u prodavnici kupite neku univerzalnu pastu ili pastu za domaćinstvo sa prirodnim sastojcima. Nanesite malo paste na mrlju, ostavite neko vreme da odstoji i obrišite prvo vlažnom, pa suvom krpom i tako nekoliko putra dok mrlje ne nestanu.

U cilju prevencije prljavštine, fleka, kamenca ili bilo kojeg drugog vida naslaga koje se mogu naći na ploči ovog aparata, pročitajte uputstvo i savete proizvođača od kojeg ste kupili peglu, pa ćete tako biti sigurni da neće doći do velikih oštećenja ili disfunkcije pegle.

The post Kako očistiti peglu appeared first on Kakopedija.

Kako otvoriti Bitcoin digitalni novčanik

$
0
0

Nakon članka u kojem smo opisali kako kupiti kriptovalute (Bitcoin i Ethereum), objavljujemo i detaljno uputstvo kako da za sebe odaberete najbolji digitalni Bitcoin novčanik. Pre uputstva, imajte na umu da postoji više vrsta Bitcoin digitalnih novčanika i da trenutno ne postoji ona vrsta koja je idealna za svakog i svaku upotrebu. Zato je potrebno da sagledate sve opcije i odaberete onu koja najviše odgovara vašim potrebama.

bitcoin digitalni wallet

Šta je Bitcoin novčanik?

Bitcoin digitalni novčanik je prvi korak u korišćenju Bitcoin kriptovalute. Bez novčanika, nećete biti u mogućnosti da primite, čuvate ili trošite Bitcoin kriptovalutu.

Na Bitcoin novčanik možete gledati kao na vašu vezu sa Bitcoin mrežom, slično kao što funkcioniše vaš tekući račun u bankovnom sistemu.

Bitcoin novčanik sadrži privatni ključ, odnosno šifru, koja vam omogućava da mu pristupite i radite sa njim. Zbog toga je jako bitno da vodite računa o svom privatnom ključu, jer pristup njemu ne bi trebao niko da ima zbog moguće zloupotrebe. Bitcoin šifru generišete prilikom otvaranja Bitcoin novčanika.

Pored privatnog ključa, Bitcoin novčanik sadrži adresu. Bitcoin adresa je zapravo jedinsteni broj vašeg novčanika i predstavlja reciprocitet vašem broju tekućeg računa kod banaka. Adresa služi kako biste primali novac od drugih ljudi ili menjačnica na kojima ste kupili Bitcoin. Bitcoin adresu generišete iz svog novčanika. Određeni novčanici vam omogućuju da imate više od jedne adrese za primanje novca.

Procedura za primanje Bitcoin kriptovalute u novčanik je jednostavna. Nakon što ste kupili Bitcoin u online menjačnici, berzi ili od drugih ljudi, potrebno je da u okviru menjačnice inicirate transfer na vašu Bitcoin adresu. Imajte na umu da je nakon inicijalizacije transfera, potrebno određeno vreme (često znaje da potraje), dok se Bitcoin ne prebaci sa jedne adrese (novčanika) na drugi. Ovo je iz razloga jer je potrebno da transakcija bude potvrđena od strane više korisnika (rudara) u okviru Bitcoin mreže. Svaki „rudar“ dobija proviziju za ovu vrstu posla i obzirom na ogroman broj transakcija u ovom momentu, ovo zna da potraje. Napomena: U najavi je nova tehnologija (Lightning Network) koja će biti implementirana u Bitcoin mrežu kako bi se transakcije obavljale velikom brzinom.

Koje vrste Bitcoin novčanika postoje?

  1. Online (internet):
    • Web novčanici – pristup putem pretraživača (Chrome, Firefox itd..) i uz pomoć korisničkog imena i šifre.
  2. Offline:
    • Desktop novčanici – pristup putem računara.
    • Mobilni novčanici – pristup putem mobilnih telefona.
  3. Hardverski:
    • Fizički USB novčanici.

A koji novčanik da odaberem? Iskreno, ne možete očekivati da neko o ovome odluči umesto vas. Svaki novčanik ima svoje prednosti i mane. Potrebno je da sagledate sve mogućnosti i odlučite u zavisnosti od Vaših potreba. U svakom slučaju, nemojte komplikovati. Ako budete vodili računa o svojim šiframa tj. privatnim ključevima, nećete imati razloga za brigu. Moj savet je da ukoliko ste početnici, za početak izabereti neki online, mobilni ili desktop novčanik. Ukoliko ste iskusni i posedujete veće količine kripto valuta koje želite da čuvate na duže staze, onda je svakako izbor na nekom od hardverskih novčanika.

Kako otvoriti Bitcoin novčanik

Obzirom da postoji veliki broj različitih Bitcoin novčanika nismo u mogućnosti da za svaki ponaosob napišemo uputstvo za kreiranje. Ono što je bitno jeste da je procedura za otvaranje manje više kod svih slična. Kada otvorite svoj prvi Bitcoin novčanik imaćete dovoljno iskustva da samostalno otvorite novi na nekoj drugoj platformi.

Takođe, bitno je napomenuti da su sve vrste novčanika (osim hardverskih) besplatne za otvaranje. Hardverske novčanike morate kupiti.

U ovom članku ćemo objasniti proceduru za otvaranje novčanika na jednoj od najpopularnijih platformi Blockchain.info. Ova platforma vam omogućava da pristupite svom novčaniku preko pretraživača ili mobilnih aplikacija (Android i iOS):

  1. Posetite Blockchain.info sajt. Kada prvi put posetite sajt, obavezno ga sačuvajte u svoje favorite i uvek kada ga ponovo posetite vodite računa da ste zaista na pravoj adresi. Naime, postoje lažni sajtovi koji imitiraju pravi sajt (tzv. phishing sajtovi), a sve sa ciljom da ukradu vaše korisničke podatke sa kojim pristupate svom Bitcoin novčaniku. Iz tog razloga obavezno obratite pažnju i da li je sertifikat sajta pravi, kao što je prikazano na slici ispod:
    kako otvoriti bitcoin wallet na blockchainu 1
  2. Obavite proces registracije i otvaranje novčanika. Kliknite na dugme „Sign Up“ i pratite uputstva. Potrebno je da unesete svoju email adresu, kao i šifru za pristup nalogu. Obavezno smislite neku komplikovanu šifru za svoje digitalne novčanike! A da biste je zapamtili, najsigurnije vam je da je zapišite na papiru ili u neki lični notes. Kliknite na dugme „Continue“ da biste nastavili.
    kako otvoriti bitcoin wallet na blockchainu 2
  3. Nakon toga dobićete email koji je potrebno da otvorite i da potvrdite da je email adresa vaša. Takođe, jako bitno, u okviru maila će vam biti poslata jedinstvena adresa vašeg novčanika koja će vam služiti isključivo za pristup novčaniku! Imajte na umu da ova adresa nije vaša Bitcoin adresa, nju ćete generisati iz samog novčanika kasnije:
    kako otvoriti bitcoin wallet na blockchainu 3
  4. Sada možete da se ulogujete na svoj Blockchain.info digitalni novčanik. Prva stvar koju treba da uradite kada se ulogujete jeste da poradite na dodatnoj sigurnosti naloga. Za početak posetite stranicu „Security Center“ u okviru svog naloga. Zatim kliknite na „Backup Phrase“.
    kako otvoriti bitcoin wallet na blockchainu 3Odštampajte „Recovery Sheet“ i zapišite sigurnosnu rečenicu od 12 reči koja će vam služiti kao dodatni nivo sigurnosti prilikom obavljanja određenih akcija u okviru novčanika.
  5. Povežite svoj novčanik sa telefonom i omogućite 2FA. Da biste nivo sigurnosti podigli na još viši nivo, savetujemo vam da obavezno odradite i korake za povezivanje vašeg novčanika sa vašim telefonom i aplikacijom za 2FA (dvostruki stepen autorizacije). Za povezivanje sa telefonom pratite uputstva, a za 2FA će vam biti potrebna mobilna mobilna aplikacija Google Authentificator ili Authy.
  6. Obezbedite još veći nivo zaštite. U okviru „Security Center“ podešavanja uključite opciju za blokiranje pristupa nalogu sa TOR mreže:
    kako otvoriti bitcoin wallet na blockchainu 4
  7. Gotovo. Završili ste sa podešavanjem vašeg digitalnog novčanika i sada možete kreirate vašu Bitcoin, Ethereum ili Bitcoin Cash adresu. To ćete uraditi tako što ćete posetiti stranicu „Dashboard“ i u okviru nje kliknuti na dugme „Request“. U novom prozoru izaberite kripto valutu za koju vam je potrebna adresa. Kada se ona generiše, kopirajte je, sačuvajte ili pošaljite dalje nekome od koga treba da primite kripto sredstva.
    kako otvoriti bitcoin wallet na blockchainu 5

Kao što smo napisali, Blockchain.info je samo jedna od mogućnosti za otvaranje novčanika. Ukoliko vam se iz nekog razloga ne svidi, ne morate nju da koristite. Ispod vam predstavljamo još nekoliko veoma popularnih Bitcoin wallet-a koje možete uzeti u razmatranje…

Najbolji Bitcoin novčanici

Ispod je lista najpopularnijih Bitcoin novčanika:

1. Ledger Nano S – Bitcoin hardverski novčanik

ledger nano s hardverski bitcoin novcanik

Ledger je hardverski tj. USB novčanik za korisnike koji želi maksimalni nivo sigurnosti. Najpopularniji model je Ledger Nano S. Pored Bitcoin-a, ovaj novčanik možete koristiti i za neke druge, ali ne sve, kriptovalute (npr. Ethereum i neke druge poznatije kripto valute).

Jedina mana ovog novčanika jeste što se mora kupiti, što je naravno preporučljivo da uradite sa njihovog sajta. Trenutna cena je 79eura, a na tu cenu će vam zaračunati i 30 evra za brzu i sigurnu USP isporuku poštom. A naravno, možete očekivati i 20% carinskih troškova prilikom isporuke.

Ukoliko vas zanima kako ovaj novčanik izgleda i kako se koristi, pogledajte klip ispod:

2. Trezor – Bitcoin hardverski novčanik

trezor hardverski bitcoin novcanik

Trezor je prvi hardverski Bitcoin novčanik. Isto kao i Ledger Nano S, povezuje se sa računarom preko USB kabla. Odlikuje ga veoma visok nivo sigurnosti, lak je za korišćenje i moguće ga je koristiti i za druge kripto valute, kao i povezivati sa drugim vrstama Bitcoin novčanika.

Jedina mana jeste cena, koja u ovom trenutku iznosi 89 evra, pri čemu na ovo morate dodati i troškove DHL isporuke od 17 evra, kao i eventualne carinske troškove. Naručivanje svakako obavite preko njihovog sajta. Nipošto vam ne savetujem da hardverske novčanike kupujete od drugih prodavaca zato što su se u poslednje vreme pojavile malverzacije pri čemu su mnogi ljudi ostali bez svojih kripto sredstava.

Ispod vam prikazujemo kratak informativni video o Trezor-u:

3. Exodus – Bitcoin desktop novčanik

exodus kripto novcanik

Exodus je relativno novi novčanik (kreiran u Julu 2016.) koji omogućava korišćenje i čuvanje Bitcoin i drugih (Litcoin, Ethereum, Dash itd..) kriptovaluta. Obzirom da je u pitanju desktop novčanik, potrebno je sa Exodus.io sajta skinuti program i pokrenuti ga. Program će se uvek pokretati sa vašeg računara.

Prednost je što ima jako lep korisnički interfejs i lak je za korišćenje. Takođe, omogućava da u okviru samog novčanika radite razmenu kriptovaluta.

Ispod je kratak video tutorial za Exodus novčanik:

4. Blockchain.info – online i mobilni novčanik

blockchain novcanik

Verovatno jedan od najpopularnijih novčanika danas, Blockchain vam omogućava da primate i šaljete kripto valute putem pretraživača i mobilnih aplikacija. Trenutno podržava samo Bitcoin, Ethereum i Bitcoin Cash od valuta.

Prednost ovog novčanika jeste što ga vodi kompanija sa visokim nivoom reputaciju u Bitcoin zajednici, kao i da se veoma lako koristi.

Ukoliko se odlučite za ovaj novčanik, ispod pogledajte video sa uputstvom kako ga otvoriti i koristiti:

5. Mycelium – Bitcoin mobilni novčanik

mycelium mobilni novcanik za bitcoin

Mycelium je jedan od najpopularnijih kripto novčanika koji se koristi putem mobilnih uređaja. Ima izuzetno visok nivo sigurnosti i veliki broj naprednih funkcija. Mana je što broj funkcija zna da bude problem za početnike, ali je zato ovo i dalje jedan od najbržih i najsigurnijih mobilnih novčanika.

Ispod je video za više informacija i kako se ovaj novčanik koristi:


Ovde se završava lista Bitcoin novčanika. Na internetu možete pronaći još veliki broj drugih koji vam takođe mogu biti zanimljivi i od koristi.

Ono što je najbitnije jeste da uvek napravite razliku između Bitcoin novčanika i Bitcoin menjačnica (tj. berzi ili banaka). Iako deluju isto, ove dve vrste uopšte nisu iste i najbitnija stvar koja ih razlikuje jeste sigurnost vaših sredstava. Bitcoin menjačnice i berze funkcionišu kao banke i kao takve vaša sredstva na njima nisu 100% bezbedna. Ovo ne znači da su menjačnice loše. Bez njih ne možemo jer preko njih kupujemo i razmenjujemo kripto valute, ali imajte na umu da one mogu svakog časa biti ugašene ukoliko ih neko hakuje ili se donese neki zakon u zemlji osnivanja kojim će one morati da se ugase.

Najznačajniji faktor kod sigurnosti jesu privatni ključevi i šifre. Jako je bitno da ih dobro čuvate, zapamtite ili arhivarate. I nikako ne delite ni sa kim.

The post Kako otvoriti Bitcoin digitalni novčanik appeared first on Kakopedija.

Kako izvaditi krpelja

$
0
0

Sa dolaskom proleća, lepog vremena, sunca, sveže zelene trave, eto nama i krpelja!  Iako nisu svi krpelji zarazni (što naravno ne možemo znati), svako se bar jednom susreo sa ovim neprijatnim iskustvom.

Kako izvaditi krpelja

kako ukloniti krpelja

Krpelj je pauoliki ektoparazit koji živi na vrhu visoke trave gde čeka prolazak čoveka ili životinje kako bi se zakačio pomoću kuka na prednjim nogama. Za razvoj i razmnožavanje krpelja neophodna je krv, koju oni najčešće dobijaju sisanjem divljih i domaćih životinja, ređe čoveka. Sa posisanom krvlju mogu da pokupe izazivače Lajmske bolesti, erlihioze ili virusnog krpeljnog meningoencefalitisa i da vam ih prenesu.

Najbolje je da vam krpelja izvadi lekar, ali ako se nije baš „prikačio“ možete pokušati i sami kod kuće.

Nekada su nas učili da namažemo mesto rakijom ili alkoholom gde se krpelj zakačio kako bi ga „omamili“ i lakše izvukli. OVO JE POGREŠNO – jer danas znamo da tada krpelj počinje da se guši, a kada se guši ispušta svoje izlučevine što povećava verovatnost zaraze!

Krpelja treba izvući živog.

Kada smo ovo ustanovili možemo početi sa intervencijom.

  1. Uzmite pincetu i njom obuhvatite krpelja
  2. Obuhvatite ga pincetom što bliže glavi, ako vrhovima pincete dodirujete svoju kožu znači da ste dovoljno blizu
  3. Kada ga imate u pinceti lagano ga izvlačite, bez naglih pokreta i trzaja
  4. Polako ga vucite dok ne izadje, a mesto uboda dezinfikujte alkoholom.
  5. Kada ste dezinfikovali ranicu, uzmite komad belog papira ili salvete na kome će te staviti krpelja i pregledati da li ste ga izvukli celog.

The post Kako izvaditi krpelja appeared first on Kakopedija.

Kako otvoriti Ethereum digitalni novčanik

$
0
0

Nakon članka u kojem smo opisali kako kupiti kriptovalute (Bitcoin i Ethereum), kao i kako otvoriti Bitcoin novčanik, objavljujemo i detaljno uputstvo kako da sebi otvorite Ethereum digitalni novčanik. Pre uputstva, imajte na umu da postoji više vrsta Ethereum digitalnih novčanika i da trenutno ne postoji ona vrsta koja je idealna za svakog i svaku upotrebu. Zato je potrebno da sagledate sve opcije i odaberete onu koja najviše odgovara vašim potrebama.

U svakom slučaju, korišćenje sopstvenog novčanika je od velike važnosti u svetu kripto valuta, jer tako podižete nivo bezbednosti svojih sredstava na veći nivo. Već smo rekli da čuvanje kriptovaluta u okviru menjačnica nije preporučljivo.

ethereum novcanik

Šta je Ethereum novčanik?

Ethereum digitalni novčanik je prvi korak u korišćenju Ethereum kriptovalute. Bez novčanika, nećete biti u mogućnosti da primite, čuvate ili trošite Ethereum kriptovalutu. Trenutno je Ethereum na drugom mestu popularnosti odmah iza Bitcoina.

Ono što razlikuje Ethereum od Bitcoina jeste potpuno zasebna blockchain tehnologija. Ethereum blockchain je postao jako popularan zato što se preko njega generiše veliki broj novih tokena tj. kripto-valuta. Iz tog razloga ćete u okviru jednog ethereum novčanika moći da čuvate sve druge tokene tj. kriptovalute koje se baziraju i kompatibilne su na Ethereum tehnologiji (ERC20).

Još jedan od razloga zbog kojeg će vam Ethereum novčanik biti od koristi jesu ICO (initial coin offering) tokeni. To su tokeni koji se izdaju od kompanija koje pokreću svoje nove velike projekte. Pa ukoliko je neko zainteresovan da učestvuje u nekom takvom projektu on ima mogućnost da kupovinom ICO tokena dobije srazmernu vrednost svog učešća kao token. A dobijenu tj. kupljenu količinu tokena će čuvati na Ethereum novčaniku.

Kao što smo već napomenuli, postoji veliki broj Ethereum novčanika, ali mi smo za vas izabrali 2 koja su najpopularnija i najsigurnija za korišćenje:

  • MyEtherWallet – online verzija novčanika kojem pristupate preko web pretraživača
  • MetaMask – online verzija novčanika kojem pristupate preko Firefox ili Chrome ekstenzije

Za svaki od ovih novčanika vam dajemo korak po korak uputstvo za otvaranje.

1. Kako otvoriti novčanik na MyEtherWallet-u?

MyEtherWallet je ubedljivo najpopularniji Ethereum novčanik. U pitanju je online novčanik, ali ga vrlo lako možete povezati sa svojim hardverskim novčanicima ukoliko ih imate.

  1. Posetite sajt myetherwallet.com , upišite šifru za novčanik (nešto što nije lako za pogoditi) i kliknite na dugme „Create New Wallet“ž
    myetherwallet novcanik 1
  2. Na sledećoj strani kliknite na „Download Keystore File“. Obavezno pročitajte sve informacije i upozorenja na ovoj stranici:
    myetherwallet novcanik 2
    Jako je važno da fajl koji ste skinuli sačuvate na sigurnom mestu. Najbolje bi bilo da ga kopirate na još neki uređaj za svaki slučaj.
    Kada ste to uradili, kliknite na „I understand, Continue“.
  3. U sledećem koraku, biće vam generisan privatni ključ za pristup novčaniku. Ovaj podatak je jako bitan i bez njega nećete moći da pristupite novčaniku. Zato je jako bitno da ga sačuvate na neko sigurno mesto. Najbolja opcija jeste da ga odštampate i čuvate na papiru, ali zbog težine korišćenja u tom slučaju ova opcija vam neće biti zgodna za svakodnevnu upotrebu. Zato ga sačuvajte i u okviru nekog fajla (ili na Google drive-u), ali budite sigurno da niko osim vas tome nema pristup:
    myetherwallet novcanik 3
  4. Kliknite na „Save Your Address“.
  5. U sledećem koraku ćete moći da otvorite svoj novčanik:
    myetherwallet novcanik 4
    Za pristup novčaniku možete koristiti opciju „Keystore File (UTC/JSON) ili „Private Key“. Ukoliko izaberete prvu opciju, za pristup će biti potrebno da izaberete ključ koji ste sačuvali u drugom koraku, kao i šifru koju ste uneli u prvom koraku. Ako izaberete drugu opciju (Private Key), onda će biti potrebno da unesete privatni ključ koji ste sačuvali u koraku broj tri.
  6. Kada ste se ulogovali, prva informacija koju ćete videti jeste adresa vašeg novčanika. Ovo je javna adresa koju ćete koristiti kada budete trebali od nekoga da primite Ethereum valutu ili tokene koji se baziraju na Ethereum (ERC20) blockchain-u. Nju takođe zapišite negde kako biste je lako mogli slati drugima kada treba da vam šalju sredstva:
    myetherwallet novcanik 5

To je to. Uspešno ste otvorili i pristupili svom MyEtherWallet novčaniku.

2. Kako otvoriti MetaMask novčanik?

MetaMask je drugi po popularnosti. Jako je lak za korišćenje i pokreće se u okviru Firefox ili Chrome-a kao ekstenzija.

  1. Ukoliko želite da ga koristite iz Chrome-a, odavde instalirajte ekstenziju, a ukoliko želite da ga koristite iz Firefox-a, odavde instalirajte ekstenziju.
    U ovom uputstvu ćemo vam pokazati korake za Chrome instalaciju:
    metamask 1
  2. Kliknite na „Add to Chrome“, zatim „Add Extension“, i ekstenzija će biti instalirana:
    metamask 2Pojaviće se nova mala ikonica lisice u gornjem desnom uglu vašeg pretraživača.
  3. Kliknite na ikonicu kako biste pokrenuli MetaMask
    metamask 3
  4. Kliknite na dugme „I Agree“ kako biste se složili sa uslovima korišćenja MetaMask-a:
    metamask 4
  5. Zatim kliknite na „Create a new vault“ kako biste započeli proces kreiranja novog novčanika:
    metamask 5
  6. U sledećem koraku unesite šifru koju ćete koristiti za novčanik:
    metamask 6
  7. Nakon toga MetaMask će za vas kreirati jedinstvenu sekvencu od 12 reči koja će vam služiti kao sigurnosna šifra kako biste mogli da povratite nalog u slučaju da zaboravite svoju šifru ili vam se nalog izbriše sa pretraživača. Obavezno ovu sekvencu kopirajte i sačuvajte na sigurno mesto:
    metamask 7
  8. Vaš nalog je kreiran. Postoji mogućnost da će vam na stanju stajati 1 Ether, ali to je samo zato što vam je nalog na početku podešen da radi u okviru test mreže:
    metamask 8
  9. Da biste se prebacili na Ethereum mrežu prvo kliknite na „Modern Test Net“
    metamask 9
  10. A zatim odaberite „Main Ethereum Network“:
    metamask 10
  11. MetaMask će vas u sledećem koraku pitati za šifru. Upište je i kliknite na „Unlock“:
    metamask 11
  12. Otvoriće vam se podaci o vašem pravom Ethereum novčaniku na MetaMask-u. Klikom na dugme Copy možete kopirati adresu svog MetaMask novčanika za Ethereum. Tu adresu koristite kako biste primali Ethereum od drugih lica:
    metamask 12

To je to. Uspešno ste kreirali svoj MetaMask novčanik za Ethereum. Srećno!

The post Kako otvoriti Ethereum digitalni novčanik appeared first on Kakopedija.

Kako kupiti token Hawala Today (HAT)

$
0
0

O kriptovalutama je bilo puno govora u poslednjih nekoliko meseci kako u svetskim tako i u domaćim medijima. Pre svega govorilo se o bitkoinu koga mnogi povezuju kada se spomene reč „kripto“.

Rastom cene bitkoina raslo je i interesovanje medija ali i običnih ljudi za ove valute, koje najjednostavnijim objašnjenjem predstavljaju mogućnost plaćanja odredjene robe ili usluge bez prisustva treće partije – banke ili davaoca usluge povezivanja kupca i prodavca, odnosno direktnom razmenom izmedju kupca i prodavca.

Iako mnogi ljudi imaju želju da se oprobaju u trgovini kripto valuta, ili u kupovini i čuvanju valuta za budućnost odnosno svojevrsnom vidu štednje, prva prepreka je uglavnom i najteža, i najčešće ih odvraća od investiranja, a to je pitanje kako kupiti kripto valute i nemogućnost pronalaska odgovora.

Trenutno je procedura dosta komplikovana i za nekoga bez predznanja predstavlja veliki rizik da na tom putu plati visoke provizije, provede dane ili nedelje čekajući da mu nalozi budu odobreni ili u najgorem slučaju bude prevaren. Medjutim, razvojem novih projekata dolazi i do novih mogućnosti i velikog pojednostavljivanja kompletnog procesa ulaska u kripto svet.

Šta je Hawala Today (HAT)?

hawala today token

Kompanija Hawala.Today je predstavila prvi projekat koji ima za cilj da omogući lakšu dostupnost kriptovaluta, jednostavno korišćenje i kupovinu regularnim novcem kroz kupovinu vaučera na trafikama i u prodavnicama. Slično poput dopune za mobilne telefone, koristiće se i Hawala keš-kartice za dopunu. Ove keš-kartice će se prodavati uz znatno manju proviziju koja trenutno na popularnim sajtovima iznosi izmedju 7 i 10%, i biće dostupne u različitim vrednostima. Kupovinom dopune se zapravo kupuju Hawala tokeni, koje se zatim unosom sigurnosnog koda pojavljuju na vašem nalogu na digitalnoj Hawala menjačnici ili u vašem Hawala novčaniku. Na Hawala menjačnici tokeni se mogu pretvarati u Bitkoin, Etirijum ili bilo koju drugu kripto valutu.

Hawala menjačnica će moći da se koristi i sa računara i mobilnog telefona, tako da je ceo proces potpuno prilagodjen korisnicima, a biće dostupna i za Android i za Ios korisnike.

Za one koji nisu zainteresovani za trgovinu, već za štednju, Hawala je pripremila digitalni novčanik u kome se mogu oročiti kupljeni tokeni i već na trodnevnom nivou ostvarivati zarada na štednji, što dovodi do toga da na mesečnom ili godišnjem nivou štednja može biti daleko isplativija. Novčanik će takodje moći da se poveže sa bankovnim računom ili kreditnom karticom što će dodatno olakšati proces kupovine.

Već su se pojavili prva verzija desktop i mobilnog novčanika, i trenutno se radi na daljoj implementaciji projekta i pribavljanju potrebnih licenci za rad u brojnim zemljama. Ono što svi očekujemo sa nestrpljenjem su keš-kartice odnosno dopune koje ćemo moći da kupimo u prodavnicama blizu nas, a čija se pojava očekuje već na jesen.

Kako kupiti token Hawala Today?

Ukoliko vam se projekat Hawala.Today svidja, možete da kupite njihove tokene i čuvate ih kao kripto valutu tj. token. Obzirom da projekat još uvek nije lansiran, sada je najbolje vreme za kupovinu, jer je cena i vrednost tokena u ovom trenutku niska i povoljna. Kako se projekat bude više razvijao i kako više ljudi bude koristilo ovu kripto valutu, tako će joj i vrednost radi.

Za sve one koji su novi u kupovini kripto valuta, napisali smo korak po korak uputstvo za kupovinu Hawala Today kripto valute.

Prvi preduslov za kupovinu jeste da imate otvoren Ethereum novčanik i sredstva na njemu. Trenutno je Hawala Today dostupan za kupovinu na berzama KuCoin, Idex i EtherDelta. Mi ćemo vam u ovom članku napisati upustvo za kupovinu na Idex berzi.

Kupovina na berzi Idex

Za kupovinu na berzi Idex koristićemo Ethereum sredstva za razmenu u Hawala Today token.

  1. Posetite sajt berze Idex. Otvoriće vam se prozor sa informacijama o berzi. Pročitajte o čemu se radi, a zatim kliknite na dugme „Explore“. U desnom gornjem uglu kliknite na dugme „New Wallet“:
    idex 1A zatim na sledećoj strani upišite šifru koju ćete koristiti za pristup Idex berzi. Na kraju kliknite na dugme „I Understand, create new wallet“.
  2. U sledećem koraku je potrebno da „skinete“ fajl sa vašim ključem za nalog na Idex berzi:
    idex 2Fajl sačuvajte na sigurnom mestu. Nakon toga kliknite na dugme „Got it. Get my private key“.
  3. Na novoj stranici za vas će biti generisan privatni ključ za pristup vašem novčaniku na Idex berzi. Ovo je takođe jako bitan podatak, pa ga dobro sačuvajte:
    idex 3Kada ste to završili, kliknite na dugme „Return to exchange“.
  4. Bićete vraćeni na početnu stranu Idex berze. Sada je potrebno da kliknete na „Unlock wallet“ u gornjem desnom uglu. U sledećem koraku izaberite opciju „Keystore file“, a zatim je potrebno da selektujete fajl za pristup novčaniku koji ste sačuvali u drugom koraku ovog uputstva i upišete šifru. Kliknite na „Unlock“:
    idex 4
  5. Nakon ovoga bićete ulogovani na svoj novčanik na Idex berzi. U sledećem koraku je potrebno na grajnje desnu ikonicu u obliku coveka u okviru menija. Otvoriće vam se podmeni u kojem je potrebno da kliknete na „Wallet“:
    idex 5Klikom na Wallet kopiraćete svoju adresu vašeg novčanik tj. naloga na Idex berzi. Sada je potrebno da ovu adresu iskoristite kako biste na nju zatražili da Vam se prebace Vaša Ethereum sredstva. Ukoliko još uvek nemate Ethereum kripto valutu, onda Vam savetujemo da pročitate naše uputstvo u kojem smo objasnili kako da je kupite. Dakle, kao što smo objasnili u našem uputstvu, kupovinu Ethereuma možete obaviti bilo preko Cex.io ili Coinmama berze. U nastavku uputstva mi ćemo vam objasniti kakva je tačno procedura za slanje preko berze Cex.io, a imajte na umu da je slično i kod Coinmama-e ili bilo koje druge berze ili sa bilo kog vašeg novčanika.
  6. Kada ste kopirali svoju Idex adresu idite na sajt Cex.io i ulogujte se na svoj nalog. Kliknite na dugme „Withdraw“ u gornjem desnom uglu. Izaberite valutu (USD ili EUR) i ETH iz padajućeg menija. Unesite količinu Ethereum-a koju želite da pošaljete na svoj Idex novčanik, a koju ćete kasnije iskoristiti za razmenu u Hawala Token. U polje „Enter the recipient’s address below“ unesite svoju Idex adresu koju ste prethodno kopirali sa svog Idex naloga. Proverite još jednom sve što ste uneli i na kraju kliknite na dugme „Withdraw“:
    idex 6
  7. U sledećem koraku će se od vas tražiti da unesete svoj 2FA broj za autentifikaciju i potvrdu transakcije. Ovaj broj dobijate iz svoje Google Authentificator ili Authy aplikacije sa svog mobilnog telefona, a koju ste prethodno povezali sa Cex.io nalogom:
    idex 7
  8. Otvorite svoj email i kliknite na link u okviru mail-a koji ste dobili od Cex.io kako biste potvrdili transakciju:
    idex 8
  9. Sada je potrebno sačekati nekoliko minuta kako bi se transfer sredstava obavio na mreži. Da biste proverili stanje na Idex berzi kliknite na „Balances“ link u meniju, a zatim na podmeni „Full balances“. Na novoj strani kliknite i na „Hide zero balances“. Čim Ethereum koji ste poslali legne na račun, pojaviće se na ovoj stranici:
    idex 9
  10. Čim se sredstva pojave na računu, kliknite na dugme „Deposit“. A zatim na „Send entire balance“. Jedan deo vašeg Ethereum-a će biti zadržan na stanju zbog provizija koja se uzima za ethereum transakcije. Još jednom kliknite na „Deposit“ i zatim „Confirm“. Nakon toga će biti potrebno sačekati 10ak minuta da bi se transakcija potvrdila:
    idex 10
  11. Nakon toga otvorite ovu stranicu kako biste otišli na deo Idex berze na kojem se vrši trgovina izmedju Ethereum i Hawala tokena. Nadjite na stranici odeljak „BUY HAT“. Ovde postoje dve opcije za kupovinu Hawala Today tokena.
  12. PRVA OPCIJA – jednostavna ali može se desiti da u razmeni dobijete neznatno manju količinu Hawala tokena. Pored „Type“ teksta se nalazi drop meni gde možete selektovati opciju „Market“. Ispod je potrebno da unesete iznos tokena koji želite da kupite. Ostalo je još da kliknet na „BUY“:
    idex 11
  13. DRUGA OPCIJA – komplikovanija, ali verovatno ćete dobiti više u razmeni. Pored „Type“ teksta izaberite „Limit“ opciju u drop meniju. Kliknite na „Price“. Ovo će učitati trenutno najpovoljniju cenu za kupovinu HAT tokena. Zatim kliknite na „Amount“. Pojaviće se broj HAT tokena koji ćete konvertovati i kupiti. Ako ste zadovoljni sa iznosom, kliknite na „Buy“.
    idex 12Vaša trgovina je registrovana na berzi i potrebno je da sačekate da se izvrši. Dok se to ne desi, trebalo bi imate podatke o razmeni u odeljku „MY OPEN ORDERS“.
  14. Nakon što ste kupili HAT tokene na Idex berzi, naš savet je da ih obavezno prebacite na Vaš Ethereum novčanik. Kliknite na „Balances“ u meniju, a zatim „Full balances“ u drop meniju. Kliknite i na „Hide zero balances“. Kupljena količina HAT tokena će se pojaviti u odeljku „My IDEX balance“. Kliknite na dugme „Withdraw“:
    idex 13U okviru prozora koji će vam iskočiti kliknite na „Withdraw entire balance“. Kliknite na „Withdraw“, a zatim „Confirm“. Ovo će inicirati prebacivanje vaših HAT tokena u privremeni novčanik. Ovo može malo da potraje, pa zato budite strpljivi. Kada se transakcija završi, tokeni će se pojaviti u odeljku „My wallet balance“. Kada se tu pojave, kliknite na „Transfer“.  U adresi za slanje („To Address“) unesite adresu Vašeg ličnog Ethereum novčanika na koji želite da prebacite HAT tokene. Ovo može biti Vaš MyEtherWallet, MetaMask ili neki drugi slični novčanik. Nikako odavde ne šaljite HAT tokene na druge berze! Zatim kliknite na „Transfer Entire Balance“, pa „Transfer“. Bićete upitani da potvrdite transakciju. Proverite da li su sve informacije u redu i kliknite na „Confirm“. Biće vam prikazan link na kojem možete pratiti transakciju u okviru Ethereum blockchain-a. Biće potrebno malo vremena dok se transakcija ne potvrdi u okviru cele mreže.
    idex 14
  15. Sada je ostalo samo još da potvrdite da li je sve prošlo kako treba i pojavilo se na vašem novčaniku. Ulogujte se u svoj MyEtherWallet novčanik i proverite iznos tokena u odeljku „Token Balances“. Imajte na umu da se ovde neće uvek prikazati svi vaši tokeni. Neki put će biti potrebno da ih sami pronađete u listi i klikneta na „Load balance“.
    idex 15

To bi bilo to. Sada vam ostaje da čekate momenat kada vrednost Hawala Tokena bude veća i unovčite svoju investiciju. Imajte na umu da transfer bilo kog tokena u okviru Ethereum blockchain mreže košta određenu proviziju koja se izražava u jedinici „Gas“. Kada god u budućnosti budete hteli da prebacite Ethereum ili bilo koji drugi token na neku drugu adresu, imajte na umu da uvek ostavite mali iznos na svom računu sa kog će biti skinuta ova provizija.

Kada budete želeli da prodate svoje HAT tokene, proces je sličan ovom u našem uputstvu. Potrebno je da samo idete u kontra smeru kroz korake. Pošaljite Vaše tokene na berzu, razmenite ih u Ethereum, neku drugu kripto valutu ili keš.

The post Kako kupiti token Hawala Today (HAT) appeared first on Kakopedija.


Kako se kiseli kupus?

$
0
0

Postoji nebrojano mnogo načina da se kupus kiseli i ostavlja da odstoji preko zime. Recepti su različiti, variraju od mesta, vremena, generacije koja ih ostavlja, ali im je zajedničko da se stavljaju u malu burad ili kace, potom se sole, potapaju u vodu i ostavljau da odstoje neko vreme nakon kojeg se kupus može koristiti za jelo i pripremu, a voda koja ostane za njim, takođe se može koristiti na različite načine.

Pored obilja bogatstava dobrih za zdravlje, kupus je već decenijama jedna od omiljenih namirnica, i njegova priprema kako za kiseljenje, tako i za pripremu u kuhinjama, varira, ali nema ograničenja – možete ga kiseliti u podrumu, ali i u špajzu, različitim prostorijama, terasama i balkonima.

kiseljenje kupusa

Recept za kiseljenje kupusa

  1. Pre nego što se pripremi za odlaganje i proces kiseljenja, treba kupiti lepe, zdrave glavice, sveže zelene boje, čije liske nisu oštećene niti uvele, ali su dovoljno velike kako bi se mogle lepo iseći za salatu ili podvarak, ili ako bi se mogle savijati lepe i velike sarme.
  2. Količina koju ćete odložiti zavisi od količine koju ćete pojesti tokom godine, ali za prosečnu porodicu dovoljno je 25kg kupusa, malo više od 1kg soli, bibera u zrnu koji staje u jednu šaku, kao i okvirno 10 listova lovora.
  3. Pre svega, potrebno je dobro očistiti glavice kupusa pre odlaganja u kacu ili bure. Očistite glavicu od suvišnih listova, potom zarežite koren kupusa, a onda ga odložite u posudu koju ste odabrali nameštajući ga tako da koren bude dole.
  4. Glavice slažite prema veličini, dobro koristeći prostor, tako da jedna do druge idu prema veličini tako da među njima ostane što manje prostora.
  5. Nakon ovoga, dodajte hladnu vodu i so koja je predviđena prema receptu. Ukoliko volite slaniji kupus, dodajte još malo soli, po ukusu.
  6. Kupus je nakon slaganja najbolje da pritisnete većim kamenom ili flašom u koju ste nasuli vodu, ali možete staviti i u vreću veću količinu vode, koja će se oblikovati prema načinu na koji je složen kupus, pa će tako sprečiti prolazak vazduha. Ovako ćete sprečiti da se stvori ples na kupusu, a kada želite da ga izvadite iz kace, pomerite kamen, flašu vode ili vreću sa vodom, uzmite kupus, pa potom vratite predmet koji  ste potisnuli slaganje.

Proces kiseljenja ubrzaćete ukoliko nekoliko dana kacu ili bure držite na toplom, a potom ga prebacite na mesto koje je hladnije i gde je temperatura niža.

Vreme za koje kupus treba da se kiseli jeste oko dva meseca. Takođe, važnije napomenuti da bi u nekoliko prvih dana trebalo da pustite vodu iz bureta ili kace, pa je opet vratite u bure ili kacu jer ćete na ovaj način potpomoći da se so brže razgradi i rastvori i da dođe do kupusa.

Takođe, postoje i recepti u kojima se u zasečeni koren kupusa sipa so, pa se glavice tek onda slažu. Neki ljudi koji ovako ostavljaju kupus svedoče da je bio dovoljno slan, ali i da je ovaj proces bio lakši jer nisu imali mogućnost da vodu izvade iz kace ili bureta pa je ponovo vrate, a kupus je nakon predviđenog vremena bio jednako slan.

The post Kako se kiseli kupus? appeared first on Kakopedija.

Kako očistiti nar?

$
0
0

Nar (latinski naziv – Punica granatum) ili sinonimno – šipak, mogranj je vrsta voća koja je još od davnina poznata čovečanstvu. O ovoj voćki mogu se pronaći podaci u različitim kulturama i među različitim narodima, a u vezi sa njim najpoznatiji su sok, semenke i ulje. Nar je simbol zdravlja, plodnosti, dugovečnosti, ukusa i neobičnosti i obiluje antioksidansima, a i sam je izvor mnogih zdravstvenih blagodeti.

Ovo je jedna od najlekovitijih voćki i ima veoma pozitivan uticaj na koštani sastav, nervni i karidovaskularni sistem. Ukoliko niste znali, jedna čaša soka od nara dnevno ima veće i bolje dejstvo od zelenog čaja ili čaše crnog vina, dok je čist ekstrakt nara jači i do deset puta.

Pored jarko crvene boje, specifičnog ukusa i svih dejstava koje nar ima, prilikom konzumiranja ove voćke javlja se problem – čišćenje. Nemili događaji koji su u vidu prskanja, pucanja ili završavanja soka ili kuhinjskim elementima na odeći mogu se preduprediti ukoliko se on pravilno očisti pa se može konzumirati sa punim uživanjem.

ciscenje nara

Kako očistiti nar

  1. Jedan od načina za čišćenje nara je upotrebom kuhinjskog noža. Treba da bude manji, ali oštar. Na samom početku, potrebno je skinuti bazu nara, odnosno krunicu koja se nalazi na vrhu ovog ploda. Kada se skine pomenuti deo, potrebno je kuhinjskim nožem spustiti 4 reza koja su uzdužna, ista onakva kao kada čistimo pomorandžu ili lubenicu. Važno je napomenuti da dubina reza koji se spušta niz nar ne sme biti dublja od  2 milimetra. Kada se skine baza, može se uočiti da su sitne bobice crvene boje grupisane i između pregrađene belom membranom. Rezove koji se spuštaju duž ploda treba treba praviti putem kojim ide i bela membrana. Ukoliko je nar veći, što je vrlo moguće, potrebno je napraviti još jedan rez po samoj sredini voćke. Nemojte nar seći na pola jer je na taj način moguće prskanje i gubljenje veće količine soka. Nakon svih napravljenih rezova, nar podelite na 4 dela. Nakon svih izvršenih koraka, potrebno je izvaditi sitne crvene plodove. Za ovaj deo procesa biće potrebno više strpljenja i malo snage, ali će bobice biti cele i pune soka.
  2. Ukoliko se, ipak, ne odlučite za metodu čišćenja nara uz pomoć noža do samog kraja, sledeći način je putem motode uranjanja u vodu. Ovaj postupak u svom prvom delu identičan je kao i prethodni: kuhinjskim nožem moraju se napraviti i spustiti četiri reza niz plod, ali će sada odvajanje bobica iz ploda biti izvršeno tako što će se nar spustiti u vodu, pa će voda sprečiti potencijalno prskanje. Ljuske će se lakše odvojiti i isplivati na površinu vode, a bobice će se odvojiti, pa se mogu izvaditi iz vode uz pomoć cediljke. Mana ove metode je što se uz ovakvo čišćenje gubi više soka, ali i ukus može biti drugačiji i manje sočan.
  3. Poslednja metoda koja se može koristiti za čišćenje nara, ujedno je i najbrža. Ova metoda je – metoda udaranja. Prvo je potrebno plod podeliti na 4 dela kao i u prva 2 slučaja. Dakle, uz pomoć kuhinjskog noža potrebno je nar podeliti na 4 dela, odnosno sa još jednim rezom, na 5, ukoliko je plod veći. Potom se u ruku uzima svaki od ova 4 dela nara i udaraju se drvenom kašikom ili varjačom sa strane, po kori, ali strana koja u sebi ima crvene bobice mora biti usmerena ka posudi.  Bobice će ispadati same bez njihovog uništenja, smrskavanja ili bez curenja soka.

kako ocistiti nar

Takođe, nar se može očistiti i uz pomoć posude koja je namenjena baš za ovaj postupak. Ona izgleda poput plastične čantre čije dno je mrežasto. Posuda se okrene naopačke, stavi se na tanjir, pa se na mrežasto dno postavljaju četvrtine nara i udaraju na strani na kojoj se nalazi kora. Bobice ispadaju kroz otvore, a bočne strane posude sprečavaju eventualno prskanje. Međutim, može se naići i na moderniju verziju ove posude, tako da ona ima gumeni poklopac koji se stavlja preko polovine ili preko četvrtine nara, a svrha poklopca je sprečavanje od prskanja i ublažavanje udaraca prilikom čišćenja.

The post Kako očistiti nar? appeared first on Kakopedija.

Kako smanjiti apetit

$
0
0

Postoje osobe koje konzumiraju sve vrste hrane, kako testa i slatkiše, pizze ili paste, tako meso, svo voće i povrće, a ipak nemaju nikakve probleme sa telesnom težinom ili taloženjem neželjenih masti.

Postoje osobe koje imaju apetit za svim navedenim namirnicama, ali ukoliko ne paze kada, koliko i na koji način konzumiraju, kilogrami dolaze jako brzo, gotovo da se ,,lepe“, a njihovo skidanje i ,,oslobađanje“ od njih postaje mučno i iscrpno. Aktivnosti, dijete, različiti planovi ishrane, napici, hrana i piće koje se spremaju na drugačiji način – sve nam to donose trendovi i novija vremena.

Za šta se odlučiti? Šta iskoristiti? Ali, pre svega, sve češće javlja se pitanje – kako smanjiti apetit na najbolji i najbezbedniji način?

kako smanjiti apetit

Kako smanjiti apetit

Postoji niz drugačijih uzroka, koji varira od osobe do osobe, zašto je apetit pojačan, zašto se jede previše, pa čak i prejeda. Uzroci su različiti. Mogu biti zbog stresa, nerviranja, pred dobijanje menstruacije, iz nesigurnosti – ili bilo kojeg drugog razloga koji je individualan kod svakoga. Pre svega, ukoliko imate želju za gubitkom kilograma, nemojte se ničega naprasno odricati i nemojte ni na koji način rizikovati svoje zdravlje.

Pre svega, uobročite se, izbacite štetne namirnice i unosite dovoljno vitamina i minerala. Nemojte se prejedati! Pitate se kako? Pre svega, nemojte držati šerpe ili posude sa hranom tačno ispred sebe. Sipajte, sedite za sto za ručavanje i pojedite svoj obrok. Na taj način sprečićete konstantna dosipanja u tanjir iako više niste gladni. Kada pojedete svoj obrok, nemojte odmah sipati još, sačekajte par minuta kako bi želudac mogao da da signal mozgu da je sit i kako bi mozak mogao da obradi tu informaciju. Nemojte zaspati posle obroka ili leći u krevet, prošetajte, pokrenite se, izađite napolje ili budite aktivni na način koji najviše odgovara telu. Na taj način neće se dešavati da se osećate teško, tromo, bez ikakve volje, nespremni za bilo koji drugi rad.

Ali, evo i nekoliko praktičnih saveta koji mogu ,,obuzdati“ apetit i pomoći da se osećate konstantnu i ,,neobuzdanu“ glad.

  • Mahunarke kao što su pasulj, sočivo ili leblebije uspešno se ,,bore“ sa apetitom koji je povećan. U sebi sadrže dosta proteina pa će na taj način dati znak telu da nema potrebe za ponovnim jelom ili prejedanjem.
  • Hleb koji svakodnevno jedete možete zameniti integralnim pirinčem. Pirinač će čak upiti višak soli i vode u želucu, pa nećete imati osećaj nezasitosti.
  • Ukoliko doručak ume da bude pretrpan ili previše obiman, zamenite ga – ovsenom kašom. Ona je u stanju da jako dobro zasiti, ukusna je i regulisaće rad creva, kao i probavu.
  • Jedna voćka poslaće signal želucu i mozgu da je samo ona dovoljna, a pri tome je zdrava. U pitanju je avokado, koji je i ukusan i jako zdrav. Pojedite ga kada osećate glad i ukus će zadovoljiti apetite.
  • Obavezno uključite jaja u ishranu, jako je dobro – zdrava su, a istovremeno će dati telu osećaj sitosti.
  • Ukoliko imate neodoljivu želju za slatkim, uzmite jednu štanglu crne čokolade. Delotvorno je i jako ukusno.
  • Što se tiče napitaka, jako je važno da pijete zeleni čaj jer jako dobro smanjuje apetit.
  • Takođe, skuvajte đumbir i popijte. Smanjiće apetit, a i pročistiće organizam na sjajan način.

Pored promena ili unosa namirnica ili napitaka radi smanjenja apetita, postoje i određene aktivnosti koje mogu pomoći da se smanji prevelika, pa i bespotrebna, želja za hranom. U pitanju su vežbe: trbušnjaci, sklekovi, trbušnjaci na laktovima, trčanje ili vožnja bicikla. Ili, ukoliko je ovo previše zahtevno ili komplikovano, jednostavno – šetajte i hodajte najmanje 30 minuta dnevno.

smanjenje apetita

Pored toga, valja napomenuti par praktičnih saveta za sve one kojima je apetit velika muka:

  • pijte dosta tečnosti na dnevnom nivou
  • hranu servirajte u manje posude
  • nemojte jesti ispred TV – a, na brzinu, u hodu, trku ili stojeći
  • jedite sezonsko voće i povrće

The post Kako smanjiti apetit appeared first on Kakopedija.

Kako se pravi sok od aronije

$
0
0

Još od davnina, ovaj plod okarakterisan je kao onaj koji je pun blagodeti, koji je lekovit, zdrav i koji može pomoži u prevenciji i lečenju različitih vrsta bolesti i oboljenja. U pitanju je – aronija (latinski naziv – Aronia melanocarpa).

Ne tako jeftina ni lako dostupna, ali neprocenjivo važna za organizam i ceo imuni sistem, izdvaja se po svojim veoma korisnim svojstvima, a ta ista svojstva bila su poznata još Indijancima. Poreklom je iz Severne Amerike, njena bobica je jako tamna, bogata vitaminom C i antioksidansima.

Široka rasprostranjenost i iznenadni uzgoj aronije na našim prostorima, kao i pravljenje različitih vrsta napitaka od iste, krenulo je relativno skoro – sa razvojem modernog društva razvila se i popularnost ove bobice, pa se njena dejstva, upotreba i sve ,,tajne“ ispituju u mnogim laboratorijama širom sveta.

kako se pravi sok od aronije

Za šta je dobar sok od aronije?

Ukoliko se odlučite da u kućnim uslovima napravite napitak od aronije, važno je napomenuti za šta je sve ona dobra, korisna i u čemu pomaže.

  • Pre svega, poboljšava cirkulaciju, pa jačajući krvne sudove smanjuje rizik od srčanih oboljenja.
  • Kako je njena rasprostranjenost sve veća, stručnjaci iz Ohaja sproveli su istraživanje u kojem su otkrili da je ova biljka jedna od najboljih radi prevencije raka debelog creva.
  • Možda ne tako poznato, ali aronija je sjajna i u prevenciji mnogih bolesti oka, kao što je na primer katarakta.
  • Ipak, oni koji imaju problema sa viškom kilograma i taloženjem masti treba da znaju da je ovaj plod izuzetno uspešan u prevenciji taloženja istih, kao i u skidanju kilograma.
  • Kako dolazi period zime, tako se šire virusi, a i prehlade su sve češće, pa tako umesto različitih suplemenata, možete koristiti aroniju kako biste poboljšali imuni sistem.
  • Takođe, jedan od najefikasnijih načina čišćenja jetre i žuči je konzumiranjem soka od aronije.

Ovde možete pročitati sva lekovita dejstva Sibirske aronije.

Sok od smrznute aronije bez kuvanja i bez šećera

Ukoliko se odlučite da sami, u kućnim uslovima, pravite sok od aronije, nije ništa teško niti naporno. Najveća količina soka koja se može dobiti od 1kg aronije je 0,7. Najzdravije je koristiti aroniju bez kuvanja i bez šećera.

Dakle, kada aronija sazri, spakujte je u kese od 1kg i stavite u zamrzivač. Lekovita svojstva, kao i ukus, neće se promenti prilikom zamrzavanja jer ovaj plod podnosi niske temperature više nego dobro.

Najbolje je aroniju izvaditi, iscediti je na način koji najviše odgovara, i konzumirati sveže ceđen sok. Jako je važno napomenuti da kesu aronije koju ste već jednom odledili ne zaledite ponovo u zamrzivaču. Bilo bi poželjno popiti ga odmah kada se iscedi, ne držati ga da odstoji ceo dan ili celu noć. Ne preporučuje se dodavanje šećera ili bilo kakvih drugih zaslađivača.

aronija recept

Recept za sok od aronije

Postoji joše jedan recept za pravljenje aronije i za njega će, pred 1l vode i 1kg šećera, biti potrebni i jedan sveže isceđen limun, kao i 2kg bobica ovog ploda.

  1. Potrebno je prvo rastopiti, uz povremena mešanja, šećer u vodi.
  2. Nakon mešanja, kada voda provri, dodajte sveže bobice aronije, i konstantno mešajte i prilikom mešanja stiskajte bobice aronije kako bi ispustile sve potrebne sokove.
  3. Potom, kada provri, skinite sa ringle.
  4. Potom, procedite i vratite još jednom na ringlu kako bi još jednom provrelo.
  5. Kada provri i drugi put nakon ceđenja, dodajte isceđen sok od limuna.
  6. Bobice koje su ostale od ceđenja možete iskoristiti kako biste napravili džem od aronije čiji ukus je veoma lep.

Kako se pije aronija

Međutim, postoje preporuke kako je najbolje konzumirati sok od aronije. Na dnevnom planu može se konzumirati 1 – 3 rakijska čašica soka od aronije.

Za osobe koje su zdrave i preventivno piju sok od aronije, preporučuje se da se popije jedna rakijska čašica ujutru na prazan stomak, pre jela.

Osobe koje su sklone prehladama i čestim razboljevanjima, čiji imunitete je narušen, treba da konzumiraju po jednu rakijsku čašicu ovog soka pola sata pre svakog obroka. Na taj način, iskoristiće se i razgraditi u organizmu sve blagodeti ovog napitka.

Ovaj napitak je jako siguran, ljudi koji su ga koristili jako su zadovoljni, a u prilog tome ide i činjenica da ga mogu piti čak i trudnice. Sigurno je da će sok od aronije poboljšati zdravstvenu sliku, ojačati imunitet, poboljšati cirkulaciju, pružiti dodatnu energiju, pa čak skinuti neželjene kilograme ili neželjene masti.

Osobe koje pate od težih oboljenja ovaj sok treba da konzumiraju od 6 – 8 meseci.

Konzumenti koji su bili u ovakvim situacijama, svedoče da im je aronija jako pomogla i svesrdno je preporučuju.

Članak Kako se pravi sok od aronije se pojavljuje prvo na Kakopedija.

Kako se pravi griz

$
0
0

Griz je prirodna namirnica bez dodatka aditiva ili različitih šećera koja se dobija mlevenjem pšenice. Ovu namirnicu jedu jednako i bebe i odrasli ljudi. U sebi ne sadrži masti, dakle, nema holesterola, a ima natrijum, ugljenje hidrate, kalijum, vitamin A, vitamin C, vitamin D, vitamin B6, vitamin B12, magnezijum, gvožđe i kalcijum.

griz priprema

Pripremanje griza nije teško, ali se često dešavaju nezgode poput zagorevanja, onih da bude jako retko ili bilo koje druge koja može uništiti pravi ukus i pun potencijal ovog ukusnog produkta pšenice. Postoji nekoliko načina za spremanje griza – jednostavni su, uspešni, a na kraju ćete dobiti namirnicu koja je jako ukusna i hranljiva.

Griz recept sa jogurtom

Za prvi recept potrebni su: 4 kašika pšeničnog griza, 1 decilitar vode, 1 decilitar jogurta i šećer po želji.

  1. Potrebno je da u šerpu stavite predviđenu količinu vode koja treba da proključa.
  2. Potom, u vodu koja je proključala, sipajte griz i konstantno mešajte dok smesa ne postane gusta.
  3. Sklonite sa šporeta da se potpuno ohladi. Kada bude hladan, u griz dodajte jogurt i šećer po želji.
  4. Ukoliko volite slađe, dodajte više šećera, ukoliko, ipak, volite ne tako slatko, biće dovoljna i jedna kašika šećera.

Griz recept sa mlekom

Drugi recept iziskuje više sastojaka, a za njega su potrebni: 5 supenih kašika griza, 4 supene kašike šećera, 1l mleka, 2 kesice šećera od vanile i čokolade po želji kojom na samom kraju možete ukrasiti griz.

  1. Šerpu stavite na šporet i u nju dodajte mleko i šećer za koje je potrebno da provre.
  2. Nakon što provre, dodajte u smesu šećer od vanile i griz, i mešajte neko vreme dok smesa ne postaje ujednačena i sve dok potpuno ne nestanu sve grumuljice.
  3. Nakon završetka, pustite da se griz ohladi, a potom sipajte u manje posude. Možete ukrasiti čokoladom koja je naveden u receptu, pa je tako možete staviti u kockicama na vrh, izlomiti je na još sitnije delove, izrendati je ili je rastopiti preko.
  4. Ukoliko ste griz na ovaj način spremali za bebu koja nema više od 9 meseci, preporučuje se da griz pravite na vodi ili isključivo na pirinčanom mleku ili na mleku koje je napravljeno od žitarica.

Griz recept sa mlekom od pirinča

Treći recept iziskuje dve namirnice: deset supenih kašika griza i 1l mleka od pirinča.

  1. U šerpu stavite mleko koje je potrebno da prokuva na šporetu.
  2. Kada mleko provri, potrebo je dodati griz i mešati sve vreme dok smesa ne postane gusta da se iz nje izgube sve grumuljice i grudvice.
  3. Potrebno je obratiti pažnju da se ne zgusne do granice da ne može da se konzumira, ali i da ne ostane redak, bezukusan i neukusan kako ne bi mogao da se jede.

Spremanje griza na prvi pogled može se učiniti lakim ili ne tako komplikovanim, ali svi oni koji su provodili neko vreme u kuhinji i vodili se nekim ili svim od recepata znaju da ovako jednostavna namirnica i jednostavna priprema znaju da zadaju određene muke i poteškoće.

Važno je napomenuti da za griz nije strašno i ukoliko ne uspe pri kuvanju ili ukoliko mora da se ponovi nekoliko puta, jer postoje određene nepredvidive poteškoće. Važno je dobro mešati i biti strpljiv, jer kada sve grudvice nestanu i postigne se željena gustina, griz je gotov i spreman je za konzumiranje.

Članak Kako se pravi griz se pojavljuje prvo na Kakopedija.

Viewing all 760 articles
Browse latest View live